Uwaga
Serwis Wedateka jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Dyskusja użytkownika:Zdzislaw

Z Wedateka, archiwa
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Archiwum: do 30.07.2014,

W kwestii narzędzia WS to EPUB

Moje narzędzie w wersji alfa jest dostępne na githubie: ws2epub Działa dosyć dobrze dla książek opracowanych Proofreadem jednotomowych, gdzie jest link do całości. Niestety brak jakichkolwiek standardów generowania treści książek na WS powoduje, że w praktyce bardzo często dokonuję korekty pracy narzędzia. Narzędzie powstało w ciągu tego tygodnia, ale parę książek już nim wykonałem: Wolne książki RobertBlaut (quiris) (dyskusja) 09:02, 1 sie 2014 (CEST)

przypisy w przypisach i przypisy w ogóle - Dickstein, Matematyka i rzeczywistość

Zwracam Twoją uwagę na poczynione przeze mnie zmiany dotyczące przypisów w tym indeksie. Uwagi zawierałem często w opisach zmian. Uznałem, że zmiany te nie powinny autorowi i opiekunowi indeksu przejść niezauważone. Vearthy (dyskusja) 23:49, 4 sie 2014 (CEST)

Zgadzam się. Widzę, że nawet sam wstawiłeś bwd, po czym cofnąłeś, nie zmieniając tylko samego znaku ə. Vearthy (dyskusja) 00:07, 5 sie 2014 (CEST)
Przepraszam. Widocznie zmęczenie dało o sobie znać i nie dojrzałem w pełni zmiany na stronie 47. Zostawienie oryginalnej wersji nie oznacza, że nie zaznaczamy własnych uwag, skoro mają sensowną podstawę. To, że autor źle coś zapisał w rękopisie, a nie zecer nieudolnie złożył czcionki jest dla nas bardzo trudne do określenia i raczej nie leży w naszych kompetencjach. Z zasady zwalamy całą winę na drukarnię w takim przypadku, zakładając pełną poprawność rękopisu — choćby tylko w intencji autora. Jestem za pozostawieniem szablonu {{przypiswiki}} z uwagami. Vearthy (dyskusja) 01:06, 5 sie 2014 (CEST)

Drobne

Za indeksy ukończone uznajemy indeksy przepisane. Grafiki są tylko opcjonalnym dodatkiem. Wieralee (dyskusja) 23:06, 5 sie 2014 (CEST)

{{tab}}

Skoro już grzebiesz w tym szablonie: zastanawiałem się od pewnego czasu, czy nie zmienić w nim nbsp na jakąś inną spację, nie ekspandowaną przez przeglądarkę przy justowaniu. nbsp niestety od pewnego czasu jest ekspandowana i niekiedy to brzydko wygląda. Ankry (dyskusja) 18:02, 21 sie 2014 (CEST)

@Ankry: Co to za licho – „ekspandowana spacja”? RobertBlaut (quiris) (dyskusja) 18:05, 21 sie 2014 (CEST)
@Ankry: align było całkowicie zbędne. Co do spacji ekspandowanej to tak - tak ją traktują przeglądarki - widać to na "linii" tekstu z lewej strony od pewnego czasu:) - tego nie zmienimy - na razie "inna" spacja także odpada, albowiem parser przy "innej" wygeneruje pustą odpowiedź - sekcja "span" zostanie zignorowana przez pasera i na wyjściu mamy wtedy "nic" - mogę zaproponować inne rozwiązanie - ważne aby było parserooszczędne przy tak często użytkowanym szablonie ale to tak przed północą się odezwę Zdzislaw (dyskusja) 18:14, 21 sie 2014 (CEST)
Mam wrażenie, że   (HAIR SPACE) zachowuje się w tej sytuacji lepiej ({{Wikiskryba:Ankry/tab}}). Ale pewnie masz w tej materii większe doświadczenie. Ankry (dyskusja) 18:51, 21 sie 2014 (CEST)

średnik niepotrzebny przy jednej właściwości CSS

Specyfikacja CSS 2.1 jasno definiuje, że tylko wiele deklaracji musi zostać rozdzielone średnikami: multiple declarations for the same selector may be organized into semicolon (;) separated groups Rekomendacja CSS 2.1, więc średnik na końcu jest zbędny i jest to ważne, jeśli walczymy o każdy potencjalnie zaoszczędzony bajt. A W3C Schools możemy sobie darować... To są dobre porady, ale dla początkujących developerów HTML-a. W tym projekcie możemy sobie darować tego typu praktyki, zwłaszcza w obliczu ograniczeń, które przed nami stoją. RobertBlaut (quiris) (dyskusja) 22:12, 21 sie 2014 (CEST)

@RobertBlaut:Nie traktował bym tego jak walkę - zawsze znajdzie się tekst jeszcze "trochę" obszerniejszy - wydaje mi się, iż przejrzystość kodu oraz zachowanie standardów dotyczących praktyk tworzenia kodu Google HTML/CSS Style Guide Rev 2.23 w pracy grupowej (argument z "początkującymi" ma dać poczucie, że to porady dla dzieci?), zwłaszcza, że tak jak tutaj jak i na mediawiki "nasz" kod będzie przetwarzany i zamieniany wiele razy przez innych... jednak ja nie będę się upierał Zdzislaw (dyskusja) 22:27, 21 sie 2014 (CEST)

Odp:Ułatwienia Kor

Odp:Ułatwienia Kor

Jak każdy admin. Wieralee też ma. Ankry (dyskusja) 21:09, 29 sie 2014 (CEST)

korekta przeniesienia

Masz może pomysł, jak zastosować szablon {{Korekta}} na tej stronie (i poprzedniej)? Ankry (dyskusja) 10:22, 30 sie 2014 (CEST)

Raczej bym spróbował {{tylko na stronie|{{Kor|nie,|nie-}}}}; aktualna postać {{pp}} się tu raczej nie nada. Tyle, że to brzydki hack. Ankry (dyskusja) 11:01, 30 sie 2014 (CEST)
Myślę, że jeśli to zamieścimy w przykładach, to wystarczy. Ankry (dyskusja) 11:20, 30 sie 2014 (CEST)

niemiłe zasypywanie Żuławskiego

Źródła by się czytelnik domyślił, dlatego — jak mówisz — podaję je tylko przy pierwszym przypisie. Przy kolejnych zaznaczam po prostu dokładniej skąd Żuławski te fragmenty wziął i — co Ci widocznie najbardziej przeszkadza — cytuję oryginał dla porównania czy tłumaczenie dla łatwiejszego zrozumienia treści. Nie rozumiem awersji do przypisów. To ma być pomoc dla czytelnika, ułatwienie. Widać od początku przypisu, czego jego treść będzie dotyczyć, więc jeśli czytelnik nie zechce ich czytać, to nie będzie. Vearthy (dyskusja) 11:13, 5 wrz 2014 (CEST)

Nie uznaję za stosowne usuwanie wstawionych przez mnie przypisów bez wcześniejszego ustalenia tego ze mną, bez dojścia do konsensusu. Rozumiem, że Ty rozpocząłeś ten projekt, ale mógłbyś uszanować cudzy wkład, cudze zdanie. To przykre. Vearthy (dyskusja) 18:22, 5 wrz 2014 (CEST)
Kontynuowałem, to prawda, ale nie w złym celu. Strony z przypisami miałem już opracowane dzień wcześniej w otwartych kartach, tylko ich nie zapisałem. Uznałem więc, że nie chcę swojej pracy wyrzucać w błoto, a wysłać i najwyżej po ustaleniu czegoś z Tobą zmiany te bym cofnął (tylko 2, z czego widzę, że jednej nie zrobiłem — strona pozostała nieskorygowana). Co do braku odpowiedzi: nie miałem nic od siebie w tamtym momencie do dodania, dlatego nie odpowiadałem. Proszę, nie zakładaj, że masz we mnie wroga. Wydaje mi się, że moje przypisy nie są szkodliwe, nie utrudniają czytelnikowi dostępu do tekstu Żuławskiego, więc powinny zostać, szczególnie, że są przydatne. Cofanie edycji prowadzi do wojen edycyjnych, bo równie dobrze i ja mogę Twoje edycje cofnąć i tak w nieskończoność... Potrzebujemy opinii kogoś z zewnątrz. Vearthy (dyskusja) 19:44, 5 wrz 2014 (CEST)

Odp:Strona:PL Dickstein - Kopernik i odkrycia geograficzne jego czasów p01.png - Inicjał

Cofnięte. Vearthy (dyskusja) 13:07, 20 wrz 2014 (CEST)

Przypisy

Ta zmiana powoduje wyłączenie możliwości edytowania sekcji na całej stronie, na której znajdzie się szablon {{Przypisy}}; zobacz np. Autor:Małgorzata Olejarz tutaj. Nie jestem pewien, czy o to ci chodziło. O ile wiem, nie ma technicznej możliwości wyłączenia edycji jedynie wybranej sekcji. Ankry (dyskusja) 06:33, 25 wrz 2014 (CEST)

Trochę zmieniłem, zerknij, czy obecny efekt jest tym, o który ci chodziło. Ankry (dyskusja) 07:02, 25 wrz 2014 (CEST)
W przestrzeni głównej można wg mnie wyłączyć. Wyłączyłem też w przestrzeni strona (poprzez zmianę domyślnej stopki). Ankry (dyskusja) 10:39, 25 wrz 2014 (CEST)

Centery

Dzięki za dobre słowo ;-)
Nie pokazywałeś mi wcześniej szablonu {{center| }}. Tym niemniej, w mojej przeglądarce obydwa obrazy okładki są identyczne. Po co więc zmieniać, skoro nie ma różnicy?
Dopisałam się na dole Twojej strony i dopisałam tam tabelkę. I tu jest różnica... Wychodzi na to, że ten szablon w ogóle nie widzi tabelek, co oznacza, że jak na razie, nie nadaje się za bardzo na zamiennik centera do stron w przestrzeni głównej :( Wieralee (dyskusja) 19:50, 4 paź 2014 (CEST)

P.S. Zresztą Rem znalazła rozwiązanie na Operę, zadając tabelkom wyrównanie do lewej (align="left") w każdej komórce. Wieralee (dyskusja) 19:54, 4 paź 2014 (CEST)
@Wieralee: oczywiście, że nie widzi tabelek(!), obiekty, jak pisałem w dyskusji, zgodnie ze standardami, należy centrować używając ich własności zobacz na stronie (wikitabelki generuje i tak parser wiki, więc w przypadku zmiany standardu, na meta zmienią sobie sami w parserze) , inaczej za kilka-kilknanaście miesięcy będziemy zmieniać tysiące stron. Pomysł Rem, nie dość, że jest nadmiarowy, to nie leczy, a na chwilę tamuje krwawienie, w 5 może się posypać lub przy każdej nowej wersji przeglądarki - to nie jest rozwiązanie. Zdzislaw (dyskusja) 20:09, 4 paź 2014 (CEST)
Po co nam narzędzie, które nie widzi tabelek? Jak "tytym" wycentrować stronę całości w jakimkolwiek utworze dramatycznym (tam didaskalia dajemy często w tabelkach, bo dzięki temu się ładnie justują), czy w jakimkolwiek utworze, który zawiera coś więcej poza gołym tekstem? Co z mottami, stopkami na stronach wydawcy, czy wreszcie, co z poezją i pracami naukowymi? Robiąc strony w głównej, nie pamiętam technicznej zawartości każdej pojedynczej strony w książce, nie wszystkie zresztą wprowadzam sama, wreszcie, ktoś potem może poprawić i tabelkę wstawić (jest wiele książek, gdzie za pomocą niewidocznej tabelki uzyskujemy właściwe formatowanie tekstu)... Używając tego szablonu ryzykujemy, że część treści nam w głównej po prostu zniknie...
Ale wierzę, że coś wymyślisz, może nie tak od razu, ale dasz radę ;) Kombinuj dalej ;) Wieralee (dyskusja) 20:16, 4 paź 2014 (CEST)
@Wieralee, @Ankry: Myślenia nie trzeba za dużo - jest już toto na meta więc proszę bardzo: {{Centruj}} dla tekstów, np tytułu; dla stron w głównej i transkludowania para (jak justowanie) {{CentrujStart}} oraz {{CentrujKoniec}}. Zapraszam do stosowania i testowania. Na en się sprawdza. A co najważniejsze, w przypadku problemów (np. ze względu na zmiany na meta lub standardów html) wystarczy zmienić jeden szablon a nie 'center' na wieluuuuu stronach. Tutaj przykład Przędze/Całość Zdzislaw (dyskusja) 21:02, 4 paź 2014 (CEST)
Nie zrozumiałam: czy to, że to jest na meta, to znaczy, że te tabelki się wyświetlają, czy jednak giną? Wypróbuj może na całości Konopnickiej, a nie na prostym tekście (chociaż i w tym prostym tekście nie mam pewności, czy gdzieś tabelki nie było... więc mam obawy, czy pozostawić Twoją edycję... Sprawdzanie całej strony całości od nowa z książką w poszukiwaniu, czy coś się nie zgubiło to karkołomne zadanie. Wieralee (dyskusja) 21:11, 4 paź 2014 (CEST)
@Wieralee, @Ankry:Para {{CentrujStart}} oraz {{CentrujKoniec}} wycentruje wszystko, bo niczego nie przepuszcza przez szablon - to jest sprawdzony, bezpieczny sposób centrowania "czegokolwiek" - zamiennik znaczników <center> stosowany od dawna na meta en wiki itd. - bez obawy!
Przydałoby się także zrobić przekierowanie z {{c}} na {{Centruj}} oraz zmienić koniecznie na edittools
<charinsert> <center>+</center> </charinsert>   
na
<charinsert> <nowiki>{{Centruj|</nowiki>+<nowiki>|}}</nowiki> </charinsert>    Zdzislaw (dyskusja) 21:16, 4 paź 2014 (CEST)
ps. przeciez centerstart i koniec obejmuje tylko transkludowanie jedenj strony na Przędze/Całość "PL Eliza Orzeszkowa - Przędze.djvu/008" - więc sprawdzenie poprawności zajmuje chwilkę :)
  • Przed chwilą podawałeś nam inne rozwiązanie — i się nie sprawdziło już po pierwszym moim teście... Być może to teraz jest dobre, ale pozwól, żebyśmy mogli je jednak wypróbować w ekstremalnych tekstach i w wielu konfiguracjach, nie mówiąc już o wielu wyszukiwarkach — i dopiero potem możemy coś zmieniać w wytycznych i w edittools... Nie można mącić edytującym w głowach bez sprawdzenia, czy to jest naprawdę dobre narzędzie. Wieralee (dyskusja) 21:28, 4 paź 2014 (CEST)
P.S. Zresztą widzę, że to {{Centruj| }}, które się nie sprawdziło, nadal chcesz jednak wprowadzić :( Zrozum, tabelki są często ukryte w środku tekstu — i nikt nie będzie od nowa korygować całej książki, żeby sprawdzić, czy nic nie zginęło!!! W Przędzach objąłeś dwie strony, dobrze... Ale na stronie Poezye wydanie zupełne, krytyczne tom VII/Całość stron zawierających ukryte tabelki jest kilkadziesiąt, jak nie więcej!!! Wieralee (dyskusja) 21:37, 4 paź 2014 (CEST)
@Wieralee, @Ankry: proponowałem inne rozwiązanie z wyraźnym zastrzeżeniem, że nie obejmuje one obiektów, a stosować można je jedynie to tekstów zamiast znacznika 'center'. Więc nie wiem o co Ci chodzi z samym {{Centruj}}. Jak tabelka może być ukryta w tekście bez transkludowania???
Jak w tym tekście może być ukryta tabelka??
Nie wiem skąd ten ton? Samo {{Centruj}} dla tekstów, może być stosowane w ciemno, nie ma tam żadnych pułapek. Co do centrujstart i centrujkoniec, to zgadzam się, iż należny przeprowadzić testy przed "mąceniem" - sam widzę problemy z dziedziczeniem, więc chciałbym część przeciepać do Lua i poprobić inne zmiany spolszczające - widzę w Konopnickiej, że są tam składnie, o których na en wiki się nie śniło :) W takim razie, pozwólcie, że pobawię się jeszcze tym po moim powrocie i wtedy dopiero poproszę Was o testy - do zobaczenia po 9.X Zdzislaw (dyskusja) 21:47, 4 paź 2014 (CEST)
Przepraszam. Boję się wprowadzania rzeczy, które nam będą gubiły treść. Boję się także szablonów, które działają prawidłowo w bardzo ograniczonym zakresie, bo wprowadzają zamęt i utrudniają wprowadzenie w edytowanie nowych Wikiskrybów, a musimy się liczyć z tym, że nie da się o wszystkim pamiętać i wszystkich sprawdzać. Dlatego dla mnie szablon {{Centruj| }} w takiej formie, jak obecna, sam się dyskwalifikuje. Wieralee (dyskusja) 21:55, 4 paź 2014 (CEST)
Ależ @Wieralee: - stosowanie znacznika 'center' dla jednej linii tekstu (np. tytuł na na stronie), w perspektywie kiedy niedługo przeglądarki przestana go wspierać to utopia. Jak to dyskwalifikuje? Nie ma innego wyjscia! Proszę przemyśl to spokojnie. Wszystkie źródłą, które znam, dawno już TYLKO tak centrują teksty. Na pl wikipedii 'center' także już jest zabroniony i "zanim obudzą się z ręką w nocniku", rozpoczęli zamianę tego co już jest w <center>...</center> na "div style" (a więc na to co mamy w szablonie {{Centruj}} skopiowane z en): Znaczniki_do_podmiany. Proszę Cie jako Admina - nie pisz "sam się dyskwalifikuje" bo w ten sposób szkodzisz projektowi. Zdzislaw (dyskusja) 22:14, 4 paź 2014 (CEST)
To, co się sprawdza na Wiki, nie zawsze się sprawdza u nas. Dla mnie mniej szkodliwe jest to, że gdzieś coś się źle wycentruje, niż to, że w niekontrolowany sposób w przestrzeni głównej część zawartości stron w ogóle przestanie się wyświetlać. Proszę, odłóżmy tę rozmowę na inny czas — i szukajmy bardziej przewidywalnych rozwiązań. Wieralee (dyskusja) 22:44, 4 paź 2014 (CEST)
@Wieralee: myślę, że wprowadzenie szablonu {{Centruj}} powinno mięć miejsce obok, a nie zamiast obecnie używanego tagu. Musimy trochę popracować nad rozwiązaniami, które tag <center> wyprą (bo, że trzeba do tego dążyć nie mam wątpliwości - za ileś wersji MediaWiki na pewno przestanie on działać - kwestia ile mamy czasu). {{Centruj}} można używać bezpiecznie do małych fragmentów tekstu, np. do tytułów. Ankry (dyskusja) 22:45, 4 paź 2014 (CEST)
@Ankry: Chodzi mi o to, że skoro już na wstępie {{CentrujStart}} oraz {{CentrujKoniec}} zachowują się o wiele lepiej niż {{Centruj}} (który gubi treść), to po co w ogóle wprowadzać {{Centruj}}... Lepiej się skupić na tej dwójce, która (jak na te testy, które zdążyłam zrobić) treści nie gubi i dobrze ją przetestować. Wieralee (dyskusja) 22:54, 4 paź 2014 (CEST)
Dlatego, że takie "parzyste" szablony bardo ułatwiają popełnianie błędów typu:
{{CentrujStart}}Tekst{{CentrujStart}}
(czasem trudnych do wykrycia) Ankry (dyskusja) 04:29, 5 paź 2014 (CEST)

@Wieralee:@Ankry: Zdzisławie, dzięki za wytłumaczenie problemu i za nowe szablony. :) Wieralee - tabelka po wstawieniu w {{centruj}} znika i będzie znikać tak jak po wstawieniu jej wewnątrz jakiegokolwiek szablonu, bo nawiasy z szablonu i z tabelki się mieszają. Dlatego ten szablon jest jedynie do obejmowania tekstu w przestrzeni Strona, czyli nie ma możliwości, by niechcący znalazła się w środku niego tabelka, bo dodajesz go widząc kod strony. Do używania w przestrzeni głównej, inkludującej "na ślepo" treść wymienionych stron służy para szablonów, pomiędzy które się wstawia treść. Sam szablon {centruj} uważam za przydatny obok tej pary, imho zdecydowanie lepiej i wygodniej jest, jeżeli mając na stronie do wycentrowania np. jeden tylko wyraz tytułu, wpiszemy tylko {{centruj|Tytuł.}}, a nie {{CentrujStart}}Tytuł.{{CentrujKoniec}}. Remedios44 (dyskusja) 20:15, 17 paź 2014 (CEST)

@Remedios44: myślałam raczej o tym, żeby porobić skróty {{cs}} i {{ck}}. Ma to swoją zaletę w przypadku ewentualnej zamiany botem starych skryptów <center> i </center>, jeżeli faktycznie przestaną one działać. Co do szablonu {{centruj|...}} to już go nie zatrzymam, bo Zdzislaw dorobił parametr regulowanego odstępu po centerze, co nam wszystkim się może przydać ;-) Wieralee (dyskusja) 21:58, 17 paź 2014 (CEST)

Ad. Szablon:Autorinfo

Witam,

Szablon w poprzedniej wersji niepoprawnie zlicza ilość dzieł danego autora, gdy w kategorii autora występują podkategorie niezwiązane bezpośrednio z jego pracą, zobacz np. Kategoria: Juliusz Verne. Było tam poplątanie kategorii i plików takie, że szablon podawał jakąś wartość "od czapy". Po uporządkowaniu kategorii dalej wartość dzieł Juliusza się nie zgadzała bo "magiczne słowo" {{PAGESINCAT}} zlicza wszystko co znajduje się w danej kategorii (strony, podkategorie a także pliki, jakby tam były) - więc jeśli chcemy aby liczyła poprawnie to trzeba odjąć: w tym przypadku 1 stronę autora i 2 kategorie co daje nam liczbę korekty=3.

W przypadku pojedynczych dzieł mniej płodnych autorów nie ma to znaczenia (szablon zlicza ilość stron i i kategorii (które zawierają zwykle np. wielostronicowe powieści, ale liczą się jako 1 pozycja)). Ale czasami, w przypadku bardzo płodnych autorów, jak Juliusz, dobrze jest dodać nowe kategorie porządkujące logicznie zawartość. Łatwiej się w nich poruszać i wtedy może przydać się parametr "korekta".

Szablon po poprawkach, gdy nie użyjesz "korekty" dalej zachowuje się tak jak dawniej, więc ten parametr daje tylko dodatkową możliwość korekty, gdy zajdzie taka potrzeba, jak wyżej. Nie musisz go używać, gdy nie ma takiej potrzeby.

Chyba, że chcesz otrzymać ilości dzieł danego autora jedynie przybliżone lub wzięte "od czapy". Ja tam lubię ścisłość. Pozdrawiam Gniewko, syn rybaka (dyskusja) 19:13, 9 paź 2014 (CEST)

Ps. Od MediaWiki v. 1.20 można używać bardziej sprecyzowanego słowa magicznego {{PAGESINCAT}} w formie:

  • {{PAGESINCATEGORY:categoryname|all}}
  • {{PAGESINCATEGORY:categoryname|pages}}
  • {{PAGESINCATEGORY:categoryname|subcats}}
  • {{PAGESINCATEGORY:categoryname|files}}

do obliczania np. tylko ilości stron, tylko plików, tylko podkategorii w danej kategorii, ale moim zdaniem i tak lepiej używać parametru "korekta", bo "automagicznie" to nie w każdym przypadku obliczy się tak jak byśmy tego pragneli. Moim zdaniem w niektórych przypadkach użycie parametru będzie bardziej uniwersalne. I warto mieć taką możliwość.

Pomysł może i dobry, ale ma jedną wadę: trzeba by było przejrzeć i uporządkować 864 kategorie, tak jak ja zrobiłem z kategorią Verne'a. Bo w większości są tam używane kategorie do "opakowania" powieści i są one liczone jako kolejna sztuka - trzeba by rekategoryzować w nich stronę tytułową do kategorii autora. Inaczej po wstawieniu parametru "pages" powstanie jeszcze większy bałagan. Jeśli cię to bawi to możesz się wziąć do pracy. Ja tam jestem zainteresowany głównie Vernem i zadowala mnie moje "ręczne" rozwiązanie problemu. Nie mam większych ciągątek administracyjnych i dłubaniu w tego typu żmudnej robocie. Gniewko, syn rybaka (dyskusja) 19:43, 9 paź 2014 (CEST)

O iluzjach optycznych

Na mój gust, żeby ten wywód miał w ogóle sens, wklej nowy rysunek z poprawnymi oznaczeniami wierzchołków. Czytelnik nie będzie grzebał w historii strony, żeby znaleźć Twoją czy moją interpretację. Pytanie tylko, czy jako dodatkowy rysunek, czy zamiast rys.1. ??? Wieralee (dyskusja) 11:14, 14 lis 2014 (CET)

@Wieralee: Dobry pomysł, przychylam się aby zamienić rys. 1 na oryginalny z "wstawionymi na nowo" czytelnymi oznaczeniami wierzchołków. Wstrzymam się z tym jeszcze przez chwilę, albowiem wybieram się na kilka Uczelni w styczniu - spróbuję "załatwić" czytelny skan z innego wydania. Jeżeli nie dotrę, to podmienię. pozdrawiam Zdzislaw (dyskusja) 14:20, 14 lis 2014 (CET)

Administrator

Zgłosiłem Twoją kandydaturę na administratora projektu. Powodzenia! sp5uhe dyskusja edycje 14:04, 16 lis 2014 (CET)

  • Zdzislaw: potraktuj tę sprawę ponadosobiście i zgódź się, proszę ;-) Wieralee (dyskusja) 15:01, 16 lis 2014 (CET)

Szablon:ZalaczTresc

Nie wiem jaka była idea tego szablonu, ale brak mu polskich znaków w nazwie, dokumentacji. Użyty jest tylko raz. Może posprzątać i go usunąć? Chyba, że planujesz jego rozwój i wykorzystanie. sp5uhe dyskusja edycje 01:59, 22 lis 2014 (CET)

@Sp5uhe: zmieniłem nazwę, dopisałem dokumentację, pewnie będzie wykorzystywany rzadko, ze względu na swoją specyfikę, lecz zastosowanie bezpośrednie #invoke jest niemożliwe ze względu na obecną implementację "frame:getParent" w Scribunto. Jeżeli nie przeszkadza Ci śladowe jego wykorzystanie pozostawił bym go. Zdzislaw (dyskusja) 14:38, 22 lis 2014 (CET)
Teraz jest super. Myślałem, że to pozostałość po próbach dlatego chciałem go usunąć. sp5uhe dyskusja edycje 01:06, 23 lis 2014 (CET)

Witaj administratorze!

Non-cabale de l’Ouest - table réservée - janvier 2014.JPG

Witam w gronie administratorów i gratuluję rekordowego PUA. Ankry (dyskusja) 16:55, 23 lis 2014 (CET)

Dziękuję Ankry, Wieralee, sp5uhe, Remedios44, Teukros, Nawider, Lilibalu, Purppuravalo, Vearthy, Cafemoloko za udzielone (rekordowe :-) ) poparcie! Uprawnienia ułatwią mi realizację czynności związanych z rozwojem "technicznej" strony (szczególnie "czytnikowej"). Oczywiście służę pomocą w każdej sprawie! Zdzislaw (dyskusja) 17:08, 23 lis 2014 (CET)

HotCat

Zdzislaw, wielkie dzięki za spełnienie mojej prośby i naprawę tego narzędzia. Teraz działa ono u nas tak samo, jak na Commons i naprawdę jest to "HotCat", a nie, jak dotąd "SlowCat" ;) Wieralee (dyskusja) 23:21, 27 lis 2014 (CET)

Przyłączam się Ankry (dyskusja) 23:23, 27 lis 2014 (CET)

Moduł Staropolski

Zauważone błędy / niedoskonałości:

  • w indeksie I jest hasło "I. się", którego tam być nie powinno
  • hasło Etalaż ma błędnego poprzednika (Estampa zamiast Estyma); podobnie Magistrostwo
  • (propozycja) może by się dało ignorować nieistniejące strony przy generacji indeksu ("z dziurami")?

Ankry (dyskusja) 03:39, 28 gru 2014 (CET)

@Ankry: Dziękuję za uwagi! 1 i 2 ma tę samą przyczynę, poprawię je razem ze sprawdzaniem nieistniejących stron (metoda :exists jest kosztowną funkcją parsera, a takie lubię :) szkoda, że działa (jak zwykle) tylko w obrębie lokalnej wiki, da się ja wywołać dla interwiki lecz zwraca zawsze false :)) ). Wracam do bałwanów. Zdzislaw (dyskusja) 10:40, 28 gru 2014 (CET)
  • (do przemyślenia) "skorygowane" hasło Gorliwy nie dodało się do indeksu; jeśli je utworzymy ręcznie, jak je w indeksie umieścić? (przyjęło się, że w przypadku błędów drukarskich, w nazwach stron używamy poprawionej, nie oryginalnej wersji).

Jeśli chodzi o spisy/indeksy, myślę, że na razie nie ma wielkiego znaczenia jak się będą linki nazywały i do jakich stron kierowały; na pewno uzgodnimy jakąś wersję do czasu ukończenia Słownika. Zatem z wdrażaniem tego elementu nie ma co się spieszyć. Ankry (dyskusja) 13:34, 28 gru 2014 (CET)

@Ankry:, będzie obsługa Korekty (jak i innych szablonów), pracuję nad serializacją znaczników <UNIQE-xxx-EQINU> które generuje parser zamiast zawartości stron przy transkluzji kilku stron (fajne rzeczy o silniku parsera można się dowiedzieć [jak wikisilnik oszczędza pamięć], generując błędy z Lua, na podstawie krzaków... :) ), jeżeli się uda to kod znacznie się skróci - potrzebuję jednak 1-2 dni aby to ogarnąć. Proszę, nie koryguj na razie ręcznie "błedów", a wykryte błędy wypisuj tutaj! Sam ich nie wyłapię :) (szczególnie po ręcznej korekcie:))))) ). Zdzislaw (dyskusja) 14:07, 28 gru 2014 (CET)
  • Mamy kolejny problem: hasło (hasła?) "Źrzeć" na stronie 1014. Ankry (dyskusja) 02:21, 29 gru 2014 (CET)
@Ankry:Dziękuję, poprawione. Zdzislaw (dyskusja) 09:05, 29 gru 2014 (CET)
  • No nic, na razie temat mało pilny; znalasłem sposób: [1] Ankry (dyskusja) 16:34, 4 sty 2015 (CET)
  • Jak zerkasz, to jeszcze tu Ankry (dyskusja) 16:46, 4 sty 2015 (CET)
@Ankry: Twój sposób jest nader skuteczny, gdyby "odczulać" automat na kontynuowane hasło z boldem jako pierwszym wyrazem , trzeba by było "uczulać" na np. Ściana na Strona:M. Arcta Słownik Staropolski.djvu/0636, która jest także poprzedzona "\n" od nowej sekcji - nie warto komplikować kodu, dla 1.-2. przypadków, które można "zrobić" Twoim sposobem. Zdzislaw (dyskusja) 16:58, 4 sty 2015 (CET)
@Ankry: Jeżeli okaże się częstszym błędem będzie trzeba dodać obsługę w module, na razie zostawiłbym taki "myk". Zdzislaw (dyskusja) 19:15, 13 sty 2015 (CET)
Myślę, że "myk" może zostać. Ale myślę też, że warto pomyśleć o przesunięciu miejsca parsowania szablonu {{Korekta}} na niższy poziom. Ankry (dyskusja) 19:34, 13 sty 2015 (CET)
@Ankry: :) zerknę :). Zdzislaw (dyskusja) 07:40, 19 sty 2015 (CET)
@Ankry: zrobione, dodatkowy parametr "dodatkowe strony" zawierać powinien liczbę stron, które zajmuje hasło ponad bieżącą i następna, w tym przypadku 1. Teraz hasła na 100 stron niestraszne :) Zdzislaw (dyskusja) 16:28, 19 sty 2015 (CET)

Wikiskryba:Zdzislaw/brudnopis/slownik/gen

Witam. Twoja strona brudnopisu została usunięta z kategorii, w których znajdować się nie powinna - odwołanie do kategorii zostało zamienione na link. Podczas pisania artykułu w brudnopisie zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu przebywa w poważnej kategorii Wikiźródeł. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować (dotyczy to również linków interwiki). Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać. Beau.bot (dyskusja) 08:18, 28 gru 2014 (CET)

kolor czcionki w {{***}} i {{***2}}

Widziałem, że zajmowałeś się podanymi w temacie szablonami. Czy byłbyś w stanie umożliwić zmianę koloru i wielkości czcionki? <big></big> i <font color="grey"></font> nie działają. Potrzebne mi jest to np. tutaj, gdzie ołówek chcę odróżnić od pióra. Vearthy (dyskusja) 20:35, 2 sty 2015 (CET)

@Vearthy: Czy taki efekt byłby wystarczający? Zdzislaw (dyskusja) 21:31, 2 sty 2015 (CET)
Jest świetnie, dzięki. Vearthy (dyskusja) 21:37, 2 sty 2015 (CET)

Ad. Mali mężczyzni

Sprawdzałam w przestrzeni głównej - było dobrze, cały wyraz był poprawiony. A formuła była prostsza... Wieralee (dyskusja) 11:37, 12 sty 2015 (CET)

@Wieralee: masz rację! zasugerowałem się tym, iż w przestrzeni Strony nie pojawiał się dymek z 'Korekta' :) jeżeli Tobie to nie przeszkadza, to mi tym bardziej :)) Zdzislaw (dyskusja) 11:45, 12 sty 2015 (CET)

Serce jak obłok

Ad. Serce jak obłok; 17:58 . . (+23) . . Zdzislaw (dyskusja | edycje | zablokuj) (ta pozycja pobiera się do epub dużo lepiej (razem z spisem treści -> wynika to z tego, iż jest zgodna ze standardem WS) ze strony tekstu niż ze strony całości)

  • Zdzislaw: zasadniczo strona całości nie jest stroną do pobierania. Do pobierania służy narzędzie "Utwórz książkę", gdzie dodaje się poszczególne strony zgodnie z ich kolejnością, a następnie zapisuje się książkę. Podejrzewam (choć dawno nie wypróbowywałam), że wtedy rozdziały ładnie rozkładają się na stronach w epub, a nie "lecą ciurkiem". Kiedyś do tak zapisanych książek dodawałam jeszcze reklamę ;-) Wieralee (dyskusja) 19:21, 18 sty 2015 (CET)
Narzędzie "Książka" obecnie nie wspiera epub-ów. Opcje Wikiźródła:Książki/Reymont Władysław Stanisław - Z ziemi chełmskiej "Pobierz PDF" oraz "Pobierz EPUB" generują OBA pliki w formacie pdf - zresztą dosyć kiepskiej jakości. (nikt nie aktualizował u nas opcji Książki od dawna , a jest nowy silnik). Oczywiście jeżeli strona indeksowa przygotowana jest zgpodnie ze standardem WSExport-u (obecnie głownego narzędzia generowania epubów) wtedy dodaję link bezpośrednio ze strony Indeksowej.Zdzislaw (dyskusja) 19:31, 18 sty 2015 (CET)

Pytanie

Witam, mam pytanko. Ostatnio oznaczyłem na "zielono" jeden materiał źródłowy, i chciałbym spytać (bo jeszcze w pełni z wikiźródłami obeznany nie jestem), czy jak już całośc jest na "zielono" to taki materiał trafia "na główną"? (wiem że brzmi to językiem godnym stron typu kwejk ale nie wiem jak inaczej o nazwać :) ) --Argonowski (dyskusja) 23:23, 10 lut 2015 (CET)

  • Zakończenie pracy nad projektem wiąże się z 5-ma krokami:
1) zmieniamy status indeksu na "ukończony"
2) dodajemy kategorię "Ukończone projekty (teksty)" na stronie głównej utworu
3) usuwamy tę pozycję z Wikiźródła:Wikiprojekt Proofread
4) dopisujemy tę pozycję na stronie Wikiźródła:Ukończone projekty proofread nie zapominając o liczniku w odpowiedniej sekcji
5) dopisujemy tę pozycję w Szablon:Nowe – zgodnie z instrukcją!!!
@Argonowski: wydaje mi się, że zazwyczaj nie czytasz instrukcji ani innych dłuższych tekstów ;-)
Mniej doświadczeni Skrybowie ograniczają się do dwóch pierwszych punktów, zostawiając resztę innym. Jeszcze się chyba nie zdarzyło, żeby się tym nikt potem nie zajął ;-) Wieralee (dyskusja) 23:38, 10 lut 2015 (CET)
  • @Wieralee: Przyznaję, nie wgłębiałem się w to, bije się w pierś, moja nieuwaga ;) Mam "lekkie" zaległości jak widać --Argonowski (dyskusja) 23:56, 10 lut 2015 (CET)

Odp: Witaj ...

Dziękuję za Twój głos i za gratulacje ;-) Mam nadzieję, że będzie nam się dobrze współpracować.

Przy okazji mam pytanie o szablon Centruj. Nie przechodzą mi konstrukcje typu {{Centruj|<font size=5>Jakiś tytuł</font>}}, czy powinnam wtedy używać CentrujStart i CentrujKoniec? Czy mogę zrobić do nich przekierowania z Szablon:cs i Szablon:ck? Pozdrawiam, Ashaio (dyskusja) 18:35, 8 mar 2015 (CET)
@Ashaio: Jestem przekonany, że współpraca będzie bardzo dobra :)
Odnośnie do pytania - nie jest to problem z szablonem lecz wymogi parsera MW. Jeżeli w "treści" parametrów szablonu występuje znak = należy dodac na początku parametru jego nazwę lub numer, prawidłowa składnia w tym przypadku będzie następująca: {{Centruj|1=<font size=5>Jakiś tytuł</font>}}. Dodatkowo, ze względu na odejście od "font" w html5 oraz to, iż jego dzisiejszy standard jest nieścisły, a co za tym idzie wygląd dla różnych przeglądarek jest odmienny, serdecznie polecam w zamian składnię {{Centruj|1=<span style="font-size:170%;">Jakiś tytuł</span>}}. Tutaj więcej przykładów użycia. Pozdrawiam, Zdzislaw (dyskusja) 18:46, 8 mar 2015 (CET)
Dzięki! Ashaio (dyskusja) 18:57, 8 mar 2015 (CET)

Disambigi i zob-teże

Dzięki za głos w dyskusji! Rzeczywiście, ona powinna być na pulpicie propozycji od początku. Czy mógłbyś się też wypowiedzieć w sprawie kategorii? Ashaio (dyskusja) 19:10, 19 mar 2015 (CET)

@Ashaio: uff... przeczytałem spokojnie, muszę to przetrawić i przemyśleć (te kategorie - przestałem z nich "korzystać" zanim je "zrozumiałem" na moim początku na źródłach), "zobaczyć" jakie byłyby możliwości techniczne, wypowiem się niebawem :) Zdzislaw (dyskusja) 19:49, 19 mar 2015 (CET)

rozbieżności w IndexPages

Trzech brakuje. Jakiś pomysł co do przyczyny rozbieżności i kiedy znikną? O indeksach, których nie ma na tej ostatniej stronie bot nie ma pojęcia, więc ich nie purgnie... Ankry (dyskusja) 09:27, 20 mar 2015 (CET)

@Ankry:"Trzech brakuje" - wiesz których? Zdzislaw (dyskusja) 09:33, 20 mar 2015 (CET)
"Na szybko" mam jeden: Indeks:Marcowy kawaler (Bliziński) Ankry (dyskusja) 09:38, 20 mar 2015 (CET)
Już jest :) "Purgnięcie" indeksu spowodowało "wpisanie" na Specjalną. To pewnie kwestia "kaszowania" strony specjalnej. Albo trzeba będzie czekać dłużej (jeżeli problem dotyczy jedynie "świeżych"), albo listę do purgnięcia dla bota generować ze strony Kategoria:Indeks. Zdzislaw (dyskusja) 09:45, 20 mar 2015 (CET)
Może lepiej będzie pobierać spis stron przez API (1324) w jakimś wygodnym formacie? Zdzislaw (dyskusja) 09:55, 20 mar 2015 (CET)
@Ankry: hmmmm... wg. API jest 1327 stron w przestrzeni Indeks. ? Zdzislaw (dyskusja) 10:15, 20 mar 2015 (CET)
Może niektóre nie są indeksami i nie trafiły do kategorii, a może mamy jeszce jakiś inny problem.
Wydaje mi się, że po nocnym purge'owaniu przez bota przynajmniej na jednej stronie (Indeks:Kodeks 42-44 (Baczyński)) miałem wartości starsze niż po wcześniejszym purge ręcznym. W każdym razie edycja strony, powinna wyczyścić wszystkie cache. Może mamy problem podobny do ostatniego na commons? W każdym razie, skoro po edycji się jakiś cache nie aktualizuje, a purge tak, to mamy na pewno temat dla phabricatora. Ankry (dyskusja) 10:24, 20 mar 2015 (CET)
Szukam różnic API-Kategoria... Zdzislaw (dyskusja) 10:31, 20 mar 2015 (CET)
Z nowych jeszcze Indeks:Dziennik rozporządzeń dla Jenerał-Gubernatorstwa Warszawskiego 1916 nr 52.djvu i Indeks:PL Adolf Suligowski - Z Ciężkich Lat.djvu Ashaio (dyskusja) 10:48, 20 mar 2015 (CET)
Jest ok (przynajmniej w ilości) - te 3 "dodatkowe" to redirecty :) bez redirectów jest 1324. Zdzislaw (dyskusja) 10:56, 20 mar 2015 (CET)
@Ankry: wydaje się, że jest ok. Aby strona Indeksu wskoczyła do Specjalna:IndexPages musi po utworzeniu zostać "zmodyfikowana" - edycja, purge, lub planowa aktualizacja "keszu". Nie wiem jaki czas upływa pomiędzy planowymi "keszowaniami" jeżeli strona nie podlega edycji (a przecież utworzenie lub edycja Stron danej pozycji, nie jest technicznie edycją samego Indeksu), więc bot musiałby nowe Indeksy purgnąć po ich utworzeniu profilaktycznie, aby nie czekać do "planowej" aktualizacji - korzystając z OZ lub ze spisu stron w API. Odnośnie do "skoro po edycji się jakiś cache nie aktualizuje" nie zauważyłem takiego zachowania. Zdzislaw (dyskusja) 11:08, 20 mar 2015 (CET)
Utworzenie strony powinno dawać taki sam efekt jak jej edycja. Jeśli tak nie jest, to jest coś nie tak z cache. Podobnie zmiana listy stron w indeksie powinna być zauważona w chwili zapisu. A przed 9:27 dzisiaj nie była. Ankry (dyskusja) 13:57, 20 mar 2015 (CET)
@Ankry: Zgadzam się, jednakowoż rozszerzenie Prooofread jako "odmienne" od rodziny wiki często posiada mechanizmy działające ujemnie, np. "wewnętrzne API" odmienne od wiko-wego, łatki do edytora... (patrz problemy na en fr old... z edytorem po ostatniej zmianie wm i nocnych zmianach w kodzie, których podglądnąć się nie da albowiem są "security"). Będę się przyglądał tej edycji "niewpływającej" na cache, porównam z innymi wiki, zgłosimy wtedy problemy, być może coś na rzeczy ma, iż nasz proofread "zatrzymał" się dawno - trzeba się powoli zastanawiać nad przejściem na nową(listopad 2012) konfigurację w MediaWiki:Proofreadpage_index_data_config w zamian za MediaWiki:Proofreadpage_index_attributes. Zdzislaw (dyskusja) 17:10, 20 mar 2015 (CET)
@Ankry: i po testach. Przejrzałem dokumentację i kody źródłowe, przeprowadziłem testy na Indeks:Testowy. Wnioski - podczas edycji/tworzenia/purge indeksu, strona specjalna Specjalna:IndexPages jest aktualizowana (i owszem!) lecz ZANIM zmiany zostaną zapisane do bazy :) to daje efekt przez nas obserwowany: przy tworzeniu: strona nie pojawia się na Specjalnej; po edycji: zapisany zostaje stan sprzed edycji; przy purge: zostaje zapisany stan sprzed purge, lecz tym razem aktualny, albowiem purge nie zmienia stanu strony. Trzeba będzie zrobić zgłoszenie na Phabrikatorze, lecz najpierw porozmawiać będę chciał z Phe lub Tpt. Zdzislaw (dyskusja) 18:33, 20 mar 2015 (CET)
Dodatkowo - zmiana stanu Strony utworu Indeksu, aktualizuje Indeks, lecz NIE aktualizuje Specjalna:IndexPages; Wniosek: aby stan na Specjalna:IndexPages był aktualny, po tworzeniu/edycji Indeksów oraz edycji Stron, na chwilę obecną, wymagane byłoby dodatkowe purge-nięcie Indeksu. Zdzislaw (dyskusja) 18:54, 20 mar 2015 (CET)

Planowane zmiany na stronie specjalnej a bot

Przetestowałem. Wychodzi mi, że po zmianie struktury strony bot powinien zaprzestać aktualizacji. Zatem gwałtu nie ma. Znasz jakiś ticket dotyczący wrzucenia tej zmiany na produkcję, a który można śledzić? Ankry (dyskusja) 12:03, 1 kwi 2015 (CEST)

@Ankry: tak, ProofreadPage should not use obsolete HTML attributes. Zdzislaw (dyskusja) 12:39, 1 kwi 2015 (CEST)

ujednolicenie szablonów numeracji wierszy

Czy mógłbyś się odnieść do mojej prośby, pierwotnie skierowanej do Ankrego na jego stronie dyskusji? Pozdrawiam, Vearthy (dyskusja) 21:32, 4 kwi 2015 (CEST)

@Vearthy: tak, czytałem. W wolnych chwilach "uczę" się "logiki" tej numeracji, zapisałem sobie do listy "todo". Dobrze byłoby dodatkowo spotkać się kiedyś na irc-u abym mógł dopytać o szczegóły i wymagania. Zdzislaw (dyskusja) 21:35, 4 kwi 2015 (CEST)

Charaktery i anegdoty

Jeśli nie wydzielasz wstępu jako osobnego tekstu, to trzeba by chyba Boya także jako współautora (nie tylko jako tłumacza) dopisać. Ankry (dyskusja) 22:39, 6 kwi 2015 (CEST)

@Ankry: Wydzielić się przymierzam, zastanawiam się jakie dać nazwy stron Charaktery i anegdoty/Przedmowa oraz Charaktery i anegdoty/????. Zdzislaw (dyskusja) 22:43, 6 kwi 2015 (CEST)
@Wieralee: Charaktery i anegdoty/Od tłumacza ok. Chciałem jednakowoż z Charaktery i anegdoty zrobić indeksową, zawierającą stroną tytułową oraz dwa linki do Od tłumacza oraz treści "właściwej" i nie bardzo wiem, jak nazwać stronę z treścią "właściwą"(?) Zdzislaw (dyskusja) 10:48, 7 kwi 2015 (CEST)
Może Charaktery i anekdoty/Tekst? Jest już Międzymorze/Tekst, a także Nogi Izoldy Morgan/Tekst utworu i Flis to jest spuszczanie statków Wisłą/Tekst poematu... Ashaio (dyskusja) 11:40, 7 kwi 2015 (CEST)

Technikalia

Co myślisz o tym by podobnie jak jest {{JustowanieStart}} i {{JustowanieStart2}} (+ odp. "końce") zrobić dwa szablony centrujące: {{CentrujStart}} i {{CentrujStart2}} (+ odp. "końce")? Chodzi mi o uniknięcie takiego zagnieżdżania.

Czy uważasz, że dałoby się uzyskać efekt prostokątnego obszaru na tekst (szablony bez "2") bez umieszczania tekstu w tabelce? I jeśli tak, czy ma to sens? Ankry (dyskusja) 20:13, 24 kwi 2015 (CEST)

@Ankry: jest do zrobienia, nie widzę przeciwwskazań aby dodać do {{CentrujStart}} "utrzymywanie" pozycji (efekt prostokątnego obszaru). Ma to sens w kontekście uniknięcia takiego zagnieżdżania. Widzę jednakowoż malutkie niebezpieczeństwo - jeżeli kiedyś parser wiki uodporni tabelki na rzutowanie centrowania (a zmiana powyższa musi się odbyć poprzez dodanie do {{CentrujStart}} tabelki), to rzutowanie "zaniknie" i bez2==2, a to może komplikować życie. Lecz wtedy pewnie wymyślę coś innego aby "wymusić" rzutowanie, więc jestem za :) Zdzislaw (dyskusja) 21:33, 24 kwi 2015 (CEST)
... a nawet przeciw:) poważniejszy problem to to, iż {{CentrujStart}}+{{CentrujKoniec}} miał z definicji zastępować <center>+</center>, a ten nie utrzymuje pozycji, tak jak {{CentrujStart}} obecnie... więc może pod inną nazwą?Zdzislaw (dyskusja) 21:46, 24 kwi 2015 (CEST)

Praktyka bałtycka na małym jachcie/Żegluj bezpiecznie

Pobrałam tę stronę jako epub. Lista kontrybutorów mnie zaskoczyła :-) Jeśli się nie da jej naprawić, to chyba lepiej usunąć... Wieralee (dyskusja) 18:18, 26 kwi 2015 (CEST)

@Wieralee: naprawione. Zdzislaw (dyskusja) 18:29, 26 kwi 2015 (CEST)

Indeks:Prolegomena (Żuławski)

Ja znów po prośbie... ;-) Czy jest możliwe, żeby przycisk "popraw najczęstsze błędy OCR" usuwał także znak ¬ ze spacją, tak, żeby wiersze i słowa się połączyły? Wieralee (dyskusja) 18:19, 28 kwi 2015 (CEST)

@Wieralee: Bez spacji powinno już działać; możesz podać przykład ze spacją? Ankry (dyskusja) 19:16, 28 kwi 2015 (CEST)

@Ankry: wielkie dzięki :-) Może to była jednorazowa spacja, a może sama ją niechcący dodałam? Jak na razie — faktycznie nie widzę takiego przypadku. Jakby coś, to się odezwę. Wieralee (dyskusja) 20:01, 28 kwi 2015 (CEST)

HTML5

W moim brudnopisie umieściłem zaczątek planowanych/potrzebnych zmian dla zgodności z HTML5. Możesz swobodnie rozbudowywać, albo przenieść w inne miejsce, jeśli lepsze znajdziesz. Ankry (dyskusja) 09:37, 29 kwi 2015 (CEST)

Moduł:Style

Zastanawiam się dlaczego uważasz, że zrobienie tego poprzez LUA jest lepszym rozwiązaniem niż jako klasyczny statyczny, acz rozbudowany szablon. Wydaje mi się, że LUA jest nadal gorzej zdefiniowanym i gorzej wspieranym standardem niż wikikod i w tak powszechnie używanych narzędziach lepiej byłoby go unikać. Jak się coś twórcom MediaWiki sypnie (np. nagle wszystkie strony odwołujące się do LUA zgłoszą błąd skryptu), to może nic z projektu nie zostać. To potencjalna wada. A jakie są zalety? Ankry (dyskusja) 14:06, 2 maj 2015 (CEST)

@Ankry:Nie bałbym się o rozwój i wsparcie Lua, np. całe silniki obsługi danych "autoryzacyjnych" dla wielu wiki, nie tylko źródeł, odnośnie do kontroli autorytatywnej twórców, osób publicznych... rozwijane jest ze względu na możliwości właśnie w Lua, np tutaj, tutaj czy tutaj. Zerknij ile jest ich wywołań, np [2]. Co do powodu, to jest nim zamysł aby styl nie realizował bezpośrednio formatowania tekstu z mógł być użyty w każdym szablonie formatującym, dla uniwersalnych parametrów. Lua daje możliwość obsługi parametrów, bez "znajomości" ich liczby oraz kolejności, nie ogranicza zatem ich stosowania w zależności od kontekstu. Zerknij na szablon stworzony do formatowania tekstu {{F}}, nie ma zdefiniowanych parametrów "jawnie" i w skończonej ilości, oraz jego przykłady wykorzystania Szablon:F/opis. Proste i łatwe rozszerzanie w przyszłości.
A teraz ta "uniwersalność", wystarczy, że dodamy do {{Centruj}} wywołanie modułu: [zmiany], i uzyskujemy w dowolnym szablonie dokładnie te same parametry formatujące, np {{Centruj|tekst wycentrowany|w=200%}}:
tekst wycentrowany
To te powody. dodane: nie jest to możliwe do uzyskania w prosty sposób "standardowymi" szablonami. Zdzislaw (dyskusja) 14:28, 2 maj 2015 (CEST)


@Ankry, @Wieralee: Proszę Was ponadto o uwagi i propozycje odnośnie do nazw opcji i parametrów wywołujących/ustawiających (a także opcje/parametry, których jeszcze brakuje), których spis znajduje się na {{F/opis/parametry}}. Wstępnie przyjąłem skróty dla nazw parametrów stylu z języka angielskiego, jako uniwersalnych. Zdzislaw (dyskusja) 15:26, 2 maj 2015 (CEST)

  • Tak z pierwszego rzutu oka ;-) : dobrze by było zachować coś z tego, co już jest... Skoro mamy szablon {{kap| }} dla kapitalików, to może go zachować? To samo z {{roz| }}... Wieralee (dyskusja) 15:47, 2 maj 2015 (CEST)
  • Marzył mi się jeszcze krój czcionki, chociaż z 5 do wyboru ;-) Co do parametrów... nie wiem, co z tymi nieszczęsnymi odstępami? Wieralee (dyskusja) 15:49, 2 maj 2015 (CEST)
@Wieralee:krój już jest (dowolny) np. {{Formatuj|tekst formatowany|font=Times|fs=130%}} lub {{Centruj|tekst wycentrowany|font=Times|fs=200%}}, odstępy dopiszę wieczorem :) Zdzislaw (dyskusja) 16:00, 2 maj 2015 (CEST)

Kategoria:Strony zawierające wywołania szablonów z parametrami o takich samych nazwach

Co tu popsułem? Ankry (dyskusja) 07:04, 13 maj 2015 (CEST)

Strona:Album zasłużonych Polaków wieku XIX t.1.djvu/405

Masz sugestię jak takie rzeczy robić bez ramki? Wymuszać parametrem div-a w {{Img float}}? Kolejny szablon? Jakaś kombinacja {{f}} i {{f*}} z dodatkowymi parametrami (float=...)? Ankry (dyskusja) 11:30, 13 maj 2015 (CEST)

@Ankry: a może po prostu tak jak tutaj, bez "ortodoksji", wykorzystując to co dają obecne rozważania? Jeżeli uznasz za wymagane, mogę uzupełnić {{f i {{f* o parametr float oraz ewentualnie style (dla dowolnego css), lecz to znowu krok w tył w "wykluczaniu" radosnych styli i formatowań poza "panowaniem nad zmianami". Zdzislaw (dyskusja) 21:19, 13 maj 2015 (CEST)
<span> jest używany po to, by można było wstawić obrazek w środku akapitu, bez jego łamania wymuszonym przez MediaWiki <p>. Jak widać ma to swoje zalety (czasem mamy akapit na kilka stron, a na środkowej obrazek), ale też i wady. Ankry (dyskusja) 08:35, 14 maj 2015 (CEST)
BTW, co myślisz o możliwości przekazania dowolnego stylu do {{f}} (tak jak to jest zrobione w {{Img float}}? Ankry (dyskusja) 08:46, 14 maj 2015 (CEST)
↑↑↑←boldem←@Ankry: :) Zdzislaw (dyskusja) 18:44, 14 maj 2015 (CEST)
Dlatego poddaję to pod dyskusję, a nie włażę w butach i sam zmieniam ;P Ankry (dyskusja) 21:44, 14 maj 2015 (CEST)
Może wyrażę to inaczej: chciałem wiedzieć czy szablon ma być otwartym "kombajnem do wszystkiego" eliminującym jawne wpisywanie stylu w wikikod, czy zamkniętym szablonem do określonych zastosowań. Osobiście, jest mi wszystko jedno. Ankry (dyskusja) 22:27, 15 maj 2015 (CEST)
@Ankry: wyraziłeś się nader jasno :) {{f jest oczywiście "kombajnem do wszystkiego", nie mniej niż {{roz}}, jak i inne, do których można zrobić "injection" dowolnego kodu :), jak np. formatuję ten teskt szablonem "roz" :), niemniej wymaga to ostrożności i wiedzy "tajemnej":). Oczywiście, zgadzam się, że lepszy kombajn, niż wpisywanie wikikodu, więc dodam parametr "style" do {{f, aby elegancko do "skomabjnić" :) Zdzislaw (dyskusja) 22:59, 15 maj 2015 (CEST)

Purge

Działa, działa, działa :-) Dzięki. Wieralee (dyskusja) 13:44, 24 maj 2015 (CEST)

@Wieralee: cieszę się, lecz to może być stan chwilowy i losowy :) prace nad problemem trwają. Zdzislaw (dyskusja) 13:48, 24 maj 2015 (CEST)
  • Nie ma, jak wrodzony optymizm ;-) Wieralee (dyskusja) 13:49, 24 maj 2015 (CEST)

Pobierz jako EPUB

Cześć, mam pytanie - kiedy w bocznej kolumnie pojawił się link "Pobierz jako EPUB"? Chciałbym o tej funkcji napisać na Świecie Czytników. Rozumiem, że to jest po prostu wywołanie narzędzia http://wsexport.wmflabs.org/tool/book.php bez żadnych różnic? rdrozd (dysk.) 16:00, 27 maj 2015 (CEST)

@Rdrozd: link "Pobierz jako EPUB" pojawia się zazwyczaj w polu "Danych Tekstu" od jakiegoś już czasu. O ten link uzupełniony został szablon wyświetlający link do całości danego tekstu {{całość}} w styczniu 2015 roku. Jego wprowadzenie jest jednym z etapów "uczytnikowiania" źródeł, które w wolnych chwilach staram się realizować :) Tak jak pisałem w skryptorium, zmiana ta ma ułatwić odszukanie wersji "przyjaznej" dla czytników dla danej pozycji oraz sprawić iż "obsługa" naszych źródeł będzie łatwiejsza a same teksty bardziej dostępne. Chodziło głównie o to, aby łatwo pobierać cały tekst utworu z tzw. stron indeksowych (np. Niedrukowany rozdział Opisu obyczajów Kitowicza), które z definicji zawierają zazwyczaj stronę tytułową oraz odnośniki do rozdziałów, i użycie opcji "Pobierz jako EPUB" ze "standardowego" menu z lewej strony kończyło się pobraniem jedynie spisu treści, co z kolei bywało irytujące dla "pobierającego". Dzięki nowej opcji pobierany plik )a więc i link dla WEexportu) generowany jest automatycznie z zawartości strony całości danego utworu, wskazywanej przez szablon {{całość}} (a nie tak jak w zwykłym wywołaniu WSE z menu po lewej). Oczywiście, jeżeli strona spełnia wymagania narzędzia WSExport] to staram się umieszczać tam bezpośredni link pobrania epubu, z pominięciem strony całości tekstu (np. tu Nauka i Metoda), gdzie generowany epub posiada dodatkowo działający spis treści. Jeżeli strona nie spełnia tych wymagań, systematycznie staram się takie strony indeksowe dostosowywać do wymogów :) Jednakże, ze względu na specyfikę wymagań, specyfikę podziału wielu tekstów na źródłach, dosyć dowolny sposób tworzenia podstron, integracja szablonu {{całość}} z opcją "Pobierz jako EPUB" daje możliwość łatwego pobrania całości tekstu utworu z dowolnej strony indeksowej lub podrozdziału użytkownikom, bez wymogu posiadania jakiejkolwiek wiedzy "tajemnej", oraz po prostu ułatwia życie (często po kilku próbach pobrania tekstu do epub i "niepowodzeń" użytkownik mógł się zniechęcić). Kolejny ważny powód dodania tej opcji, to umożliwienie/ułatwienie pobierania plików epub korzystającym z wersji mobilnej stron teksów, dla której menu nie jest wyświetlane dla stron utworów, np. mobilna Nauka i Metoda.
Oczywiście wprowadzenie opcji i ułatwień, o którym piszę było możliwe po zaimplementowaniu na naszych źródłach miktoformatu dla eksportera epubów oraz pomniejszych poprawek.
Z chęcią podyskutuje lub wyjaśnię inne kwestie, lecz z góry przepraszam i informuję, iż odpowiedzi mogę udzielać z dużym opóźnieniem ze względy na najbliższy dosyć duży deficyt wolnego czasu (łatwiej złapać mnie będzie na kanale IRC-a). Zdzislaw (dyskusja) 21:01, 28 maj 2015 (CEST)

import

importujemy jakieś helpy? Uprawnienia mi wygaszą dziś lub jutro. Ankry (dyskusja) 19:39, 4 cze 2015 (CEST)

cóż, przepraszam, nie miałem jak odpowiedzieć, grafik spotkań i "koniecznych" rzeczy do zobaczenia podczas mojego pobytu nad Atlantykiem jak zwykle przerósł moje oczekiwania... odezwę się na ircu odnośnie do importu. Zdzislaw (dyskusja) 15:02, 7 cze 2015 (CEST)
Tak myślałem; zaimportowałem w zasadzie wszystko i skasowałem; do odtworzenia w razie potrzeby.
BTW, coś się zmieniło w kwestii łączenia stron w ProofreadPage i niektóre łączone tabelki gubią wiersze. Na razie nie wiemy gdzie jest problem. Ankry (dyskusja) 19:04, 7 cze 2015 (CEST)
@Ankry: czy mógłbyś wkleić jakiś link z przykładem "gubienia". Zdzislaw (dyskusja) 20:57, 7 cze 2015 (CEST)
Aktualnie "widocznego" nie znam, pewnie by trzeba poszukać. Ale był taki: na tej stronie przed tą edycją pierwszy wiersz spisu treści (dodatek "I") był niewidoczny (miał atrybut "hidden"). Jeśli cofniesz moją edycję efekt powinien wrócić (być może po odświeżeniu). Na pewno wszystko było OK miesiąc temu, gdy stronę spisu dodatków robiłem. Ankry (dyskusja) 22:10, 7 cze 2015 (CEST)

Zagadka

POKOLOROWANE
Na czerwono

, bo to ładny kolor.


POKOLOROWANE
Na czerwono

, bo to ładny kolor.


Z czego wynika różnica w zachowaniu szablonu {{f*}} i czy można coś na to poradzić? Ankry (dyskusja) 11:19, 11 cze 2015 (CEST)

@Ankry: cóż..., jak Kuba Bogu... :) ekwilibrystyka stosowana w przypadku parsera wiki może mieć jak widać skutki, które się nie śniły fizjologom... {{f*}} to z definicji element liniowy, w który próbujesz "wcisnąć" element blokowy {{|s|centruj}}, co samo w sobie jest niezgodne ze standardami, innymi słowy próbujesz zmusić parsera do przyjęcia składni (połamałem dla przejrzystości):

<span style="color:red;">
  <div class="center" style="width:auto; margin-left:auto; margin-right:auto;">
    <big><big>POKOLOROWANE</big></big>
  </div>Na czerwono
</span>, bo to ładny kolor.
lub
<span style="color:red;">
  <div class="center" style="width:auto; margin-left:auto; margin-right:auto;">
    <big>POKOLOROWANE</big>
  </div>Na czerwono
</span>, bo to ładny kolor.

toż i parser "z leksza" pogubiony próbuje "wyprostować" niezgodne ze standardami linie kodu i "wyrzuca na zewnątrz" span-a tego div-a, jak mu wychodzi, tak mu wychodzi (tak go nauczyli :) ), i tak to widzimy, raz wymusi <p> (gdy ma więcej bigów), raz resztę do <span>-u da (bez zmiany styli - stara się jak może) i mamy co mamy:

POKOLOROWANE
Na czerwono

, bo to ładny kolor.


POKOLOROWANE
Na czerwono

, bo to ładny kolor.




nic na to radzić nie trza ... po prostu jak potrzeba blokowego centera to stosować element blokowy {{f}} :) Zdzislaw (dyskusja) 18:32, 11 cze 2015 (CEST)
Zauważ gdzie się ten pokolorowany fragment kończy. Mamy wiele przypadków takiego użycia &ltfont color=...> i &ltfont size=...>, które nie zaczynają / nie kończą się z końcem akapitu (a często zawierają różne "dziwności", np kilka akapitów, w środku). I jak to skonwertować na szablony botem? Ankry (dyskusja) 18:40, 11 cze 2015 (CEST)
PS. czy <div> wewnątrz <span> jest legalny w HTML?
@Ankry: widzę oczywiście, gdzie się kończy. W pierwszym przypadku parser sobie "pomyślał" "eee... przy wywalaniu div-a przed span-a wymuszę sobie po div-ie <p>...", a jak już wymusił <p> to zamknąć przed nim musiał span-a, a jak już zamknął to "przedwcześnie" zaprzestał kolorowania na czerwono :) taka jego logika :), w drugim wypadku w <p> kontynuował span-a wraz z stylem... niezbadana jest jego logika:) Można by toto zgłosić jako bug, lecz odpowiedź będzie w stylu "głupoty na wejściu więc i nieprzewidywalnie na wyjściu... popraw kod na stronie..." :) Aby uniknąć takiego "czary mary" stosować należy
POKOLOROWANE

Na czerwono, bo to ładny kolor.

lub
POKOLOROWANE
Na czerwono

, bo to ładny kolor.

lecz po div-ie i tak "wywali" do nowej linii...
blokowy w blokowym być może, blokowy w liniowym (div wewnątrz span) nie. Jak widać, z "dziwnościami" automatem botem będzie kłopot, bez dokładnego sprawdzonego wzorca - co od niego odbiega trzeba będzie przeglądać "ręcznie". Zdzislaw (dyskusja) 19:10, 11 cze 2015 (CEST)

Status korekty stron

... trudno "podbijać" na zielonych stronach. :) Ankry (dyskusja) 21:04, 6 lip 2015 (CEST)
... no to trudno :) Zdzislaw (dyskusja) 21:10, 6 lip 2015 (CEST)

Informacja o sytuacji grup powstańczych w mieście Warszawa na dzień 15 września 1944 roku

Cześć. Jest to mój pierwszy tekst i to widać po Twoich cennych uwagach. Nie wiem czy coś poprawię bo jest prawdopodobne że ten tekst zostanie usunięty (drugi wpis na mojej dyskusji). Pozdrawiam. --Gungir1983 (dyskusja) 12:28, 21 lip 2015 (CEST)

Szablon:U

Jest jakiś problem z szablonem {{U}}. Zerkniesz tutaj? Ankry (dyskusja) 20:42, 27 lip 2015 (CEST)

@Ankry:to nie problem, jeżeli w argumencie szablonu (tutaj w linku) jest znak = trzeba jawnie określić parametr przez 1= Zdzislaw (dyskusja) 20:46, 27 lip 2015 (CEST)

Boży gniew

Możesz zerknąć, czy taki przypadek (powtórzenie się linków na stronie indeksowej) w czymś przeszkadza? Ankry (dyskusja) 09:08, 30 lip 2015 (CEST)

@Ankry: powtórzenie linków (bez względu na ilość powtórzeń) nie wpływa niekorzystnie na tworzenie samego epuba - zawartość ich jest dodawana do pliku po pierwszym wystąpieniu, a każde kolejne jest pomijane. Problem w tym konkretnym przypadku, polegał na tym, iż najpierw (zgodnie z kolejnością linków na stronie pobrane do treści epuba zostały indeksowe samych tomów (TOM I., TOM II., TOM III.) a następnie importowane były same treści rozdziałów (indeksowe samych tomów zostały już pominięte jako pobrane wcześniej) - to powodowało, że niby wszystko było... lecz nie w odpowiedniej kolejności - zarówno w treści jak i w spisie :)
Wyłączyłem więc widoczność dla eksporterów trzech pierwszych linków, zostawiając resztę. Teraz kolejność jest poprawna - trzeba na to zwracać uwagę. Gdyby te powtórzone grupy linków były w odwrotnej kolejności na stronie, generator najpierw pobrał by wszystko w odpowiedniej kolejności (Tom I, później rozdziały (tomu I), Tom II, rozdziały (tomu II), ...) a kolejne byłyby i tak pomijane, więc nie trzeba by nic zmieniać na stronie.
pozdrawiam, Zdzislaw (dyskusja) 17:35, 30 lip 2015 (CEST)

pasek postępu indeksu

W wersji mobilnej paski postępu indeksu są puste. Da się coś na to poradzić? Jeśli nie, to może lepiej by ich w .m w ogóle nie było? Ankry (dyskusja) 10:51, 1 sie 2015 (CEST)

@Ankry:powinno już być ok, Zdzislaw (dyskusja) 12:33, 1 sie 2015 (CEST)
Tak. Dzięki. Ankry (dyskusja) 17:45, 1 sie 2015 (CEST)

Powiastki filozoficzne

Piszesz: "ten zbiór nie został nigdy wydany w oryginale pod takim tytułem, jest to autorski wybór Boya". Czy jesteś tego pewien? PWN twierdzi coś innego... Wieralee (dyskusja) 20:39, 7 sie 2015 (CEST)

@Wieralee: Piszą głupstwa, sam Boy w przedmowie do wydania pierwszego pisał:
" (...) Dlatego, do przekładu, wybrałem, ze słynnym Kandydem na czele, raczej powiastki, w których przeważa nuta ogólno-filozoficzna, i te zagadnienia..."
Zdzislaw (dyskusja) 20:53, 7 sie 2015 (CEST)

M. Arcta Słownik Staropolski/Indeks Część I

Niby może zostać... Ale wskakuje „mi” w strony z błędami i mnie denerwuje ;-) Może by pod tym zrobić mały disambik i podzielić na połowę? Wieralee (dyskusja) 14:21, 8 sie 2015 (CEST)

@Wieralee: Pewnie, że można zrobić disambing... :) trochę żal... to jedyny taki przypadek błędu na "wikach", które znam :))))) Zdzislaw (dyskusja) 15:06, 8 sie 2015 (CEST)
@Wieralee: a właściwie, nie ma sensu tego rozdrabniać, ten Indeks wygeneruję ręcznie, bez automatyki i nich sobie leży, zajmę się tym w wolnej chwili. Zdzislaw (dyskusja) 15:15, 8 sie 2015 (CEST)
Spokojnie. Nie wiedziałam, że to fragment unikalnej kolekcji ;-)
A swoją drogą, ciekawe, co by powiedzieli na bugzilli... Ale limitu i tak nam pewnie nie zwiększą... Wieralee (dyskusja) 15:17, 8 sie 2015 (CEST)
Na bugzilli można by dyskutować o tym, dlaczego limit, który kiedyś wystarczał, teraz wystarczać przestał. Ale pewnie dyskusja byłaby co najwyżej akademicka. Ankry (dyskusja) 20:53, 8 sie 2015 (CEST)

h=normal

A jak h nie jest normal, to jaki może być? Wieralee (dyskusja) 16:28, 9 sie 2015 (CEST)

może zostać podany jako wielokrotność wielkości fontu liczbowo, np. 1, 2, 3, 1.2, 1.5, 1.9, 2.7 (domyślnie dla wiki jest 1.6); może zostać podany w wartości wybranej jednostki, np. 10px, 20px, 2em; ,może zostać podana jako procentowa wartość wysokości czcionki, np. 150%, 200%... Zdzislaw (dyskusja) 16:34, 9 sie 2015 (CEST)
  • Dzięki. Oczekiwałam jakiejś wartości słownej, typu "high" or "condensed" i nie mogłam niczego wygooglać ;) Niestety, czcionki węższej niż normalnie się tą metodą nie zrobi :( Wieralee (dyskusja) 16:44, 9 sie 2015 (CEST)

Korekta a obrazki

Zastanawiam się, czy i jak można wykorzystać szablon {{Korekta}} do podmiany obrazków. Przykład: tu jest użyty niewłaściwy inicjał... Jakiś pomysł? Ankry (dyskusja) 15:05, 12 sie 2015 (CEST)

Wykorzystać można, w dymku będzie oczywiście widać nie obrazek, a link do poprawnego obrazka, lecz w podstronach "/Skoryg" (jeżeli kiedyś będą potrzebne) wyświetlony zostanie poprawny obrazek. Jeżeli miałby być podkładany poprawny obrazek "w locie" to tu już jakiś js lub css byłby potrzebny.Zdzislaw (dyskusja) 15:21, 12 sie 2015 (CEST)
Tak mi pasuje do nagłówka sekcji, więc napiszę tutaj: tutaj widać, że szablon {{Korekta}} użyty w podpisie obrazka bruździ w wyświetlaniu nawet samego opisu. Bonvol (dyskusja) 18:33, 1 wrz 2018 (CEST)
@Bonvol: w tym wywołaniu, jaki był na tej stronie [[Plik:Praktyka bałtycka page0344.jpg|500px|centruj|Rys.25.6. Komplet 4. „Die {{korekta|Boddengewasser|Boddengewässer}} {{korekta|Rugen|Rügen}} — Stettin — Bornholm”. Niemieckie mapy jachtowe.]]
Rys.25.6. Komplet 4. „Die Boddengewasser Rugen — Stettin — Bornholm”. Niemieckie mapy jachtowe.

nie widzę problemów, opis, zgodnie z intencją wyświetla się w tooltip (dymku). Zdzislaw (dyskusja) 18:44, 1 wrz 2018 (CEST)

Indeks:Powiastki filozoficzne (Wolter)

Co do zdania o geometrii, to moim zdaniem jest w nim jednak błąd druku (albo paskudny błąd tłumacza), bo ma za bardzo rozjechaną gramatykę (najgłupsze ze wszystkich nauk... zdolną zadławić... to geometrya). W zdaniu dotyczącym listu ewidentnie brakuje orzeczenia, co wskazałem przypisem, nie korygując. Mimo że uważam to za przeoczenie (zapewne w druku), a nie celowe sformułowanie. Co do "Oweniatów", to nie podobnie -- nie wprowadziłem korekty, lecz własny przypis. Wydaje mi się, że dodanie przypisu to nie jest błędne postępowanie? Wkotwica (dyskusja)

czy w takim razie znacznik Pw jest zbędny, skoro nie powinienem dodawać swoich przypisów?

drobny błąd w gadżecie "popraw tekst OCR"

Na tej stronie Twój gadżet nie poprawia pierwszego cudzysłowu w "Wyborna książka dla głupców", coś jest nie tak. Vearthy (dyskusja) 17:02, 22 sie 2015 (CEST)

@Vearthy:cóż, gadżet stara się wyszukać tekst objęty cudzysłowem (aby "wiedzieć" gdzie go otworzyć, a gdzie zamknąć), to niestety tylko algorytm bardzo "sztucznej inteligencji"; w tym akurat przypadku, "gadżet" zostaje "zmylony" przez pierwszy (dla niego otwarcie) cudzysłów, w wyrazie Ch"ześcijański, który jest błędem ocr-u. Niestety, nie jest to rozwiązanie "myślące" więc takie "błędy" będą "mu" się zdarzały, przepraszam za nie. Zdzislaw (dyskusja) 17:13, 22 sie 2015 (CEST)

Szablon:Epub

Dzięki za kolejny krok naprzód, Zdzislawie.
Wydaje mi się jednak, że przebudowa graficzna szablonu dałaby lepszą przejrzystość:

Pobierz epub-pdf.png

Czy mógłbyś/ i chciałbyś taką zmianę wprowadzić? Wieralee (dyskusja) 00:26, 3 wrz 2015 (CEST)

@Wieralee:tak, pomysł z przebudową jest dobry, ze względu na to, iz dojdzie jeszcze format Kindlowy "mobi", planuje pójść Twoja drogą i odchudzić jeszcze bardziej, w stylu
Pobierz jako: Pobierz jako ePub Pobierz jako PDF Pobierz jako MOBI (ikona zastępcza)
Zdzislaw (dyskusja) 00:51, 3 wrz 2015 (CEST)

szablon f

Cześć mam taką gorącą prośbę o dołączenie do szablonu f
margin-left
margin-right
tak aby nie bawić się już <div style= Nawider (dyskusja) 18:12, 6 wrz 2015 (CEST)

@Nawider: Crystal Clear app clean.png Zrobione lewy= i prawy= - dzięki za propozycję, przepraszam za zwłokę. Zdzislaw (dyskusja) 20:25, 22 wrz 2015 (CEST)

mobi

czy ta ikonka nie byłaby bardziej praktyczna? (orientacja) Ankry (dyskusja) 22:28, 6 wrz 2015 (CEST)

  • Wolałabym po prostu normalną ikonkę mobi, taką jaką mam przy plikach mobi w komputerze z automatu. Ale ta ikona nie jest dostępna na Commons. Zastanawiam się, czy to problem prawno-autorski, czy jakiś inny? Wieralee (dyskusja) 22:46, 6 wrz 2015 (CEST)
  • @Ankry: standardu ikony nie ma, na commons niczego nie ma, każdy wydawca tworzy własne, ten "pożyczył" od amazona, ten chce 249$ za svg, inny "od" $1 za jedną rozdzielczość i jednokrotne wykorzystanie :)... Chodzi jedynie o to aby uwidocznić w ikonie nazwę rozszerzenia, albowiem użytkownicy, nie "kojarzą" wzrokowo konkretnego kształtu. Każda propozycja, czy wykonanie ikony na commons jest na wagę złota, jednakże w tym przypadku, nie wiemy jak z PA, ta ikona używana jest w width 50px np tutaj aby była czytelna... jeżeli masz chęć jej przerobienia na svg i zamieszczenia na commons, chętnie spróbuje, nie wiem jedynie jak ona będzie z czytelnością się sprawdzała. Naprawdę dłuuugo szukałem i każdą pomoc, jako antytalencie graficzne, przyjmę z radością :) Zdzislaw (dyskusja) 22:53, 6 wrz 2015 (CEST)
  • z svg niestety na razie nie pomogę, jeszcze się nie wdrożyłem. Co do PA: raczej się łapie za PD-textlogo. Ankry (dyskusja) 23:05, 6 wrz 2015 (CEST)

Odp:Żołądek

Odp:Żołądek

Innego, niż zrobienie strony ręcznie poprzez section nie mam. Ankry (dyskusja) 17:50, 9 wrz 2015 (CEST)

Autor:Maria Bogusławska

Możesz zerknąć na miejsce urodzenia? Tak zostawiamy, czy coś z tym robimy? Może dodać "lub"? Ankry (dyskusja) 11:43, 20 wrz 2015 (CEST)

@Ankry: dodanie "lub" zamiast "," to dobry pomysł; zgodne z praktyką wpisywania danych alternatywnych ręcznie. Zmodyfikuję skrypt. Zdzislaw (dyskusja) 12:07, 20 wrz 2015 (CEST)
Warto by podobnie zrobić przy datach. Ale tam może być większa gimnastyka (wyodrębnienie wspólnego roku/miesiąca). Testcase może być Autor:Bruno Jasieński. Ankry (dyskusja) 13:11, 20 wrz 2015 (CEST)
@Ankry: zrobiłem na razie automat dla dat (uwzględnia wspólne lata/miesiące): Autor:Bruno Jasieński. Zdzislaw (dyskusja) 20:31, 20 wrz 2015 (CEST)
z miejscami było łatwiej :) Zdzislaw (dyskusja) 21:12, 20 wrz 2015 (CEST)
Dzięki. Świetnie ci poszło! Ankry (dyskusja) 22:18, 20 wrz 2015 (CEST)

szablon {{f}}, margin-left i takie tam...

Tak sobie patrzę:

1. {{f|w=85%|przed=20px|po=20px|style=margin-left:20px|Jakiś tekst}}

Jakiś tekst

2. {{f|w=85%|style=margin-left:20px|Jakiś tekst|przed=20px}}

Jakiś tekst

3. {{f|w=85%|style=margin-left:20px|Jakiś tekst|po=20px}}

Jakiś tekst

4. {{f|w=85%|h=130%|style=margin-left:20px|Jakiś tekst|przed=20px}}

Jakiś tekst

5. {{f|w=85%|h=130%|style=margin-left:20px|Jakiś tekst|przed=20px|po=10px}}

Jakiś tekst

Pierwsze trzy nie zmalały, a żadne poza czwartym nie jest wcięte. Any hints? Ankry (dyskusja) 19:52, 22 wrz 2015 (CEST)

@Ankry: problemem był brak ; w obsłudze style - dzięki, poprawiłem; dodałem także lewy= i prawy= za radą Nawidera. Zdzislaw (dyskusja) 20:30, 22 wrz 2015 (CEST)

szablon f na dwóch stronach

czy istnieje jakaś możliwość scalenia tego samego szablonu na dwóch osobnych stronach
przykład:
Strona:PL Jan Potocki - Rękopis znaleziony w Saragossie 01.djvu/186
i
Strona:PL Jan Potocki - Rękopis znaleziony w Saragossie 01.djvu/187
w pliku całości powstaje przerwa w tekście:
Rękopis znaleziony w Saragossie/Dzień dziewiąty
Pozdrawiam Nawider (dyskusja) 10:19, 25 wrz 2015 (CEST)

Prośba o pomoc

Nie wiem, co zrobić w takiej sytuacji. Z drugiej strony, może nie warto tego ruszać? Takie błędy są bardzo rzadkie... Wieralee (dyskusja) 21:24, 27 wrz 2015 (CEST)

@Wieralee: tak dobrze jest w takich przypadkach adresować z =; pozdrawiam :) Zdzislaw (dyskusja) 22:09, 27 wrz 2015 (CEST)

lewe menu

Możesz przy okazji zerknąć na [3] i ocenić czy to przesunięcie lewego menu w dół to problem gdzieś u nas w konfiguracji, czy w samym Mediawiki? Wydaje mi się (ale głowy za to nie dam), że wcześniej tego efektu nie było. Ankry (dyskusja) 22:28, 27 wrz 2015 (CEST)

@Ankry: poszperałem..., bardzo ukryty bug... problemem było przeoczenie jeszcze z 2008 roku (swoją drogą parser nie powinien dopuszczać do wystawienia poza definicje bloków native mw z powodu błędu braku zamknięcia podbloku lokalnego), poprawiłem, podziwiam czujność i spostrzegawczość. Zdzislaw (dyskusja) 23:37, 27 wrz 2015 (CEST)
przypadek :) Ankry (dyskusja) 23:39, 27 wrz 2015 (CEST)

Przypisy

Wiem, że masz uczulenie na przypisy w tekstach, tym niemniej niektóre książki aż się od nich roją... Wygenerowałam wczoraj Miłosierdzie gminy — i to, co tam zobaczyłam, nie za bardzo mi się podoba... Dlatego mam prośbę: czy byłyby możliwe zmiany w konwersji naszych tekstów na epub tak, by szablon dwukolumnowy {{Przypisy|2}} był zamieniany przy konwersji na szablon jednokolumnowy {{Przypisy}}? Wieralee (dyskusja) 01:39, 4 paź 2015 (CEST)

ależ Wieralee, czynnikiem środowiskowym wywołującym moje "uczulenie" są jedynie nadmiarowe "przypisywiki" — przypisy "oryginalne" nigdy nie powodowały u mnie alergicznych odczynów :)) Postaram się coś zaradzić na kolumny w eksportowanych plikach. Zdzislaw (dyskusja) 14:00, 4 paź 2015 (CEST)

obrazek

Masz może pomysł na ten obrazek: żeby nie kolidował ani z inicjałem, ani z infoboksem, a jednocześnie (będąc na pierwszej stronie) nie rozwalał akapitu na pierwszych dwóch stronach? Ankry (dyskusja) 15:27, 8 paź 2015 (CEST)

Początek świata pracy

Hej! Czy jesteś pewny, że wprowadzona przez Ciebie forma jest poprawna? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie! Michał G. Badura (dyskusja) 00:54, 9 paź 2015 (CEST)

@Michał G. Badura: tak - M. Arcta Słownik Staropolski/Oddziedziczyć (i np. tu), pozdrawiam, Zdzislaw (dyskusja) 13:19, 9 paź 2015 (CEST)

spis treści epuba

Mam dwa pytania w jednym:

  1. Czemu to nie działa?
  2. W jaki sposób zaznaczyć, że do epuba powinny trafić tylko niektóre linki zawarte w {{f}}?

Ankry (dyskusja) 16:38, 15 paź 2015 (CEST)

Dzięki! gapa ze mnie. Ankry (dyskusja) 17:45, 15 paź 2015 (CEST)

@Ankry: ad. 1 - jak zwykle :) ad. 2 - nie ma takiego "znacznika" - albo "wywalić je poza "ws-summary" obejmując "ws-summary" jedynie te, które mają być, lub (jeżeli są one np. podstronami) można eksperymentować z id "ws-noinclude", np. <span id="ws-noinclude"> lecz nie wgryzałem się w kod źródła w tym temacie.Zdzislaw (dyskusja) 17:48, 15 paź 2015 (CEST)

Autor:Jan Niecisław Baudouin de Courtenay

Jeśli masz zapotrzebowanie na większą liczbę tekstów tego autora, to nie krępuj się. Ankry (dyskusja) 18:31, 26 paź 2015 (CET)

@Ankry: na razie takie maleństwa :) Zdzislaw (dyskusja) 19:40, 26 paź 2015 (CET)

Szablon roz

Zastanawiałam się, czy jest możliwe utworzenie szablonu {{roz*| }}, który rozstrzelałby tekst, ale nie dawałby rozstrzelenia przed znakami diaktrycznymi, żeby wewnętrznie automatycznie działał tak, jak tutaj: "i tak nazwiemy duszą, istotę niematerjalną i osobową, która w naszem ciele przemieszkiwa i przeżywa je po śmierci."
I tutaj dochodzimy do sprawy drugiej: jeśli jest to możliwe pod względem technicznym, to czy znalazłbyś czas i ochotę, by coś takiego zrobić? Wieralee (dyskusja) 21:28, 28 paź 2015 (CET)

@Wieralee:możliwe, znalazłem czas, ochotę mam zawsze :) - na razie do potestowania {{Roz*}}
"i tak nazwiemy duszą, istotę niematerjalną i osobową, która w naszem ciele przemieszkiwa i przeżywa je po śmierci."
:) Zdzislaw (dyskusja) 00:12, 31 paź 2015 (CET)
  • Poezja!!! Który to już przebój? Powinniśmy Ci już dać platynową płytę ;-) Wielkie dzięki!!! Wieralee (dyskusja) 00:21, 31 paź 2015 (CET)
  • Kolejny raz uratowałeś świat przed zagładą!!! :D Super! Salicyna (dyskusja) 08:20, 31 paź 2015 (CET)
  • A nie da się jeszcze zrobić tak, żeby w szablonie {{centruj}} zamienić {{roz}} na {{roz*}}? Tytuły często mają rozstrzelenie i kropkę na końcu... Salicyna (dyskusja) 12:43, 8 lis 2015 (CET)
@Salicyna: niestety, wymagałoby to zmiany logiki działania formatowania styli w szablonach {{C}}, {{F}}... rozstrzelenie jest tutaj realizowane poprzez zapis w definicji stylu obiektu, a "roz*" wymaga ingerencji w zawartość samego tekstu i wstawienie wielu odwołań "span". Byłoby to technicznie wykonalne, lecz "pamięciożerne" (szablon "c" jest bardzo często używany) - należy rozważyć czy ułatwienie życia byłoby warte takich zmian - zamiast użycia {{C|{{Roz*|treść,}}}}. Zdzislaw (dyskusja) 13:13, 8 lis 2015 (CET)

Pytanie

Witaj! Wprowadziłam do artykułu o kuchni rosyjskiej na pl.wp kilka cytatów z utworów literackich, które znalazłam w Wikiźródłach. Planuję jeszcze poszerzyć o dwa czy trzy cytaty. Pojawiła się propozycja, aby umieścić te cytaty na osobnej stronie w Wikiźródłach (lub w Wikicytatch). Pomysł jest w porządku, ale nie wiem, czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne. Czy zechciałbyś doradzić mi coś w tej sprawie i ewentualnie pomóc w utworzeniu takiej strony? Hortensja Bukietowa (dyskusja) 10:19, 6 lis 2015 (CET)

@Hortensja Bukietowa: Zasadniczo na Wikiźródłach nie zamieszczamy fragmentów utworów, a jedynie całe teksty w formie, w jakiej wystąpiły w podanym źródle (dla każdego nowo zamieszczanego tekstu należy podać źródło w formie bibliograficznej). Wyjątkiem mogą tu być sytuacje, gdy całego tekstu nie można zamieścić np. ze względów prawnoautorskich (kilku wydzielonych autorów/tlumaczy) lub gdy jakaś część nie jest dostępna (uszkodzona książka/dokument). Ankry (dyskusja) 16:49, 6 lis 2015 (CET)
@Ankry: Przepraszam za całe zamieszanie. Sprawa już została załatwiona. Cytaty zostały umieszczone na osobnej stronie na Wikicytatach. Tym niemniej bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Hortensja Bukietowa (dyskusja) 11:15, 7 lis 2015 (CET)

Drukuj lub eksportuj

Tak sobie myślę: może by się dało to podmenu wyłączyć na stronach przekierowań i ujednoznacznień? Ankry (dyskusja) 21:14, 17 lis 2015 (CET)

@Ankry: pomysł dobry, same "wyłączenie" sekcji Sidebara w js nie stanowi problemu, niestety nie znalazłem na razie żadnej zmiennej "wystawianej" przez mw z rodziny mw.config.get('wg....'), dzięki której dało by się kulturalnie i jednoznacznie identyfikować strony przekierowań i ujednoznacznień w js - chciałbym uniknąć przeszukiwania zawartości wikitekstu źródłowego dla każdej otwieranej strony w ns0 (zbyt obciążające). Będę się w wolnych chwilach rozglądał za "poprawnym" rozwiązaniem - może masz jakieś pomysły? Zdzislaw (dyskusja) 23:37, 17 lis 2015 (CET)
Pozwoliłem sobie poprosić o radę MatmaRexa i dał taką odpowiedź:
W mw.config jest 'wgIsRedirect', można tym sprawdzić, czy jest przekierowanie.
Do ujednoznacznienien chyba nic nie ma. Jeśli macie tylko
https://pl.wikisource.org/wiki/Szablon:Disambig i żadnych innych szablonów
do oznaczania przekierowań, to najprościej byłoby dać temu boksowi jakąś
klasę CSS, i z poziomu JS sprawdzać, czy ten boks jest na stronie.
Ankry (dyskusja) 00:09, 18 lis 2015 (CET)
Myślę, że dla disambigów można by włączyć, a potem dopiero ewentualnie ukrywać, żeby skrypt nie czekał, aż się cały kod strony ściągnie. Ale nie wiem, czy to tak zadziała. Ankry (dyskusja) 00:20, 18 lis 2015 (CET)
@Ankry:, dzięki za pomoc - wgIsRedirect zwraca wartość, lecz jedynie na stronie docelowej (na którą został przekierowany) :) przy stronie źródłowej (przekierowującej) nie, więc jest nieużyteczne dla tych celów - rediry chyba i tak można odpuścić. Natomiast, pomysł z klasą dla disambów jest ok - w wolnych chwilach pobawić się postaram - mam jednak wątpliwości, czy nie znajdą się ludzie, którzy będą chcieli sobie wyeksportować (np. do pdf-a) tą czy inną stronę ujednoznacznień (niektóre są bardzo ładnie ilustrowane :) ) - czy chcemy zabierać im ułatwienie tej możliwości? :) Zdzislaw (dyskusja) 12:41, 18 lis 2015 (CET)
@Ankry: ukryłem podmenu "Drukuj lub eksportuj" na stronach przekierowań i ujednoznacznień, powinno działać. Zdzislaw (dyskusja) 22:16, 19 lis 2015 (CET)

Gadżet do poezji

Coś się spsuło :( Jakbyś miał chwilkę, to proszę, zajrzyj w niego... Wieralee (dyskusja) 20:57, 26 lis 2015 (CET)

@Wieralee: SOA #1 :))) zapraszam na irc, Zdzislaw (dyskusja) 21:31, 26 lis 2015 (CET)

Lista uczestników w epub

Coś się popsuło: w ostatnich tomach z [Biblioteczki Illustrowanej] nie pojawiają się uczestnicy ze stron proof. Pojawienie się na liście jest nagrodą dla wolontariuszy — i niektórym osobom mogłoby być przykro... Bardzo Cię proszę o naprawę, gdy będziesz mieć trochę wolnego czasu... Wieralee (dyskusja) 12:39, 29 lis 2015 (CET)

dziękuje za informację Wieralee, to globalny problem, który występuję od ok. 8 dni. Ze względu na to, iż wykorzystywane jest do tego celu narzędzie zewnętrzne, nie jestem w stanie samodzielnie poprawić, lecz... już bardzo usilnie "męczę"... tego kogo zawsze :))) Zdzislaw (dyskusja) 15:39, 29 lis 2015 (CET)
@Wieralee: jeszcze raz dziękuję za info, zmiany wprowadzone, działa :)), Zdzislaw (dyskusja) 21:50, 29 lis 2015 (CET)

Uwierzytelnione

99652

http://tools.wikimedia.pl/~akbot/Uwierzytelnione-201511300233

W każdym razie tyle jest w tej chwili w kategorii. Może się zmienić (wzrosnąć) o kilka sztuk w wyniku null-edycji bota. Ankry (dyskusja) 02:37, 30 lis 2015 (CET)

@Ankry: czyli dokładnie tyle ile wskazuje 1001 na Labie (admini mieli rację), różnica pomiędzy licznikiem w naszej kategorii a rzeczywistą liczbą stron to 10 - obecnie u nas "Poniżej wyświetlono 200 spośród wszystkich 99 691 stron tej kategorii.", odpowiedź 1001 na Quarry to 99681 (wczoraj było 9 - widocznie nulledit-y "znalazły" jeden). Dziękuję za info. Jeżeli będziesz mógł wygeneruj jeszcze raz za kilka godzin rzeczywistą liczbę, by potwierdzić poprawność danych z 1001. Zdzislaw (dyskusja) 10:13, 30 lis 2015 (CET)
Może późnym wieczorem, jak nie będzie ruchu. Taka generacja ze 20-30 minut trwa. Ankry (dyskusja) 10:27, 30 lis 2015 (CET)
  • Martwi mnie coś innego: wczoraj +1 nowa strona non-proof, dziś +5 nowych stron non proof, gdy tymczasem nie powinno być ani jednej, wszystkie są proof i wszystkie są skategoryzowane? Wieralee (dyskusja) 16:01, 30 lis 2015 (CET)
@Wieralee: chodzi Ci o statystyki Phe? One na labie najpewniej chodzą na instancji 1003 repliki bazy, a ta jest, jakby to powiedzieć, a nie urazić... aktualna inaczej (np. wczorajsza różnica pomiędzy rzeczywistą liczbą Uwierzytelnionych a zwracająca dane - m.in. do statystyk - wynosiła 41). Wszyscy o tym wiedzą, a robić nie ma komu :) - różnice dochodzą do 500 na de wiki, z tego co wczoraj usłyszałem. Dodając do tego, iż najplenniejsze są jałowe dyskusje o cierpieniu dusz rozdartych, najwyraźniej pod wpływem napojów orzeźwiających, nie spodziewałbym się rychłej poprawy w tym zakresie. Zdzislaw (dyskusja) 20:17, 30 lis 2015 (CET)
  • tak... Ale nie skupiam się na ogólnych rozbieżnościach bazy — tylko na rozbieżnościach, które przybyły w ciągu ostatnich dwóch dni. Wydaje się, że redirecty znów wchodzą w strony non-proof. Mogę, naturalnie, jak kiedyś, dodawać do nich szablon disamb, ale już kiedyś chyba rozwiązaliśmy jakoś ten problem? Wieralee (dyskusja) 20:27, 30 lis 2015 (CET)
P.S. Zasadniczo, to "rozwiązaliście" ;-) Wieralee (dyskusja) 20:31, 30 lis 2015 (CET)
@Wieralee: To (przybycia nagłe "niewiadomoskąd") to wynik lagów replikacji bazy - bez skanów "dogoniło" prawidłową wartość :) jest ich obecnie 5451 - zaktualizowałem zestawienie. Zdzislaw (dyskusja) 21:16, 30 lis 2015 (CET)

99810

http://tools.wikimedia.pl/~akbot/Uwierzytelnione-201512010750

Ankry (dyskusja) 07:53, 1 gru 2015 (CET)

@Ankry: zgodnie z 1001; (-10 do licznika na stronie kategorii), dziękuje, Zdzislaw (dyskusja) 16:46, 1 gru 2015 (CET)

Dziennik podróży do Tatrów - spis treści

Cześć, mógłbyś zerknąć, czy coś można zrobić ze spisem treści w formacie mobi? Pozdrawiam, Wolan (dyskusja) 23:43, 4 gru 2015 (CET)

@Wolan: teraz powinno być lepiej, Zdzislaw (dyskusja) 00:01, 5 gru 2015 (CET)
Dziękuję, jest ok. Pozdrawiam, Wolan (dyskusja) 00:06, 5 gru 2015 (CET)

daty z wikidata

Nic pilnego, ale jakbyś mógł w wolnej chwili zerknąć: niektóre daty są poprzedzane zbędnymi zerami, jeśli zdecydujemy się na ich pobieranie z wikidata (np. w Autor:Horacy). Ankry (dyskusja) 22:10, 5 gru 2015 (CET)

@Ankry: Crystal Clear app clean.png Zrobione, Zdzislaw (dyskusja) 21:06, 7 gru 2015 (CET)
Dzięki :) Ankry (dyskusja) 22:02, 7 gru 2015 (CET)

Licznik kategorii Indeks

Jak pokazuje to zapytanie nie ma w tabeli categorylinks pozostałości po usuniętych stronach. Natomiast z tej edycji wynika, że różnica pomiędzy wartością licznika a rzeczywistością nie zmieniła się od 3,5 roku.

Jak bot skończy null-edity, porównam dla pozostałych dużych kategorii. Wcześniej wyniki mogą być niewiarygodne. Ankry (dyskusja) 10:20, 12 gru 2015 (CET)

epub z Szymanowskiego

Cześć, są jakieś problemy z epub-em dla tekstu Fryderyk Chopin (Szymanowski). Wiesz z czego może to wynikać? Vearthy (dyskusja) 03:10, 20 gru 2015 (CET)

Tak, już widzę, że u mnie jednak jest wszystko w porządku. Po prostu przyzwyczajony byłem do przerzucania stron (prawa-lewa), nie ich przewijania (góra-dół) i to jeszcze bez suwaka. Wygląda to u mnie, jakby była sama strona tytułowa i przypisy. Vearthy (dyskusja) 14:06, 20 gru 2015 (CET)

Gadżet OCR

Dzięki, dzięki, dzięki!!! Wieralee (dyskusja) 01:21, 29 gru 2015 (CET)

epub

Przepraszam, że zawracam Ci głowę, ale lista wolontariuszy w epub znowu nie działa :( Wieralee (dyskusja) 22:46, 6 sty 2016 (CET)

@Wieralee: właśnie widzę, że Tpt wyłączył tę opcję, nie wiem dlaczego, postaram się dowiedzieć. Zdzislaw (dyskusja) 22:53, 6 sty 2016 (CET)
@Wieralee: lista edytorów z ns Page została przywrócona (została wyłączona na czas wprowadzania poprawek chroniących przed botami, które seryjne pobierały pozycje, co z kolei zabijało serwery). Zdzislaw (dyskusja) 19:10, 7 sty 2016 (CET)

Quaerens quem devoret

Hę?

Zostawiam bota tylko dla A, bo takie efekty będą go ogłupiać. Ankry (dyskusja) 10:59, 9 sty 2016 (CET)

@Ankry: to zwykła pozostawiona samopas spacja, które czasami będą się zdarzać - po to mamy mechanizm wychwytujący takie błędy. Nie ma potrzeby powstrzymywać bota. Zdzislaw (dyskusja) 11:32, 9 sty 2016 (CET)
@Ankry: jeszcze jedno... koniecznie powinieneś w pierwszej kolejności zająć się stroną Strona:M. Arcta Słowniczek wyrazów obcych.djvu/025 :)) Zdzislaw (dyskusja) 12:41, 9 sty 2016 (CET)
Ankrami niech się inni zajmą.
BTW, możesz zerknąć jeszcze jaki tu jest problem? Ankry (dyskusja) 13:08, 9 sty 2016 (CET)
@Ankry: dzięki, Crystal Clear app clean.png Zrobione[5], Zdzislaw (dyskusja) 13:41, 9 sty 2016 (CET)
Jeszcze tu mamy problem: niektóre hasła zaczynają się małą literą. I nie jest to literówka. Ankry (dyskusja) 17:31, 9 sty 2016 (CET)

varia

  1. Włączyłem codzienny null edit dla nowo utworzonych stron w main; jeśli pomoże, to efekt powinien być widoczny (a raczej: niewidoczny) tutaj.
  2. Wracając do pomysłu sygnalizowania, że na stronie stosowane jest specyficzne formatowanie: może zrobić to za pomocą szablonu dodawanego botem do nagłówków odpowiednich stron?

Ankry (dyskusja) 10:20, 13 sty 2016 (CET)

@Ankry: ad. 1 - mam nadzieję, że to pomoże, jednorazowo (aby poprawić wpisy także dla "zaległych") jednakowoż warto znuledytować botem strony z tej listy. Ad. 2. nie będzie takie potrzeby, Beau przewidziała możliwe problemy i przygotowała transkluzję do przestrzeni MediaWiki Editnotice z szablonu Szablon:Dołącz editnotice już w 2009 roku :))) Dodałem jedynie obsługę podstron i teraz odpowiedni komunikat wystarczy zamieścić tutaj, co wstępnie uczyniłem. Zdzislaw (dyskusja) 17:41, 13 sty 2016 (CET)
Mówisz zaległych...?
Mam na myśli przede wszystkim bieżące. Zwróć uwagę na pierwsze 3 pozycje z powyższego zapytania w quarry oraz 10 nowych stron bez skanów z tej tabelki. (Jesteś w stanie je wskazać na OZ?) Ankry (dyskusja) 18:37, 13 sty 2016 (CET)
@Ankry: pierwsza pozycja jest z 01:30, 11 sty 2016. Te +10 jest już nieaktualne albowiem w tym momencie jest już jedynie 5340 a nie 5360 jak jeszcze o 4am - pewnie większość to bieżące, które bot już znuledytował. Lecz jak widać po przypadkach z tej listy, są jeszcze i "zaległe". Zdzislaw (dyskusja) 18:43, 13 sty 2016 (CET)

strony bez skanów

dot. usuniętej strony Modlitwa (Romanowski)
do której pozostał link Wikiskryba:Zdzislaw/Strony bez skanów (← linkujące | edytuj)
chciałbym abyś wiedział bo nie wiem czy to jest jakiś problem :) Nawider (dyskusja) 00:04, 26 sty 2016 (CET)

@Nawider: nie jest to problem ze względu na mój spis Stron bez skanów, aczkolwiek @Ankry: nie powinna zostać usunięta, ze względu na to, iż istniała pod starym adresem od 2009; może zostawić redir? Zdzislaw (dyskusja) 00:26, 26 sty 2016 (CET)
a jakie to ma znaczenie że istniała od 2009 roku? Nawider (dyskusja) 00:29, 26 sty 2016 (CET)
@Nawider:różne strony spoza wiki mogą do niej linkować - a nam nie zależy na ślepych linkach z zewnątrz, Zdzislaw (dyskusja) 00:32, 26 sty 2016 (CET)
ok rozumiem, może zostać redir :) Nawider (dyskusja) 00:35, 26 sty 2016 (CET)
To ja już sugeruję raczej disambig. Ze względu na to, że mamy więcej niż jeden tekst Romanowskiego o tytule "Modlitwa". Usunąłem tę nazwę jako wprowadzającą w błąd. A błędne nazwy nie powinny się pokazywać w wyszukiwarce. Ankry (dyskusja) 07:05, 26 sty 2016 (CET)

gadżet

Czy mógłbyś przystosować do Wikiźródeł gadżet w:MediaWiki:Gadget-disFixer.js? jest bardzo poręczny, a mnie teraz dodatkowo krytycznie potrzebny. Tar Lócesilion (queta) 18:51, 27 sty 2016 (CET)

czy ustawienia Wyświetl przycisk także wtedy, gdy do poprawy są same przekierowania., Oznacz zmiany jako małe., Automatycznie uruchom WP:SK po każdej zmianie., oraz [zaawansowane] Używaj starego sposobu rozwiązywania przekierowań. są przez Ciebie używane? czy ich ustawienie może być domyślne/zmieniane przy pomocy edycji własnego js, czy przydatna jest ich możliwość zmiany na stronie specjalnej ustawień gadżetów? W tym przypadku musiałbym także zainstalować u nas gConfig do tego celu, swoja drogą może nam się przydać na potem:) Jeszce jedno, czy logika zmian disFixer-a będzie zgodna z ws? U nas wiele stron linkuje do ujednoznacznień "swiadomie". Czym są sposoby rozwiązywania przekierowań (stare/nowe) tak apropopo? Zdzislaw (dyskusja) 19:08, 27 sty 2016 (CET)
Wyświetl przycisk także wtedy, gdy do poprawy są same przekierowania - jak najbardziej, właściwie przekierowania są tu kluczowe. Oznacz zmiany jako małe - opcja o najmniejszym priorytecie. Automatycznie uruchom WP:SK po każdej zmianie - w Wikipedii to jest popularne, nie wiem, jak tu. Używaj starego sposobu rozwiązywania przekierowań - skansen z 2009. Modyfikacje mogą być dokonywane i tak, i tak, dla mnie osobiście bez różnicy. Logika - u nas też wiele disambigów jest celowych, wtedy po prostu ignoruje się fakt, że pojawił się przycisk gadżetu. Tar Lócesilion (queta) 19:20, 27 sty 2016 (CET)
@Tar Lócesilion: ok, będzie trzeba jeszcze dodać mark-disambigs, zajmę się tym nocą :) Zdzislaw (dyskusja) 19:29, 27 sty 2016 (CET)

Kolory linków do disambigów

Przy włączonym nowym gadżecie prawie nie widać linków do disambigów, że są już zajęte: zobacz tutaj. Mam prośbę, czy można zmienić to na jakiś kolor różny od ciemno-czerwonego? Albo go jeszcze przyciemnić... sama nie wiem... Wieralee (dyskusja) 16:41, 28 sty 2016 (CET)

@Wieralee: wybrałem dla Ciebie zielony żarówiasty :)) możesz zmienić dowolnie, Zdzislaw (dyskusja) 16:50, 28 sty 2016 (CET)

Template F

I imported, and boldly tried to translate into English, the doc page of Template:F into mul:Template:F/doc. Thanks for this interesting template, please take a look to my draft translation and fix it where needed, if you like. --Alex brollo (dyskusja) 18:14, 1 lut 2016 (CET)

słownik

Tutaj mamy obrazek do hasła z poprzedniej strony. Zasugerujesz coś? Przenieść na stronę obrazka same br-y kończące? Ankry (dyskusja) 13:18, 2 lut 2016 (CET)

@Ankry: tak, to powinno się udać, zacznij stronę z obrazkiem od
[[File:M. Arcta słownik ilustrowany języka polskiego - ilustracja do hasła Baszta.png|60px|right]]<br /><br />
{{tab}}'''Basztan''', ''per....
ewentualne problemy dopracuję nocą :)) Zdzislaw (dyskusja) 13:38, 2 lut 2016 (CET)

Domyślne szerokości i wysokości w szablonie Okładki

Cześć! Testowałam różne układy w Wikiskryba:Ashaio/brudnopis/galeria i wydaje mi się, że (przynajmniej na moim komputerze w rozdzielczości 1600:900) korzystnie wyglądają okładki o wysokościach od 150 do 200 px i orientacyjnych szerokościach od 100 do 150. Przy węższych okładkach podpisy w trybie packed-hover robią się zbyt wąskie i wysokie i zaczynają wystawać poza obręb okładki (Wikiskryba:Ashaio/brudnopis/galeria#Wys._120. Proponuję wartości domyślne z środkowej częsci tego zakresu, np. wysokość 180:

{{Okładki|lista=Wikiskryba:Zdzislaw/brudnopis/okładki|ilość=5|wysokości=180}}
Błąd Lua: Brak listy z pozycjami do wyświetlenia na stronie Wikiskryba:Zdzislaw/brudnopis/okładki.

Ashaio (dyskusja) 23:28, 6 lut 2016 (CET)

PS: Dziękuje za poprawkę w spisie treści do Promieniotwórczości :) Właśnie do mnie dotarło, że jeśli podrozdział 8 w Promieniotwórczości nawiemy Promieniotwórczość/II. 8. Dyfuzja jonów. Stosunek k/D i ładunek jonu, to znak / da się wprowadzić do tytułu, ale będzie interpretowany jako separator podstron :( Czy lepiej Promieniotwórczość/II. 8. Dyfuzja jonów. Stosunek k:D i ładunek jonu? Ashaio (dyskusja) 23:28, 6 lut 2016 (CET)
@Ashaio: Unikam w nazwach / i :, nie lepiej po prostu Promieniotwórczość/II. 8. Dyfuzja jonów. Stosunek i ładunek jonu? Ankry-ego bym o to jeszcze zapytał. Zdzislaw (dyskusja) 23:45, 6 lut 2016 (CET)
@Zdzislaw: ale dlaczego unikać ":", to nie wiem. Pamiętam, że był kiedyś używany dla stron nie-proof w schemacie: "Tytuł: Rozdział N". Nadal występuje np. w nazwach kategorii Biblii Wujka. Ale jeśli nie chcecie ":", to można dać słownie "Stosunek k do D...". Albo zostawić sam nr rozdziału.Ankry (dyskusja) 00:03, 7 lut 2016 (CET)
@Ankry: pewnie nie ma : w Restrictions on page titles (poza pierwszym ankiem nazwy) - mi : kojarzy się z "separatorem" przestrzeni nazw i staram się go unikać, lecz nie ma przeszkód technicznych w stosunku do Promieniotwórczość/II. 8. Dyfuzja jonów. Stosunek k:D i ładunek jonu. Zdzislaw (dyskusja) 00:12, 7 lut 2016 (CET)

numery stron w słowniku

Jest problem z algorytmem. Wygląda na to, że informacje, które bot dostaje od parsera kodu strony (wzajemne położenie czerwonych linków i linków do stron) nie pozwalają jednoznacznie określić właściwego numeru strony dla hasła. Pewnie będę musiał rozbudować parser, a to wymaga trochę czasu. Dlatego na razie wyłączyłem bota dla C (problemu nie ma, gdy strony są robione po kolei - od początku albo od końca - bez "dziury" w środku). Ankry (dyskusja) 09:01, 11 lut 2016 (CET)

  • Można na razie ukryć te pół strony przełomu C z Ć... Wieralee (dyskusja) 10:25, 11 lut 2016 (CET)
    • @Ankry: za radą Wieralee, "wyłączyłem" czasowo wyświetlanie w Indeksie C haseł z ostatniej strony, teraz nie ma "dziury". Możesz aktywować ponownie bota dla C. Zdzislaw (dyskusja) 11:30, 11 lut 2016 (CET)
      • A może uczynić układ strony bardziej logicznym zamieniając kolejność operandów konkatencji w 323. wierszu Moduł:Ilustrowany? Zamiast:
tresc = tresc .. transk[i - 1]
zrobić:
tresc = transk[i - 1] .. tresc
Czy to coś zamiesza w sposobie prezentacji strony? Botowi by to bardzo uprościło logikę. Ankry (dyskusja) 13:58, 11 lut 2016 (CET)
@Ankry:Chodzi o to aby div z numerem strony był o jedno hasło "wyżej" (przed pierwszym z danej strony, a nie po pierwszym?)? Zdzislaw (dyskusja) 14:07, 11 lut 2016 (CET)
Dokładnie. Aby hasła ze strony <N> były pomiędzy linkami do stron <N> i <jakaś tam dalsza niekoniecznie następna> Ankry (dyskusja) 16:08, 11 lut 2016 (CET)
@Ankry:Wymaga to kilku innych drobnych zmian (w proponowanej wszystkie linki do stron byłyby na przed tabelką), zmiany takie przygotowałem - czy jednak mogę je już bezpiecznie wprowadzić? nie chciałbym "ogłupić" bota :) Zdzislaw (dyskusja) 16:33, 11 lut 2016 (CET)
Jeżeli wszystkie będą przed tabelką to bot zgłupieje kompletnie. W jaki sposób na podstawie zawartości indeksu haseł miałby określać właściwą stronę dla hasła? Ankry (dyskusja) 17:30, 11 lut 2016 (CET)
@Ankry: źle mnie zrozumiałeś, gdyby dokonać zmiany podanej przez Ciebie wyżej wszystkie numery powędrowały by przed tabelkę; ja przygotowałem zmiany, które spowodują, że hasła z danej strony <N> będą pomiędzy linkami do stron <N> i <jakiejś tam dalsza niekoniecznie następnej>, a co powinno uprościć logikę dla bota; pytanie tylko, czy mogę je już wprowadzić? czy bot jest gotowy na takie uproszczenie? Zdzislaw (dyskusja) 17:57, 11 lut 2016 (CET)
Wyłączyłem bota. Jego modyfikacja dla takiej zmiany to minuta. Ankry (dyskusja) 18:13, 11 lut 2016 (CET)
@Ankry: Crystal Clear app clean.png Zrobione Zdzislaw (dyskusja) 18:19, 11 lut 2016 (CET)
Dzięki. Test wypadł pomyślnie. Ankry (dyskusja) 18:48, 11 lut 2016 (CET)

Pobieranie plików mobi

Cześć, próbuję pobrać W stronę Swanna w formacie mobi, ale czekam i czekam i nic się nie dzieje. To tak wolno chodzi, czy jest może jakiś inny problem? Z innymi plikami (ze strony głównej) jest tak samo (Oczekiwanie na tools.wmflabs.org...) Cafemoloko (dyskusja) 19:05, 23 lut 2016 (CET)

@Cafemoloko: od kilku dni są bardzo duże problemy z całym Labem, z tego co widzę to m.in. w 1002 jest jakiś problem z dyskami, który trwa... zdarzają się chwile, że połowa toolsów odpowiada 503, a jak już chodzi to w bardzo ograniczonej "przepustowości" - są chwile, że generowanie plików trwa sekundy, a czasami i 6-7 minut... rozmawiałem z kolegami z fr - trzeba czekać... (zaczynam się przywyczajać). Zdzislaw (dyskusja) 19:13, 23 lut 2016 (CET)
@Zdzislaw: Dziękuję za odpowiedź, w takim razie będę cierpliwie czekać :)) Cafemoloko (dyskusja) 19:15, 23 lut 2016 (CET)

Miejsce urodzenia

Mógłbyś zobaczyć, czy da się coś zrobić, aby dane pobierane z Wikidata były w miarę spójne co do precyzji (tzn. nie chcemy podawać ani konkretnego szpitala, czy budynku, ani kraju czy kontynentu). Jeśli miejscowość nie jest znana, to uważam, że lepiej zostawić puste. Przykład: Autor:Jarosław Lipszyc. Ankry (dyskusja) 11:54, 3 mar 2016 (CET)

@Ankry: niestety, to "miejsce" w d:Property:P19 zdefiniowane jest właśnie nieprecyzyjnie "the most specific known (e.g. city instead of country, or hospital instead of city)", jedyne co mi przychodzi do głowy to dla wartości właściwości P19 sprawdzać z kolei jej własność instance of, i pobierać ją z wikidata jedynie gdy jedną z jej wartości jest Q515 (City) lub Q6256(Country) - lecz to ślepa uliczka, gdyż dla wielu miast ich własność instance of nie jest powiązane z City a z np. Q747074 - włoska gmina dla Rzymu itd... Zdzislaw (dyskusja) 21:06, 3 mar 2016 (CET)
Niemniej, liczę, że może coś uda ci się wymyślić. Może w oparciu o obiekt nadrzędny? Może zrobić listę obiektów, z których obecnie korzystamy i poszukać jakichś kryteriów. Niekrytyczne w każdym razie. Ankry (dyskusja) 23:18, 3 mar 2016 (CET)
@Ankry: czy należałoby zrobić tak, że jeżeli miejsce nie jest miastem, to zwracać ""? Zdzislaw (dyskusja) 15:23, 12 mar 2016 (CET)
Tak właśnie myślę. Miastem / inną miejscowością. Ale trzeba by zbadać ile mamy nie-miast i jakie w tej chwili. Jak byś identyfikował "miasta"? Ankry (dyskusja) 15:38, 12 mar 2016 (CET)

Skrypt zmieniający wielkość czcionki w edytorze

Bardzo dziękuję za napisanie skryptu zmieniającego wielkość czcionki w edytorze. @Wieralee: napisała, że musiałeś sporo kombinować. Zdecydowanie poprawiła się kultura mojej pracy, wzrok słabnie, a czytać ciągle się chce. Czy jeśli to nie będzie dla Ciebie za dużym kłopotem mogę mieć jeszcze prośbę o podobny skrypt tylko do zakładki "Czytaj"? Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam Frewaz (dyskusja) 00:15, 6 mar 2016 (CET)

@Frewaz: witam, to żaden problem; Wieralee grubo przesadza :)) Dodałem definicje wielkości czcionki dla zakładki "Czytaj". Gdybyś miał inne problemy, z przyjemnością postaram się pomóc, pozdrawiam, Zdzislaw (dyskusja) 20:32, 6 mar 2016 (CET)
Miodzio! Teraz mam pełen wypas! Przy okazji zapytam o skróty klawiszowe. Skopiowałem sobie skróty z Poradnika cioci Wiery :-) ale niektóre są już przypisane i po wklejeniu robią coś jeszcze np. 'Alt+.' przekierowuje do mojej strony, 'Alt+n' do mojej dyskusji itd. Czy można te przekierowania wyłączyć i korzystać z tych skrótów do wklejania znaków? Jeszcze raz dziękuję serdecznie Frewaz (dyskusja) 23:31, 6 mar 2016 (CET)
@Frewaz: witam, niestety nie wiem jak wyłączyć już definiowane u ciebie skróty (np. 'Alt+.' przekierowuje do mojej strony,), albowiem zależy to od systemu, przeglądarki..., lecz prościej jest zmienić kombinację, z tych skrótów "Wieralowych" - np. dla br-a w linii
shortcutsGadget.addTextShortcut( 'alt+.', '<br />' ); zamiast 'alt+.' wpisz dowolną inną (wolną) kombinację klawiszy (np. alt+o)
shortcutsGadget.addTextShortcut( 'alt+o', '<br />' ); - nie musisz także kopiować wszystkich linii, lecz jedynie te które rzeczywiście Ci się przydadzą. pozdrawiam, Zdzislaw (dyskusja) 21:03, 7 mar 2016 (CET)
Chyba mnie nie zrozumiałeś albo nie wyraziłem się jasno. Nie chodziło mi o wyłączenie skrótów klawiszowych związanych z moją przeglądarką i systemem, ale związanych z Wiki. Trochę opisu na ten temat znalazłem tutaj ale moja znajomość angielskiego i Wiki nie pozwalają mi domyśleć się czy można te skróty wyłączyć. Jeśli mógłbyś mi w tym pomóc byłbym wdzięczny, gdyż lista zajętych skrótów jest tak duża, że znalezienie kilku wolnych położonych koło siebie jest naprawdę trudne. Pozdrawiam Frewaz (dyskusja) 22:31, 7 mar 2016 (CET)
@Frewaz:, masz rację, nie doczytałem:) co nie zmienia faktu, że problem (wyłączenia) skrótów wiki jest sądząc po tej dyskusji niełatwy do "rozgryzienia" i sposobu uniwersalnego brak (a przynajmniej jeszcze go nie znalazłem). Jak tylko coś wykombinuję/znajdę dam znać, pozdrawiam, Zdzislaw (dyskusja) 23:07, 7 mar 2016 (CET)

Wyspa błądząca

Czy mógłbyś zajrzeć w tę stronę? Nie wiedzieć, dlaczego, mamy tutaj problem taki sam, jak w Nowym latku -- nie wskakuje źródło. Wieralee (dyskusja) 11:22, 12 mar 2016 (CET)

@Wieralee: gotowe, rozszerzenie proof źle radzi sobie z przekierowaniami w przestrzeni Index, polecam ich unikać Zdzislaw (dyskusja) 14:59, 12 mar 2016 (CET)

tabelka

Masz może pomysł, co zrobić, by tabelka na tej stronie zajęła całą wolną przestrzeń, aż do infoboksu? (tzn. by prawa komórka zaczynała się "za" wycentrowanym poniżej "II" – nawet jeśli okno ma 5000px – ale by jej infobox {{Dane tekstu}} z prawej nie przeszkadzał) width=100% to za dużo. Ankry (dyskusja) 16:09, 12 mar 2016 (CET)

@Ankry: tak, width=100% to za "dużo", trzeba jeszcze bloku z display:flex na float z DT; powinno być ok, Zdzislaw (dyskusja) 17:11, 12 mar 2016 (CET)

A (new?) idea about data recover & flow

If you like, take a look at mul:Wikisource:Scriptorium, where I posted recently a mention about mul:Module:Testo - it's a mul.source, somehow language-indipendent implementation of an idea logically linked to the header=1 adventure on it.source. I'd be happy to know any comment by you. --Alex brollo (dyskusja) 09:17, 31 mar 2016 (CEST)

@Alex brollo: thanks, a good idea, it gives much more possibilities to use the data from the Index ns. I am thinking to implement similar solutions in the future on pl ws as well. Zdzislaw (dyskusja) 23:21, 1 kwi 2016 (CEST)

Please tell me when this will happen, I'll study your code.... I've some bold idea sometimes, but my programming style and skill is very poor. More or less like my English ;-) --Alex brollo (dyskusja) 01:03, 2 kwi 2016 (CEST)

Kategoria:Autorzy bez biogramu w polskiej Wikipedii

Witam,

Masz rację, byłoby lepiej. Jeśli jesteś w stanie zrobić aby działo się to automagicznie - to nie mam nic przeciwko. Zważ jednak, że część linków kieruje do biogramów w wikipediach innojęzycznych - bo lepiej tak niż w ogóle ich brak - należałoby to też uwzględnić. Pozdrawiam Electron Smiley kabelsalat.gif <Odpisz> 13:00, 3 kwi 2016 (CEST)

No, to się nazywa szybka i fachowa robota. Dziękuję za pomoc. Btw. dużego tego jest, nie spodziewałem się że będzie ich aż tyle. Prawie co 5 autor nie ma biogramu. Być może też, że część jest słabo encyklopedycznych. No, ale to już inna sprawa. Teraz widzimy na czym stoimy. Pozdrawiam :) Electron Smiley kabelsalat.gif <Odpisz> 17:36, 3 kwi 2016 (CEST)

w:Oko proroka czyli Hanusz Bystry i jego przygody

Mam prośbę: mam problem z szablonem Książka infoboks. Wydaje się, że nie obsługuje on grafik z djvu. Czy mógłbyś spróbować go nieco rozbudować? Wieralee (dyskusja) 17:00, 3 kwi 2016 (CEST)

@Wieralee: obsługuje :) trzeba go tylko "zachęcić" Zdzislaw (dyskusja) 17:07, 3 kwi 2016 (CEST)
@Wieralee: poprawka, File dałem niepotrzebnie, Zdzislaw (dyskusja) 17:13, 3 kwi 2016 (CEST)

cyrilica

Jak ty wyłapujesz te cyrilickie literki w tekście? Ankry (dyskusja) 13:16, 15 kwi 2016 (CEST)

@Ankry:, najprościej jak się da i greckie "Α" także trzeba przejrzeć :) Zdzislaw (dyskusja) 13:21, 15 kwi 2016 (CEST)
@Ankry:, jak widzę problem jest szeroki, botem tego się nie da, aby nie usunąć w cytatach z innych języków. Zastanawiam się, czy dodać do "Popraw błędy OCR" tych najczęstszych? Wtedy istnieje jednakże możliwość nadpisania cytatów z greki lub cyrylicy, lecz byłoby to chyba mniejszym złem... jak myślisz? Zdzislaw (dyskusja) 13:39, 15 kwi 2016 (CEST)
Dodać. Jeśli nie sąsiaduje z inną litera cyrilicką to poprawiać. "і" też. Z greką jeszcze się nie zastanawiałem; ale można podobnie. Ankry (dyskusja) 13:43, 15 kwi 2016 (CEST)
@Ankry:, tak zrobię, jeszcze dla "Κ", "О" i greckie "Ο" chyba warto dla wszystkich podobnych, Zdzislaw (dyskusja) 13:45, 15 kwi 2016 (CEST)
Tylko uważaj z rozpoznawaniem czy sąsiaduje z grecką literą: jest ich dużo. Ankry (dyskusja) 13:58, 15 kwi 2016 (CEST)
Bot znalazł troszkę więcej niż wyszukiwarka. Niektóre domyślam się dlaczego, brak niektórych w wyszukiwarce to nadal dla mnie zagadka. BTW, kiedyś już coś w tej materii poprawiałem, ale to były dawne czasy. Ankry (dyskusja) 16:40, 15 kwi 2016 (CEST)
@Ankry:, jeszcze sprawdzać będę z "insource" w wyszukiwarce; Zdzislaw (dyskusja) 18:34, 15 kwi 2016 (CEST)

Ja zamierzam pójść w kierunku poszukiwania sąsiadujących liter z różnych alfabetów. Ale w ten sposób Нгус -> Hryc, cо -> co czy Ее -> Ee nie wykryję. -усе czy -су już prędzej (choć też nie zawsze). Ankry (dyskusja) 18:46, 15 kwi 2016 (CEST)

Wikiźródła:Kolekcja Najczęściej pobierane

Sprawdziłam i udrożniłam pobieranie wszystkich od końca do Dimbo. Reszta jutro ;-) Wieralee (dyskusja) 02:11, 23 kwi 2016 (CEST)

@Wieralee: dziękuję, ja od początku do Bajbuzy, więc mamy całość :)) Zdzislaw (dyskusja) 09:24, 23 kwi 2016 (CEST)

licznik

Wynik tego zapytania jest o 9 mniejszy niż zgłaszają statystyki phe. I raczej przyczyną nie jest backlog. Jakbyś miał jakieś sugestie, jak to zbadać... Oczywiście nie pali się. Ankry (dyskusja) 11:01, 24 kwi 2016 (CEST)

@Ankry: różnica wynika z tego, iż Twoje zapytanie uwzględnia jedynie strony, w których transkluzja odbywa się poprzez znacznik <pages, i jednocześnie zawiera ukryte numery stron transkludowanych, a to nie wyczerpuje wszystkich "możliwości transkluzji" z przestrzeni "Page" :).
Phe w swoim zapytaniu do bazy nie bada czy strona używa szablonu Proofreadpage_pagenum_template, a czy używa (transkluduje) treść z przestrzeni strona, Twoje zapytanie, zapytanie Phe i różnicę znajdziesz na quarry:query/9242.
Są przecież takie, które zatrzymały się w pół drogi, tzn. czy to przez lagi, czy cos innego, transkluduje treść z "Pages" ns, ale nie "zdążyło" w tabeli w bazie zapisać się poprawnie i nie pobiera nr stron, są to (pewnie wystarczy nulledit):
Pisma_Stefana_Żeromskiego, Marsz_żałobny_z_osobnej_całości_symfonicznej_poświęcony_pamięci_Augusta_Bielowskiego/Zapis_nutowy, Pisma_Stefana_Żeromskiego, Ród_Rodriganda, Szatan_i_Judasz
są także takie których transkluzja nie jest kompletna z powodu np. błędów:
M._Arcta_Słownik_Staropolski/Indeks_Część_I, M._Arcta_Słownik_ilustrowany_języka_polskiego/Cyklamen, M._Arcta_Słownik_ilustrowany_języka_polskiego/Dać, M._Arcta_Słownik_ilustrowany_języka_polskiego/Dochodzić, M._Arcta_Słownik_ilustrowany_języka_polskiego/Dosadzić, M._Arcta_Słownik_ilustrowany_języka_polskiego/Dren...
- to te, które zawierały niedawno lub zawierają błąd brak strony z kontynuacją hasła..., a nie zostały jeszcze odświeżone w bazie (w większości wystarczy także pewnie nulledit) :) , pozdrawiam, Zdzislaw (dyskusja) 14:23, 24 kwi 2016 (CEST)

Pieśń białego domu

Zapętliło się w epubie :( Mógłbyś spróbować to naprawić? Z óry dziękuję ;-) Wieralee (dyskusja) 17:18, 24 kwi 2016 (CEST)

@Wieralee: teraz jest ok; można zrobić spis 2-poziomowy, lecz wtedy trzeba przywrócić Summary na Pieśń białego domu/Historja chłopca i dziewczynki a usunąć podrozdziały (I - XII) ze spisu na Pieśń białego domu, pozdrawiam Zdzislaw (dyskusja) 17:33, 24 kwi 2016 (CEST)

Kidusz

Mamy skany trochę innej wersji Ankry (dyskusja) 00:03, 4 maj 2016 (CEST)

interwiki

Dlaczego likwidujesz interwiki na takich stronach? Jeśli je usuwasz z wikidata, to przynajmniej odtwarzaj lokalnie. Interwiki do disambigów ma wg mnie sens tylko wtedy, gdy z drugiej strony też jest disambig. Porównywanie tekstu z disambigiem w innej wersji językowej przez doublewiki raczej mija się z celem. IMO, lepiej mieć do porównania jedną wybraną wersję, jaś nie możemy mieć wszystkich, niż disambig. Efekt będzie jak na obrazku. Ankry (dyskusja) 16:35, 7 maj 2016 (CEST)

Inna sprawa, że wg mnie ten disambig jest trochę bez sensu: disambigów używamy gdy powtarzają się tytuły tekstu. A tu żaden z tekstów nie ma tytułu "Nowe szaty króla". Dla różnych tytułów tego samego tekstu stosowaliśmy raczej "Zobacz też". Ankry (dyskusja) 16:40, 7 maj 2016 (CEST)
@Ankry: tak się zasugerowałem, właśnie przypadkami, gdy na ws istnieje kilka tekstów tego utworu, to właśnie z drugiej strony jest disambing (i tu disambig), nie znalazłem u nas wytycznych "logiki" disambingowania w takich przypadkach (gdy nie było d były ręcznie we wszystkich, teraz trzeba jeden "wyróżnić"), tym bardziej dobre rady przyjmuję z radością. Co do szat, dobrze chyba go mieć, gdyż jak ktoś szuka w Google-u, to właśnie "Nowe szaty króla", a nie "Nowe szaty królewskie" ani "Nowe szaty Cesarza"... Zdzislaw (dyskusja) 17:59, 7 maj 2016 (CEST)

Linkujące

Napisałam, że szablon dla linkujących został przerobiony tak, żeby od razu pokazywał linkujące z siostrzanych => ale chyba nam coś podmienili, bo faktycznie nie widzę teraz, żeby ta opcja działała :( Mam prośbę: czy mógłbyś w to zajrzeć w "wolnej" chwili? Wieralee (dyskusja) 16:45, 19 maj 2016 (CEST)

@Wieralee: tak, interfejs mw został całkowicie zmieniony, jak zwykle bez żadnej widocznej informacji o planowanych zmianach... jak tylko znajdę chwilę, sprawdzę co da się zrobić, Zdzislaw (dyskusja) 20:48, 19 maj 2016 (CEST)

c

Cześć
czy jest możliwe stworzenie szablonu "C*",
który w przeciwieństwie do szablonu "C" nie będzie kończył się "br"
mógłby być przydatny w poezji.

@Nawider: sam "C" jest zwykłym elementem blokowym (aby cokolwiek wycentrować trzeba zdefiniować "ramy", względem których centrowanie nastąpi). Proszę, podaj przykład tekstu, w którym C* miałby być przydatny, będzie mi łatwiej przygotować rozwiązanie. Zdzislaw (dyskusja) 09:41, 24 maj 2016 (CEST)

CentrujStart2

Masz pomysł, czemu na tej stronie tabelka łamie wiersze, pomimo, że jest miejsce? I co zrobić, żeby, póki miejsce jest, nie łamała wierszy? Ankry (dyskusja) 08:58, 15 cze 2016 (CEST)

(poza takim rzeźbieniem...) Ankry (dyskusja) 09:48, 15 cze 2016 (CEST)

@Wieralee: Teraz tak, bo pododawałem tab-y na stronie rozciągające wiersz. Obrazek bruździ. Cofnij wersję strony transkludowanej do pierwszej, purgnij stronę w main i wtedy zobacz.Ankry (dyskusja) 13:30, 15 cze 2016 (CEST)
@Wieralee: Niepoprawiony efekt jest widoczny na tej stronie (pierwszy wiersz). Ankry (dyskusja) 15:45, 15 cze 2016 (CEST)
  • @Ankry: tak, kombinowałam trochę, ale nic nie działa. W praktyce radziłam sobie z tym w ten sposób, że na stronie w main pod <pages index="?" from="?" fromsection="X" to="?" tosection="X" /> dawałam {{tab|400}} lub 450 i był spokój... ale żeby to zrobić automatem, to trzeba posiedzieć w szablonie. Ewidentnie do szerokości automatycznej nie dodaje szerokości obrazka i odstępu, tylko nadal "łapie" szerokość najszerszego wersu, ale jak to zmienić? Wieralee (dyskusja) 15:52, 15 cze 2016 (CEST)
    • @Wieralee: to chyba nie jest najlepszy pomysł, bo duży tab spowoduje niełamanie wierszy na wąskich ekranach; a wtedy właśnie łamanie jest pożądane. Ja na stronie 14 dałem kilka małych tabów (byle pod obrazkiem) również uzyskując pożądany efekt. Ale to są brzydkie haki. Ankry (dyskusja) 16:04, 15 cze 2016 (CEST)
@Ankry: style mw przy image left powodują, że wyznaczona szerokość przez przeglądarkę dla display table, jest zbyt mała przy wymuszeniu float left rysunku (przepraszam za bełkot). Najłatwiej "poprosić" o więcej zanim przeglądarka wyznaczy szerokość, lecz to powoduje, iż przy wąskim ekranie treść ucieknie poza ekran. Proponuję zatem obejście problemu float w "ładniejszy" sposób. Zdzislaw (dyskusja) 16:34, 15 cze 2016 (CEST)
Ano. Tylko się zastanawiam, czy rzeczywiście jest to bardziej eleganckie. Nie bedzie się nam R.Bl. (i inni) czepiał zbędnych tabelek? Myślę, że trzeba będzie przedyskutować możliwe rozwiązania, najlepiej w szerszym gronie. Ankry (dyskusja) 17:24, 15 cze 2016 (CEST)
@Ankry: można i bez tabelek, bardziej "elegancko". Zdzislaw (dyskusja) 19:10, 15 cze 2016 (CEST)

VE

Śledzisz może phab:T93525? Moje testy wykazują, że VE w przestrzeni strona psuje co najmniej:

  • sekcje (przy próbie edycji sekcji)
  • strony / części stron z niesparowanymi tagami HTML (np. <div> w nagłówku a </div> w treści) (przy dowolnej edycji takiej strony.

Myślę, że w związku z tym trzeba będzie jakoś wyłączyć możliwość edycji takich stron za pomocą VE. Da się zrobić jakiś szablon {{NoVE}}, który by go dezaktywował na konkretnej stronie (np. umieszczany w nagłówku)? Ankry (dyskusja) 17:18, 23 cze 2016 (CEST)

@Ankry: śledzę pobieżnie i biernie; w obecnym stanie VE nie nadaje się jeszcze nawet na betafeature. Oczywiście jak już to uda się poukładać w wersji produkcyjnej to można się pokusić o szablon aktywujący odpowiedni kod dla hook-a ve aby w pewnych warunkach go kulturalnie zablokować. Wolałbym jednak aby nie "dzielić" stron na "obsługujące" ve i nie; nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań, lepiej byłoby aby ve obsługiwał poprawnie obecne "przypadki" proofread - chociaż pewnie nie będzie innego wyjścia. Zdzislaw (dyskusja) 20:47, 23 cze 2016 (CEST)
No właśnie odnoszę wrażenie, że mają zamiar to włączyć w taki stanie jak jest. A to, jak VE się zachowuje (zamyka wszystkie niezamknięte tagi przy edycji) łącznie z tym, sugeruje mi iż zamierzają przestać wspierać np. wielostronicowe div-y czy tabelki. I nie mam pojęcia, co w zamian. Możesz zagadnąć o to Tpt, gdy będziesz z nim rozmawiać? Ankry (dyskusja) 21:11, 23 cze 2016 (CEST)
@Ankry: trzeba zatem starać się uświadomić skalę problemu :)) (nie wiem czy znajdę czas aby to śledzić na bieżąco na phabie, proszę więc o pomoc) Zdzislaw (dyskusja) 17:34, 24 cze 2016 (CEST)
  • można wstawić szablon, który wyłączy VE na starych stronach. Nowe jesteśmy w stanie ogarnąć — no i osoba, która je tworzy, widzi od razu, jak się tagi zachowują, może więc od razu nad tym zapanować. Wieralee (dyskusja) 22:33, 23 cze 2016 (CEST)

tytuł a epub

Masz na to jakiś pomysł? Bo muszę przyznać, że sztuczne umieszczanie w tytule czegoś co tytułem nie jest średnio mi się podoba. Wracamy do partii tekstu? Ankry (dyskusja) 11:38, 29 cze 2016 (CEST)

&amp ; w VE

Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę, ale VE owinął jeszcze ampersounda przed & nbsp; znacznikiem & amp; Zauważyłem to tutaj. Bonvol (dyskusja) 15:04, 2 lip 2016 (CEST)

@Bonvol: dzięki, nie zauważyłem, Zdzislaw (dyskusja) 15:20, 2 lip 2016 (CEST)

brudnopisy

Poprawiać to? Czy tak zostawić? Ankry (dyskusja) 16:05, 4 lip 2016 (CEST)

@Ankry:poprawać :) Zdzislaw (dyskusja) 13:59, 5 lip 2016 (CEST)

Kategoria:Pages using invalid self-closed HTML tags

Góra wrzuciła nam coś takiego... Pojawia się to na stronach disambigów, np. strona Myszy. Czy mógłbyś w to wejrzeć? Z góry dziękuję :-) Wieralee (dyskusja) 19:49, 16 lip 2016 (CEST)

Problemem w tym przypadku był "samozamknięty" <span id="..."/> w {{Nagłówek}} Ankry (dyskusja) 22:44, 16 lip 2016 (CEST)

Autor:Zuzanna Zajączkowska

Możesz zerknąć? Ankry (dyskusja) 17:26, 19 lip 2016 (CEST)

@Ankry: Crystal Clear app clean.png Zrobione - nie przewidziałem takich przypadków :) Zdzislaw (dyskusja) 22:18, 19 lip 2016 (CEST)

jeszcze odnośnie dat

Mógłbyś zerknąć, jak twój moduł zinterpretuje takie dane odnośnie daty urodzenia/śmierci?

I: może wiesz gdzie szukać poprawnej interpretacji zapisu w wikidanych?

Ankry (dyskusja) 13:22, 26 lip 2016 (CEST)

OK, znalazłem. Zerknij tu i tu i napisz co o tym myślisz... Ankry (dyskusja) 15:58, 26 lip 2016 (CEST)
@Ankry: tak na szybko, opierałem się na tym [6], odezwę się jeszcze później odnośnie do "interpretacji", Zdzislaw (dyskusja) 19:09, 26 lip 2016 (CEST)
"format and interpretation of this string may vary based on the calendar model" ;-> Ankry (dyskusja) 20:35, 26 lip 2016 (CEST)
@Ankry: więc? jeżeli != Gregorian to dodatkowe info o modelu? Zdzislaw (dyskusja) 21:28, 26 lip 2016 (CEST)
@Ankry: odnośnie przypadku takie dane moduł pobierze "6 lis 1893" jako iż w wikidata jest ona oznaczona jako "Ranga preferowana". Zdzislaw (dyskusja) 21:35, 26 lip 2016 (CEST)
Na razie rzucam hasło, że jest problem. Udało mi się chłopaka z rowiki powstrzymać od masowej implementacji standardu. Ta "preferowana" może któregoś dnia zniknąć, i co wtedy? Poza tym możemy mieć za parę lat z 10 innych kalendarzy (dwa muzułmańskie, buddyjski, tybetański, francuski rewolucyjny,...). Najbardziej się boję tego, że w Wikidata zrobi się burdel, nad którym nikt nie zapanuje i nie będzie wiadomo co i jak interpretować. Bo w tej chwili chyba większość jest "po staremu". Ankry (dyskusja) 21:59, 26 lip 2016 (CEST)

Strony bez skanów - aktualizacja

Znalazłbyś chwilę (o ile wówczas użyte zapytanie masz gdzieś pod ręką), by odświeżyć listę Wikiskryba:Zdzislaw/Strony_bez_skanów? Bonvol (dyskusja) 19:55, 16 sie 2016 (CEST)

@Bonvol: oczywiście, Crystal Clear app clean.png Zrobione, Zdzislaw (dyskusja) 20:28, 16 sie 2016 (CEST)
Kłaniam się. Bonvol (dyskusja) 20:37, 16 sie 2016 (CEST)
Pewnie niedługo będziesz przygotowywał kolejną edycję statystyk. Poproszę przy okazji zadań "narzędziowych" o kolejne odświeżenie listy — przez ostatnie kilka miesięcy sporo stron weszło w system proofread. Bonvol (dyskusja) 17:23, 1 gru 2016 (CET)
@Bonvol:, Crystal Clear app clean.png Zrobione, Zdzislaw (dyskusja) 21:36, 2 gru 2016 (CET)

Mogę w imieniu społeczności poprosić o marcowe statystyki i odświeżenie listy Strony bez skanów? Miło widzieć, jak robi się krótsza. Bonvol (dyskusja) 18:49, 10 kwi 2017 (CEST)

@Bonvol:, z przyjemnością, Crystal Clear app clean.png Zrobione, Zdzislaw (dyskusja) 23:22, 11 kwi 2017 (CEST)

Kolekcja polskiej poezji międzywojennej

Cześć! Chciałam zrobić Kolekcję..., ale pojawił się błąd i nie wiem co z tym zrobić. Wikiźródła:Kolekcja polskiej poezji międzywojennej - może mógłbyś mi wyjaśnić zasadę tworzenia kolekcji? Zgapiłam z Kolekcji dzieł Kraszewskiego, ale najwidoczniej nie zadziałało, z góry dziękuję! Cafemoloko (dyskusja) 18:33, 25 sie 2016 (CEST)

@Cafemoloko: błędu nie ma i nie było (wszystko zrobiłaś ok)!, problemem był brak odświeżenia strony w bazie mw, trzeba taka stronę odświeżyć ręcznie lub zrobić tzw. zerową edycję (edycję bez żadnych zmian), pozdrawiam, Zdzislaw (dyskusja) 20:03, 25 sie 2016 (CEST)
@Zdzislaw: dziękuję za informację! Cafemoloko (dyskusja) 21:34, 25 sie 2016 (CEST)

Daty juliańskie

Czy wiesz może, jak wydobyć listę tych naszych stron autora, które mają w Wikidata juliańską datę urodzenia lub śmierci?

Wygląda na to, że wdrażają zmianę standardu i trzeba coś z tym zrobić (a na pewno potem sprawdzić czy jest dobrze). Ankry (dyskusja) 01:33, 1 wrz 2016 (CEST)

@Ankry: zabrać się za to będę mógł po 10-tym września, mam pomysł na "rozwiązanie"... Zdzislaw (dyskusja) 02:33, 1 wrz 2016 (CEST)
@Ankry: zmodyfikowałem moduł, wyniki tutaj: Kategoria:Powiązane z Wikidata z datami kalendarza juliańskiego , Zdzislaw (dyskusja) 22:06, 1 wrz 2016 (CEST)

Statystyki pobrań

Mogę w imieniu społeczności uśmiechnąć się o statystyki za sierpień? Bonvol (dyskusja) 11:39, 3 wrz 2016 (CEST)

@Bonvol: są już sierpniowe :) Zdzislaw (dyskusja) 14:37, 3 wrz 2016 (CEST)

VE

Zdzislaw, przychodzą do nas dziś osoby z FB, które z wikipedią i jej żargonem mogły nigdy w życiu się nie zetknąć ;-) Trzeba pisać praktyczniej ;-) Wieralee (dyskusja) 17:29, 3 wrz 2016 (CEST)

@Wieralee: no tak, przepraszam, liczę na ciebie w tym względzie:)) będę chwilę na irc Zdzislaw (dyskusja) 17:35, 3 wrz 2016 (CEST)

błąd LUA

Wiesz może o co tu chodzi? Ankry (dyskusja) 21:46, 7 wrz 2016 (CEST)

Ten sam problem jest tutaj. Ankry (dyskusja) 19:53, 8 wrz 2016 (CEST)
No dobra, coś tam skrobnąłem. Wygląda, że mw.wikibase.label działa niezgodnie z tą dokumentacją ( przynajmniej jej obecna wersją. Jak znajdziesz cjhwilę, to może dojdziesz, co napsuli. Ankry (dyskusja) 22:56, 8 wrz 2016 (CEST)
@Ankry: cofnąłem Twoją łatę, nie widzę obecnie problemu, wygląda na chwilowy bug mw, to wynik zrewertowanej już zmiany Wikibase Lua API have breaking change . Zdzislaw (dyskusja) 19:54, 10 wrz 2016 (CEST)

Czwarta wyprawa krzyżowa

Cześć. Tutaj: https://pl.wikisource.org/wiki/Dzieje_wypraw_krzy%C5%BCowych/Czwarta_wojna_krzy%C5%BCowa w całym rozdziale jest napisane "wojna", a w indeksie jest "wyprawa". Mogę zmienić, choć pewnie zajmie mi to więcej czasu niż Tobie. :) Kejt (dyskusja) 18:51, 22 paź 2016 (CEST)

@Kejt: Dziękuję za czujność, także za zażółcenie!!, poprawione, Zdzislaw (dyskusja) 13:13, 23 paź 2016 (CEST)
Polecam się ;) całkiem przyjemna lektura. Miła perełka: przeczytałam tu, że słowo "asasyn" pochodzi od słowa "haszysz". ;) Kejt (dyskusja) 20:29, 23 paź 2016 (CEST)

Dux-Liliput

Taki drobiażdżek: w DT może zamiast "Wydawnictwo" lepiej by było użyć "Wydawca"? Wieralee (dyskusja) 15:36, 5 lis 2016 (CET)

@Wieralee: ok, Zdzislaw (dyskusja) 15:39, 5 lis 2016 (CET)

Możesz jeszcze w wolnej chwili zerknąć, czemu to nie działa? Ankry (dyskusja) 08:36, 17 lis 2016 (CET)

  • Gdy nie ma nawiasów w nazwie, to działa... Wieralee (dyskusja) 10:26, 17 lis 2016 (CET)
@Ankry: nawiasy i półpauzy trzeba enkodować w html - taki urok parsera :) Zdzislaw (dyskusja) 21:29, 17 lis 2016 (CET)

techniczne

Cześć. Mam pytanko: czy da się uzyskać ten efekt bez wsadzania infoboksu razem z obrazkiem do wspólnego div-a? Ankry (dyskusja) 22:11, 13 lis 2016 (CET)

Szablon "ukryj prefiks"

Mam prośbę: czy mógłbyś nieco zmodyfikować ten szablon, tak, żeby działał także w sytuacji, gdy edytorzy użyją kategorii wraz z wymuszeniem [[Kategoria:Potrawy z ryb (Kiewnarska, 1929)|{{SUBPAGENAME}}]]? Z góry dziękuję ;-) Wieralee (dyskusja) 15:57, 20 lis 2016 (CET)

@Wieralee:nic prostszego  :) Crystal Clear app clean.png Zrobione Zdzislaw (dyskusja) 18:05, 20 lis 2016 (CET)
  • A czy jest możliwość ukryć prefiksów więcej niż jeden? Np. tutaj: Kategoria:Wszystkie przepisy kulinarne? Wieralee (dyskusja) 02:12, 27 lis 2016 (CET)
    To nie jest dobry pomysł, już teraz są przepisy o tych samych nazwach podstron i bez prefiksu nie można ich odróżnić na stronie kategorii. Vide Flaki. Ponadto Kategoria:Wszystkie przepisy kulinarne jako "hidden cat" jest kategorią narzędziową. 生きる (dyskusja) 04:53, 27 lis 2016 (CET)
  • @生きる: ok, jak chcesz. Dla mnie teraz ta kategoria jest mało czytelna, ładniej wyglądało bez prefiksów, które przecież i tak się pokazują po najechaniu myszką. Przemyśl to jeszcze, proszę.
@Wieralee: W obecnej formie nie jest możliwe ukrycie więcej niż 1 prefiksu - pomysł jednak jest dobry i dopisuję do listy :) Co do pojawiających się w dyskusji wątpliwości w przeglądaniu kategorii z ukrytymi prefiksami botem, to nie ma żadnego problemu - bot widzi kategorię taka jaką jest :), bez żadnych ukrytych części. "Ukrycie" widziane jest jedynie dla użytkowników, jest ono realizowane na poziomie przeglądarki użytkownika... Co innego pytanie, czy kilka "gołych" flaków nie zdezorientuje użytkownika? :))) Pozdrawiam, Zdzislaw (dyskusja) 13:25, 27 lis 2016 (CET)
Do rozważenia jest jeszcze czy byłby sens ukrywania prefiksów w nazwach kategorii. Po rozdzieleniu Praktycznej Kucharki na strony z przepisami i skategoryzowaniu rozdziałami znowu zrobiło się spaghetti w nazwach (mea culpa). 生きる (dyskusja) 13:53, 27 lis 2016 (CET)
Mimo wszystko, skoro już pytanie padło, to jestem ciekawa "czy się da". Zastanawiam się też nad tym, czy powinniśmy dodawać szablon, który nie robi niczego, tylko dodaje kategorię... Może jednak lepiej by było po prostu dodać kategorię? Gdybyś jednak zmienił zdanie, wrzuć to w zadania dla botów, szkoda się męczyć. Ale jak nie, to nie. Wieralee (dyskusja) 11:45, 27 lis 2016 (CET)
  • @Wieralee: Cel tej kategorii nie polega na tym by była czytelna, tylko by pozwalała łatwo botem przeglądać wszystkie przepisy i łatwo je zliczać. Jeśli do dyspozycji są kategorie po głównych składnikach i po sposobach przyrządzania, to nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie brnął przez kategorię zawierającą (docelowo) tysiące przepisów w gruncie rzeczy w losowej kolejności (bo zależnej tylko od tego jakie autor książki postawił słowo na początku przepisu). Kategoria dodawana jest szablonem, bo być może do szablonu będą dodane dodatkowe funkcje, np. może być w szablonie osadzony moduł wykonujący jakąś analizę przepisu z punktu widzenia wymienionych składników, albo dodający jakąś ikonografikę wskazującą na bycie przepisem kulinarnym, albo cokolwiek innego. Zrobienie tego szablonem już na wstępie zaoszczędzi w przyszłości botowania tysięcy stron. Już po 2,5 książki jest kilkaset przepisów, a książek kulinarnych jest kilkanaście. Im mniej botowania w przyszłości tym lepiej. 生きる (dyskusja) 12:41, 27 lis 2016 (CET)

365 obiadów za 5 złotych

Ja jak zwykle po prośbie ;-) To stary indeks -- i są w nim stare rozwiązania, które jakoś średnio kompilują się w epubie ;( Najgorzej z linkami wewnętrznymi. Próbowałam zrobić epub ze spisem treści, ale się wysypało. Mógłbyś w to wejrzeć? Jak się nie da, to trudno. Z góry dziękuję. Wieralee (dyskusja) 15:12, 24 lis 2016 (CET)

  • P.S. Zasadniczo epub ze spisem treści zadziałał, ale nie pobrał się cały rozdział "Menu na każdy dzień roku". Wieralee (dyskusja) 15:15, 24 lis 2016 (CET)
  • P.S.II. Może za dużo linków? Pewnie trzeba podzielić... Wieralee (dyskusja) 18:16, 24 lis 2016 (CET)
@Wieralee: ja bym już więcej nie dzielił :)) Znajdę chwilę to zerknę w nocy. Zdzislaw (dyskusja) 20:14, 24 lis 2016 (CET)

Historia korekty

Kliknięcie więcej niż raz zakładki "Historia korekty" zawsze daje komunikat: "Nie udało się pobrać historii". Mógłbyś przy okazji sprawdzić, czy jest to zamierzony efekt i czy dałoby się go zmienić? Oczywiście nic pilnego, taki drobiazg. Ankry (dyskusja) 09:05, 25 lis 2016 (CET)

@Ankry: Crystal Clear app clean.png Zrobione [7]. Zdzislaw (dyskusja) 20:56, 27 lis 2016 (CET)
Dzięki! Ankry (dyskusja) 21:36, 27 lis 2016 (CET)

Moduł:Pdmix

Przyjrzałem się wszystkim elementom wyświetlanym na stronie Wikiźródeł w trybie mobilnym i desktopowym i wydaje się, że jest to jedyny tekst interfejsu wyświetlany zawsze kursywą. Jest ku temu jakiś konkretny powód? Jeśli nie, proponowałbym zdjąć to pochylenie. Zastanawiałbym się również nad zdjęciem rozmiaru 90%. Ten tekst o licencji jest w zasadzie równie ważny jak inne teksty na stronie, np. te w infoboksie z autorem, czy przypisy. Może też lepiej byłoby, zamiast ustawiać pochylenie i rozmiar, ustawić klasę, i zdefiniować ją w Common.css z możliwością redefiniowania per użytkownik w zależności od upodobań. Brzmi to sensownie? 生きる (dyskusja) 18:10, 25 lis 2016 (CET)

@生きる: Pdmix dziedziczy po właściwościach szablonów typu {{TekstPD}} i pochodnych, stosowanych w tym stylu od przynajmniej 7 lat, i jako zastępujący jedynie silnik tworzenia kodu dla "wielu z nich na raz", musi być zgodny ze stylami zastanymi tych szablonów. Innymi słowy, przygotowany przeze mnie modułu dziedziczy styl, a nie "jest jego twórcą". Zatem zmiana taka musiałaby zostać przeprowadzona dla wszystkich szablonów (także tych nie korzystających z modułu) - a z jej propozycją powinieneś zgłosić się w Skryptorium. Dla mnie osobiście taki "nietypowy" styl skutecznie odróżnia to ważne info od otoczenia "treści" i jest częścią kolorytu z początków źródeł. Jego lokalna definicja pewnie była pomyślana pod kątem jego zachowania także poza ws (tam gdzie importując treść, nie importuje się commons-ów, np, do pdfów) - nie odrzucam jednak z góry pomysłu o przeniesieniu go do css-a. Zdzislaw (dyskusja) 18:33, 25 lis 2016 (CET)
Ja nie neguję potrzeby wyróżnienia tej ważnej informacji od reszty tekstu, ale jedynie odróżnienie poprzez kursywę. Kursywa, o ile mi wiadomo, ma ograniczone zastosowania w języku polskim, o czym być może mogą więcej powiedzieć osoby takie jak Gytha czy Beno. Porównałem wygląd tego komunikatu z wyglądem informacji o licencji na jakiej udostępniane są Wikiźródła - na każdej stronie, na stronie edycji, i na wyeksportowanym PDF. Informacja taka jest równie istotna, ale nie znalazłem w niej kursywy. To że tak jest od 7 lat nic nie znaczy (gimnazja likwiduje się w Polsce po znacznie dłuższym okresie ;) Albo znaczy tyle, że nikt nie zwraca na to uwagi bo się przyzwyczaił i dopiero osoba z zewnątrz widzi taki niuans (widzi, bo pikseloza kursywy pomniejszonej czcionki kole w nieprzyzwyczajone oczy). Ale szkoda mi czasu na dyskusję w skryptorium o tym. Po prostu chciałem zauważyć, coś co "stali bywalcy" być może niedostrzegają. 生きる (dyskusja) 03:02, 26 lis 2016 (CET)
Ja na źródłach jestem od niedawna, właściwie jestem świeżak z zewnątrz, ze świata czytnikowego... - pikseloza była problemem 10-20 lat temu, ja tego problemu nie widzę. Nasza dyskusja natomiast pokazuje, iż wyróżniając w ten sposób tę informację, "stali bywalcy" wiedzieli co robią, zabieg działa, zwracając na ten komunikat uwagę :) Tak jak mówiłem, mi nie przeszkadza. Natomiast, w wolnej chwili (takiej większej, te krótkie wolę przeznaczać na proofreading, który daje więcej przyjemności) podejmę się kompleksowej zmiany technicznych w tej grupie szablonów, zgodnie z twoją sugestią, tak aby każdy mógł sobie ustalić styl w swoim css-ie) Zdzislaw (dyskusja) 09:19, 26 lis 2016 (CET)

nowe zakładki

Zauważyłem dziś na mul:, że w przestrzeni strona pojawiły się nowe zakładki (z linkami do stron transkludujących. przykład). W innych wikisource tego nie widzę, jak też nie znalazłem żadnej opcji, która by to włączała/wyłączała (jeśli to gadżet). Wiesz coś i tym? Mógłbyś rozpoznać temat? Ankry (dyskusja) 17:50, 7 gru 2016 (CET)

@Ankry: zakładki w przestrzeni Page, z likami do stron transkludująych z przestrzeni głównej, są na mul od roku 2012 :) Ciekawostka, ostatnio o to samo pytali na en :)) Realizowane toto jest przez js, i jest na mul ładowane jako część interfejsu. Ze względu na realizację zapytań api podczas ładowania każdej strony w Page, (co może opóźniać ładowanie) jeżeli chcielibyśmy toto implementować u nas byłbym za rozwiązaniem w postaci jednak gadżetu, tak aby każdy mógł zdecydować o włączeniu u siebie. Jeżeli uważasz że warto, mogę zaimplementować. Zdzislaw (dyskusja) 19:12, 7 gru 2016 (CET)
To możliwe. Zauważyłem pewnie dopiero dziś, bo zawsze tam dotąd korzystałem z monobooka, w którym tych zakładek nie ma. Ankry (dyskusja) 19:45, 7 gru 2016 (CET)

To znowu ja z prośbą...

Coś się znów chyba pozmieniało w Exporterze... Wydaje mi się, że summary przestało działać. Sprawdzałam na Adonais (pobierz poemat). A ze strony głównej się w ogóle nie pobiera, ale to może moja wina, za dużo jest w tym indeksie "napakowane"... :( Mógłbyś w to wejrzeć?

Z góry dziękuję, Wieralee (dyskusja) 19:29, 16 gru 2016 (CET)
@Wieralee: z eksporterem wszystko ok :) Problem z tą pozycją to rozdziały na mul w Poeci angielscy/Ryszard Le Gallienne, eksporter nie jest w stanie pobierać do jednego dzieła rozdziałów pochodzących z różnych źródeł (także ze względu na odmienne style w . Należałoby tam usunąć {{summary}} i zostawić same linki. Zdzislaw (dyskusja) 20:45, 16 gru 2016 (CET)

Ryszard Le Gallienne

A przeszkadza w czymś to summary? Bo jak za 13 miesięcy się linki zmienią na lokalne, nie trzeba by było poprawiać. Ankry (dyskusja) 11:08, 17 gru 2016 (CET)

@Ankry: niestety tak, eksporter traktuje to co w Summary jako podstrony tekstu, a w efekcie [[:mul:Dzień dwóch narcyzów|Dzień dwóch narcyzów]] jako stronę w przestrzeni mul - i w rezultacie generowanie kończy błędem revisions not found... trzeba posiedzieć nad kodem, pomęczyć materiał :)... zerknę na to w wolnej chwili, będę miał to w pamięci . Zdzislaw (dyskusja) 11:20, 17 gru 2016 (CET)
OK. Dodałem w takim razie kategorię. Jednak widzę, że będzie problem ze spisamii, gdzie jest mieszznka (np. projekty wielojęzyczne) Ankry (dyskusja) 11:23, 17 gru 2016 (CET)
Masz rację, dlatego właśnie problem lang oraz interprojekt w linkach wewnętrznym zapisałem jako ważne todo odnośnie do wsexport (zerknę w quarry jaki jest to obecnie procent naszych stron, jeżeli jest ich kilka, teraz poradzimy sobie "ręcznie"), na razie trzeba będzie po prostu nie obejmować ich szablonem (linków językowych w spisach) summary. Zdzislaw (dyskusja) 12:17, 17 gru 2016 (CET)
  • Zdzislaw, usunęłam "epub=i" z głównej Poetów, bo nie pobiera się Pieśń o starym żeglarzu Coleridge'a, tzn. pobiera się strona indeksowa... Może to jakoś można obejść, używają stronę całości tej pieśni? A może i tak się nie da przez te tabelki... Pozostawiam do czasu, kiedy będziesz miał więcej czasu ;-) Wieralee (dyskusja) 12:27, 17 gru 2016 (CET)
@Wieralee:, to bardzo zmienna struktura, tam są już trzy poziomy, pieśń trzeba więc objąć summary już na pierwszym poziomie :)) Teraz się pobiera, ja mam ładny pdf :) Myślę, że można przywrócić spis, Zdzislaw (dyskusja) 12:59, 17 gru 2016 (CET)
@Ankry: [8] Ze względu na to co pisałem powyżej [9] nieobjęcie summary podrozdziałów z trzeciego poziomu od razu w summary na pierwszym poziomie, spowoduje, że pobrany plik ze strony indeksowej będzie zawierał jedynie linki, bez treści Pieśni... i Hyperiona. Zdzislaw (dyskusja) 11:38, 18 gru 2016 (CET)
Ale sekcje się nie transkludują, gdy są wewnątrz szablonu {{summary}} Ankry (dyskusja) 11:41, 18 gru 2016 (CET)
@Ankry: Tak, masz rację, w tym przypadku potrzebne było dodatkowe wywołanie, aby nie objąć sekcji, Zdzislaw (dyskusja) 11:45, 18 gru 2016 (CET)
W dwóch miejscach chyba zmieniałem.
A po co w ogóle obejmujecie osobnym summary podstrony? Ankry (dyskusja) 11:50, 18 gru 2016 (CET)
  • @Ankry: wtedy w epubie w spisie tworzą się rozwijalne zakładki. Czyli np. w spisie masz samych autorów, którzy po kliknięciu "rozwijają się" i pokazują utwory tego autora. Nie trzeba rolować kilka razy w dól, wystarczą dwa kliknięcia. Wieralee (dyskusja) 11:57, 18 gru 2016 (CET)
@Ankry: eksporter pobiera treści linków w drugim poziomie, tylko jeżeli są objęte summary (podstron nie ruszy - podstrony pobiera jedynie z pierwszego poziomu) - rzeczywiście w tym przypadku, gdy są wszystkie podrozdziały z drugiego poziomu w spisie na indeksowej, może to być nadwymiarowe - tutaj daje to jedynie spis rozwijalny w epubie, tak jak @Wieralee: napisała. Jest to natomiast konieczne, gdy na indeksowej są jedynie linki do pierwszego poziomu. Lepiej objąć, niż nie. Zdzislaw (dyskusja) 11:59, 18 gru 2016 (CET)
@Ankry: jeszcze wyjaśnienie dlaczego nie pobiera sam z siebie podstron z drugiego poziomu i obejmujemy osobnym summary podstrony - otóż założenie jest takie, że eksporter pobiera sam z siebie jedynie bezpośrednie podstrony tej strony, dla której został wywołany - zaś podstrony na kolejnym poziomie są już podstronami podstron strony wywoływanej :)), dlatego ich sam z siebie nie ruszy - tutaj wymagany jest szablon summary Zdzislaw (dyskusja) 12:16, 18 gru 2016 (CET)
Ale w tym indeksie nie ma podstron drugiego poziomu. Chodziło mi właśnie o tę nadmiarowość. I o tymczasowość. Te summary za rok z okładem będą niepotrzebne: kto będzie pamiętał, żeby je usunąć? Generalnie strony wymagające takiej interwencji trafiają właśnie do kategorii Uzupełnić w roku... Robienie prowizorek, to niezbyt szczęśliwy pomysł. Ale rozumiem, że w tym przypadku nie ma innego. Ankry (dyskusja) 12:48, 18 gru 2016 (CET)
  • @Ankry: jak umiałam, tak opisałam to tutaj. Jak coś, to zawsze jestem wdzięczna za poprawki :-) Wieralee (dyskusja) 12:04, 18 gru 2016 (CET)
@Wieralee: Wiem. Ale tego przypadku (ujęcia za pomocą summary podstron pierwszego poziomu bezpośrednio w przestrzeni Strona) twój opis nie obejmuje ;P Ani tego, kiedy używać szablonu w main a kiedy w strona... Ankry (dyskusja) 12:48, 18 gru 2016 (CET)
@Wieralee: Z poetami angielskimi widzę jeszcze jeden problem: nie wszystkie podstrony są w spisie treści. Ankry (dyskusja) 12:49, 18 gru 2016 (CET)
  • @Ankry: nie jestem w stanie opisać każdego możliwego wariantu zastosowań :( Czy mógłbyś napisać, których podstron nie widzisz w spisie treści? Wieralee (dyskusja) 13:02, 18 gru 2016 (CET)
@Ankry: Tak, lecz to wynikało, z tego, że sekcje nie transkludowały się z wewnątrz szablonu, moje niedopatrzenie, Zdzislaw (dyskusja) 13:30, 18 gru 2016 (CET)
@Wieralee, @Zdzislaw: I w zasadzie tego dotyczyła się cała ta dyskusja. :) Ankry (dyskusja) 13:33, 18 gru 2016 (CET)
  • @Wieralee, @Zdzislaw: Zobaczcie sobie może jak wygląda Tiriel z epubie (swoim i całości) i czy trzeba coś poprawić. Wydaje mi się, że trzeba, ale nie wiem co i jak i nie mam jak sprawdzić. To samo z Z sonetów (Shakespeare, 1907) czy Pieśń o starym żeglarzu; pewnie też parę innych. Ja z tym indeksem skończyłem i nie chcę tam nic więcej ruszać.
    • @Ankry: Tak, wymienione przez Ciebie podrozdziały, to wszystkie, które posiadają kolejny podział na trzecim poziomie (paru innych już nie ma), a to oznacza, że eksporter ich nie pobierze sam z siebie. Wprowadziłem niezbędne zmiany. Teraz z indeksowej pobiera się już komplet, dzięki za czujność, Zdzislaw (dyskusja) 15:07, 18 gru 2016 (CET)

Kolekcja Podhalańska - odwołania do pojedynczych stron

Wymyśliłam takie coś: Wikiźródła:Kolekcja Podhalańska, ale napotkałam na taki problem, że nie wyświetlają się dodane przeze mnie wiersze (fragmenty tomików, antologii), a jedynie całe utwory. Czy to się da jakoś obejść? Cafemoloko (dyskusja) 19:57, 29 gru 2016 (CET)

@Cafemoloko: aby wyświetlona została okładka dla danego utworu/wiersza/tomu..., na jego stronie musi znajdować się szablon {{Dane tekstu}}, a ponadto w szablonie tym musi być podany parametr Okładka=. W przeciwnym wypadku okładka taka nie zostaje wyświetlona. Można zastanowić się nad wyświetlaniem okładki zastępczej dla tekstów, dla których nie ma w szablonie DT okładki - nie mam pewności jednak co do wyrazu artystycznego :) Oczywiście ktoś musiałby taka uniwersalną okładkę zastępczą zaprojektować (ja jestem ujemnie uzdolniony plastycznie :) ). Zdzislaw (dyskusja) 20:51, 29 gru 2016 (CET)
@Zdzislaw: ok, rozumiem w czym problem :-) pytanie, czy warto w to się bawić dla kilku tekstów Cafemoloko (dyskusja) 21:06, 29 gru 2016 (CET)

zielony Sieroszewski

Skończyłam zielenić Sieroszewskiego: https://pl.wikisource.org/wiki/Indeks:Wac%C5%82aw_Sieroszewski_-_W%C5%9Br%C3%B3d_kosmatych_ludzi.djvu tylko zakończenie tego trochę przerosło... Czy mógłbyś w wolnej chwili to zamknąć? Wielkie dzięki :)

@Sempai5: Gratulacje! Dzięki, Pozamykałem, Zdzislaw (dyskusja) 15:59, 31 gru 2016 (CET)

Wikidane

Żeby nie wyważać otwartych drzwi: mają tak na ruwiki. Ankry (dyskusja) 21:59, 31 gru 2016 (CET)

Wikiźródła:Tablica ogłoszeń

Zdzislaw, mam prośbę... Czy dałoby się wsunąć to "archiwum-box" wyżej, w nagłówek po lewej? Wieralee (dyskusja) 14:06, 1 sty 2017 (CET)


problem epubów

Popatrzyłem, poczytałem na temat epubów i pocketbooka... Niegdyś podobno pocket domyślnie otwierał w FBReader epuby. Teraz domyślnie otwierane są w Adobe reader. Podobno FBReader pomija formatowanie css.... U mnie pliki za pomocą FBreadera otwierają się bez problemu. No ale CSS. poszedłem tym tropem i porównałem pliki takie które się otwierają i takie które się zawieszają. Co zauważyłem to brak średnika w każdej ostatniej lini

.calibre1 {
    display: block;
    margin-left: auto;
    margin-right: auto;
    text-align: center;
    text-indent: 0
    }

Poniżej przykład z epuba który działa,

.messagebox {
	border: 1px solid #aaa;
	background-color: #f9f9f9;
	margin: 0 auto 1em auto;
	padding: .2em;
	text-align: justify;
 }

plik styleshee.css Choć w innym epubie którym jest main.css jest normalnie ze średnikiem na końcu... i jeden e pub z main.css działa a drugi nie... :(Grzeku4 (dyskusja) 13:48, 7 sty 2017 (CET)

Okazuje się, że na inkbook'u oraz na tolino też nie można otworzyć epuba niektórych epubów.
To co pisałem o średnikach w stylach okazało się pomyłką, (wcześniej przekonwertowałem plik za pomocą calibre) sorki za zamieszanie Grzeku4 (dyskusja) 18:30, 8 sty 2017 (CET)

@Grzeku4: Dziękuję za zaangażowanie, i za informacje o css... jakoś nie mogłem znaleźć definicji calibre1 :))) Proszę, szukaj dalej, zapisuj które się nie otwierają, każda poszlaka będzie cenna, w wolnej chwili na ircu weźmiemy na warsztat któryś z nich i rozłożymy na czynniki, Zdzislaw (dyskusja) 18:58, 8 sty 2017 (CET)

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey

Przypisy

  1. Ta ankieta dotyczy głównie opinii na temat bieżących prac Wikimedia Foundation, nie długoterminowej strategii.
  2. Kwestie prawne: Nie jest konieczne dokonanie zakupu. Trzeba być pełnoletnim aby uczestniczyć. Sponsorowane przez Wikimedia Foundation, zlokalizowana w 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Koniec 31 stycznia 2017. Nie obowiązuje gdzie zakazano. Kliknij aby zobaczyć regulamin konkursu.

Szablon:SpisZw

Zdzislaw, jeśli ktoś chce określać odgórnie szerokość bloku, to zazwyczaj jest doświadczonym edytorem. Szablon SpisZw jest dedykowany dla użytkowników, którzy nie chcą kombinacji... i nie chciałabym, żeby się przestraszyli w podglądzie, że spis się "rozjechał" za szeroko. Zastanawiałam się nad szerokością bloku, jako czwartym parametrem, ale pomyślałam, że jak ktoś chce kombinować, to przecież może użyć SpisPozycja... Ale może jednak to by nie było głupie? Co o tym myślisz? Wieralee (dyskusja) 13:24, 4 lut 2017 (CET)

@Wieralee: tak, masz rację, dodałem czwarty, lecz jako całkowicie opcjonalny, więc nie komplikuje zwykłego wywołania :) Co powiesz na 400 domyślnie?:)))) Zdzislaw (dyskusja) 13:33, 4 lut 2017 (CET)
  • Może i 400 będzie lepiej... Wielkie dzięki za poprawki :-) Wieralee (dyskusja) 13:36, 4 lut 2017 (CET)

Ludzie bezdomni

Mam prośbę o zrobienie całości do Ludzi bezdomnych bo mi coś nie wychodzi. Pozdrawiam Nawider (dyskusja) 00:46, 5 lut 2017 (CET)

Moduł:Wikibase

Mógłbyś przy okazji zerknąć, dlaczego w tej wersji sklejało datę? Ankry (dyskusja) 14:40, 14 lut 2017 (CET)

@Ankry: parser usuwa sobie "sam" odstęp przed Kategorią tekst [[Kategoria:Testowa]]kontynuacja tesktu -> tekst Kategoria:Testowakontynuacja tekstu; powinno być już ok. Zdzislaw (dyskusja) 11:28, 15 lut 2017 (CET)
Dzięki. Ankry (dyskusja) 11:30, 15 lut 2017 (CET)

summary

Hej, co robię tutaj źle? Ankry (dyskusja) 14:02, 17 lut 2017 (CET)

@Ankry: nic, lecz jeżeli chcesz aby z kolejnego poziomu zostały pobrane automatem podrozdziały, na stronach pór roku musisz także dodać summary. Zdzislaw (dyskusja) 15:38, 17 lut 2017 (CET)

Kanalizacja

Robert Drozd pisze, że się posypały tabelki z wyliczeniami w epubie. I faktycznie, coś nie działa w tych tabelkach z kropkami. Czy mógłbyś w wolnej chwili zajrzeć? Wieralee (dyskusja) 12:34, 26 lut 2017 (CET)

@Wieralee: zajrzałem, powinno być lepiej :), Zdzislaw (dyskusja) 22:51, 28 lut 2017 (CET)

Słownik, LUA i limity

Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę, że ta strona zbliża się mocno do limitów:

"postexpandincludesize":{"value":1728875,"limit":2097152}
"expensivefunctioncount":{"value":471,"limit":500}
"limitreport-memusage":{"value":50077119,"limit":52428800}}

Powyższe trzy wyglądają najpoważniej. Masz jakieś pomysły? Ja pewien mam, ale gimnastyczny; do omówienia online. Ankry (dyskusja) 09:20, 1 mar 2017 (CET)

Słownik prawdy i zdrowego rozsądku

Coś się spsuło... Zobacz tutaj. Czy mógłbyś zajrzeć w „wolnej” chwili? Wieralee (dyskusja) 15:16, 4 mar 2017 (CET)

@Wieralee: tak, poprawiłem, poprawiam dalej... poprawiłem Zdzislaw (dyskusja) 16:25, 4 mar 2017 (CET)

M.A.S.I.J.P.

Hej,

Masz może koncepcję, czemu bot zauważył w indeksie utworzone kilka dni temu przez Wieralee strony dopiero po tej mojej edycji? Tak, jakby utworzenie nowych stron nie powodowało aktualizacji indeksu, natomiast powodowała ją edycja jednej z już istniejących wcześniej. Czy może to być związane z twoimi ostatnimi zmianami w module, czy raczej coś znowu namieszane jest w MediaWiki? Może coś się w bazie nie zaktualizowało prawidłowo? Masz pomysł na workaround? Ankry (dyskusja) 09:36, 23 mar 2017 (CET)

@Ankry: sam efekt może wynikać z ostatnich zmian w module, podczas których, m.in. usunąłem funkcję sprawdzającą istnienie strony (była expensive) na rzecz warunku sprawdzenia czy zawartość strony zwraca null - powoduje to, iż indeks 'myśli', że transkluduje wszystkie strony z zakresu (nawet te czerwone). To jednakże nie powinno być przyczyną - MW powinno odświeżyć stronę, do której transkludowane są czerwone strony, po ich utworzeniu. Nie wiem dlaczego tego nie robi... Być może robi, a ten przypadek jest związany z lagiem/brakiem zapisu.... trzeba poobserwować, Zdzislaw (dyskusja) 22:12, 23 mar 2017 (CET)
Zastanawiałem się właśnie czy nie sprawdzać ...co drugiej. No, ale to pewnie po testach, jeżeli w ogóle. Ankry (dyskusja) 22:19, 23 mar 2017 (CET)
@Wieralee: Wszystko już działa. Są przewidziane dodatkowe parametry dla takich przypadków. Tyle, że rzeczywiście, trzeba je dodać ręcznie. Bot tego nie zrobi.
PS. jak z odświeżaniem strony indeksowej? Odświeżała się bez purge, czy nie? Ankry (dyskusja) 08:26, 27 mar 2017 (CEST)
  • @Ankry: dzięki :-) Nie miałam wczoraj już potem problemów z indeksową, wszystko szło samo. Wieralee (dyskusja) 11:09, 27 mar 2017 (CEST)

/* Strategia ruchu Wikimedia */ - weź udział w dyskusji w imieniu Wikiźródeł

Hej,

Piszę do Ciebie jako osoby, która jest bardzo aktywna w Wikiźródłach

Nie wiem czy wiesz, ale trwa obecnie 1 cykl dyskusji nad przyszłą strategią ruchu Wikimedia, którego Wikiźródła są ważną częścią.

O ile społeczność Wikipedii wykazała się już sporą aktywnością w tej dyskusji, to projekty siostrzane, “siedzą cicho”.

Co sądzisz o przyszłości ruchu Wikimedia i jego projektach? Jak widzisz rolę Wikiźródeł w kontekście misji ruch jaką jest “dostarczenie sumy ludzkiej wiedzy wszystkim ludziom na świecie”? Jak Wikimedia Foundation i Stowarzyszenie Wikimedia Polska mogłoby wesprzeć działanie Twojego projektu?

Napisz o tym Tutaj:[10]

Niech głos Twojego projektu nie zostanie pominięty w procesie ustalania strategii, która może zdecydować również o przyszłości również Twojego projektu...

Pozdrowienia,

Polimerek (WMF) (dyskusja) 23:06, 27 mar 2017 (CEST)

Anatole France

Czemu miałby nie być PD [11]? Google kłamie ;P Ankry (dyskusja) 09:58, 7 kwi 2017 (CEST)

@Ankry: jest tam kilku innych poza PD - w spisie na 145 - czy można to zamieścić? Zdzislaw (dyskusja) 01:11, 11 kwi 2017 (CEST)
Zrobiłbym tak jak tu: wrzucił całość i wyciął potem nie-PD. Jeśli masz pełna listę tego, co nie-PD, to mogę się tym zająć. Ankry (dyskusja) 09:03, 11 kwi 2017 (CEST)
Na razie wrzuciłem mul:File:O kobiecie i o miłości.djvu, żeby tam obrobić to, co nie jest PD u nas.
@Ankry: zrobiłem odnośnie do PD - jeżeli masz chwilę, proszę zrób indeks z wycinankami u nas. Zdzislaw (dyskusja) 19:20, 13 kwi 2017 (CEST)
OK. Ankry (dyskusja) 19:29, 13 kwi 2017 (CEST)
Indeks:O kobiecie i o miłości.djvu Ale okładkę też chyba trzeba będzie wyciąć. Ankry (dyskusja) 21:32, 13 kwi 2017 (CEST)

Nowy parser

Zerknąłbyś, na ile to może nas dotyczyć? Ja nie potrafię ocenić. Ankry (dyskusja) 21:54, 10 kwi 2017 (CEST)

Ukrainiec

Mógłbyś spojrzeć, Zdzislawie, cóżem tu popsuła? Z góry dziękuję :-) Wieralee (dyskusja) 18:28, 18 kwi 2017 (CEST)

Ad:Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/40

Ad:Strona:Kucharka litewska (1913).djvu/40

Abstrahując od meritum zmiany, bardzo proszę nie wprowadzać w błąd opisem zmiany. Efekt nie jest ten sam, ponieważ poprzedni mechanizm miał jeszcze wbudowany mechanizm obronny w postaci nadawania klasy jeśli się zapomniało wpisać "id", czego w nowym rozwiązaniu już nie ma. Nie twierdzę, że to dobrze, lub źle. Twierdzę że opis zmiany jest nieprawdziwy - efekt wprowadzany przez nowy mechanizm jest tylko częściowo taki jak w starym rozwiązaniu. KaMan (dyskusja) 17:19, 29 kwi 2017 (CEST)

efekt w przypadku tej strony jest tan sam, nie było tam pominiętego id. Mechanizm zabezpieczający to kolejne znaki w szablonie, z których zrezygnowałem, ze względu na ograniczenia limitów - założyłem, że jeżeli ktoś wpisuje parametr id, to nie po to aby go nie wypełniać, lecz owczywiscie błędy się zdarzają. Puste id= można okresowo przeglądać i wypisywać na specjalnej liście stron (tak jak teraz nonproof) botem lub poprzez api. Zdzislaw (dyskusja) 17:25, 29 kwi 2017 (CEST)
@KaMan: zgodnie z powyższym, tutaj będzie okresowo tworzona lista stron z brakującą wartością id=, Zdzislaw (dyskusja) 19:21, 30 kwi 2017 (CEST)

Odp:Indeks:Kucharka litewska (1913).djvu

Odp:Indeks:Kucharka litewska (1913).djvu

Dobrze. Jeśli będę robić coś więcej niż szybkie operacje techniczne w serii stron, to podbiję status. KaMan (dyskusja) 13:37, 30 kwi 2017 (CEST)

Dis-fixer

Po przeniesieniu [12] disFixer nie koloruje w ogóle linków do redirów? Wieralee (dyskusja) 16:55, 30 kwi 2017 (CEST)

@Wieralee: o ile mnie pamięć nie zmyla, kolorowane były zawsze jedynie linki do disambów. Jeżeli były jedynie rediry, na stronie pojawia się przycisk "Popraw linki do przekierowań" -> tak jak tu. Zdzislaw (dyskusja) 17:02, 30 kwi 2017 (CEST)

Ad:Strona:Sałaty i sałatki.djvu/32

Ad:Strona:Sałaty i sałatki.djvu/32

Dzień dobry. Przez przypadek zauważyłem, że skierowałeś do mnie jakiś komentarz w bardzo dziwnym miejscu. Wydawało mi się, że do bezpośredniej komunikacji między wikiskrybami przeznaczone są strony dyskusji, ewentualnie skryptorium, zaś opis zmiany do rozszerzonego opisania zmiany w kodzie strony jeśli nie wynika on z samej zmiany. Skoro już jednak napisałeś, to oczywiście staram się to robić, chociaż nie zawsze na każdą operację jest czas. Przepraszam za kłopot. Natomiast polecam też twojej uwadze, jako administratora i opiekuna projektu fakt, że moje przeniesienia stron są zwykle skutkiem (w mojej ocenie) złego zwyczaju tworzenia tytułów stron na podstawie spisów treści, a nie na podstawie tytułów tych stron. Nie chcę wszczynać emocjonalnej dyskusji na ten temat, jeśli to normalny zwyczaj w Wikiźródłach, ale dla przeciętnego odbiorcy może to sugerować jakąś nonszalancję i bałaganiarstwo panoszące się wśród twórców w Wikiźródłach. Mnie osobiście zależy na dobrym image tego projektu. Działające przekierowanie wyświetlone pomniejszonym tekstem nie tworzy takiego wrażenia, tytuł strony wielkimi literami nad inaczej brzmiącym tytułem tekstu tworzy takie wrażenie. KaMan (dyskusja) 09:34, 1 maj 2017 (CEST)

KaMan: do tej pory, nazwy stron rozdziałów/utworów... były tworzone zarówno na podstawie nazw zawartych w spisie treści, nazw tytułów rozdziałów, numeru kolejnego utworu... w zależności od decyzji Skryby tworzącego Indeks/indeksową/stronę spisu. Takie dobre praktyki, zostały wypracowane przez społeczność na długo zanim się tu zjawiłem. Na dyskusję i pomysły w tym obszarze polecam Skryptorium. Zdzislaw (dyskusja) 12:14, 1 maj 2017 (CEST)
  • @KaMan: o to właśnie chodzi, że nie ma czegoś takiego, jak w pełni "działające przekierowanie". W sytuacji, gdy w spisie treści pozostaje link do przekierowania, a nie do przeniesionej strony, przy pobieraniu ebooka ta strona się nie pobiera. Myślę, że jest to powiązane z limitem 3-ch poziomów dla exportera, którego nie daje się, niestety, przeskoczyć. Kilka miesięcy radosnego przenoszenia bez poprawiania linkujących -- i ebooki będą w połowie puste. Myślę, że dla czytelnika ważniejsza jest kompletność tekstu, a nie przesunięcie kropki o 1 mm w prawo czy w lewo, o co ostatnio z zapałem walczyłeś...
Bardzo Cię proszę: przestań nas w końcu pouczać "jak tutaj wg Ciebie powinno być". Każdy projekt ma swoją specyfikę i swoje zwyczaje, nasz także jest, jaki jest. Może i mamy niedoskonałości 1 mm w centrowaniu, ale dotąd mieliśmy tu atmosferę życzliwości, staraliśmy się, by ludziom chciało się tutaj wracać. I większość nowych użytkowników nie ma problemu ze znalezieniem w społeczności własnego miejsca.
Ale czasami zdarza się, że do naszego wspólnego domu, jakim są Wikiźródła, przychodzą nowe osoby, które zamiast poznać obyczaje domu i żyć w zgodzie z domownikami, rozpoczynają swój pobyt od przemeblowań i rozstawiania innych po kątach, zajmują wspólny stół tylko dla siebie i rzucają się do walki, gdy ktokolwiek inny chce z niego skorzystać, cały czas pouczają innych "bo tak być powinno, bo JA tak myślę", krytykują wszystkich i wszystko -- i nic im się nie podoba. A potem piszą, że "czują się niemile widziane"...
Myślę, że kluczem do sukcesu jest równowaga i kompromis, jak w każdym domu. Pomija się nieistotne zmiany, by dopilnować tych dwóch czy trzech dla nas naistotniejszych. Ale nie można walczyć ze wszystkimi o wszystko i nadal być członkiem wspólnoty... Wieralee (dyskusja) 12:34, 1 maj 2017 (CEST)

Ad:Wikiskryba:Zdzislaw/Strony z brakującą wartością id

Ad:Wikiskryba:Zdzislaw/Strony z brakującą wartością id

Czy to jest strona samoaktualizująca się, czy po poprawieniu należy usunąć pozycję? KaMan (dyskusja) 10:35, 1 maj 2017 (CEST)

KaMan: po kolejnym zapytaniu do bazy lista zostanie zaktualizowana, myślę, że raz na tydzień, Zdzislaw (dyskusja) 12:16, 1 maj 2017 (CEST)
KaMan: lecz oczywiście, jeżeli po bieżącym uzupełnieniu id, chciałbyś usuwać wiersze z tej strony aby mieć bieżący obraz sytuacji, proszę aktualizuj stronę. Zdzislaw (dyskusja) 13:05, 1 maj 2017 (CEST)

Odp:Kolekcje książek

Odp:Kolekcje książek

Meh, daj człowiekowi kilka minut na reakcję... ;) SpiderMum (dyskusja) 20:12, 11 maj 2017 (CEST)

@SpiderMum: przekazałem jedynie dodatkową informację o źródle prośby. W żadnym razie nie spieszyło mi się do podejmowania jakichkolwiek działań poza... przesłaniem pozdrowień... Zdzislaw (dyskusja) 20:18, 11 maj 2017 (CEST)

(: SpiderMum (dyskusja) 20:21, 11 maj 2017 (CEST)

Mógłbyś cofnąć te przenosiny? Pomyliłam się. SpiderMum (dyskusja) 20:32, 11 maj 2017 (CEST)

  • Oj, chyba jeszcze strzeliłam przestrzeń "strona". Przeniosę i dam eka. SpiderMum (dyskusja) 20:35, 11 maj 2017 (CEST)
@SpiderMum::) to się jednak ścigamy...:) poprzenoś gdzie Ci wygodnie, ja posprzątam pozostawione przekierowania :)) Zdzislaw (dyskusja) 20:37, 11 maj 2017 (CEST)
Już jest chyba OK. Eki wstawione. Jestem jednak bardziej zmęczona niż mi się wydawało, wiec uciekam, zanim znowu coś napsuję ;), dobranoc. SpiderMum (dyskusja) 20:47, 11 maj 2017 (CEST)

korekta rozstrzelenia

Masz może pomysł na jakieś bardziej czytelne a poprawne użycie (jak tutaj)? Co myślisz o "eliminowaniu" tagów HTML z "dymku"? Ankry (dyskusja) 09:38, 16 maj 2017 (CEST)

Szablon:LinkWew

Wiesz może, co tu zrobiłam źle? SpiderMum (dyskusja) 15:42, 17 maj 2017 (CEST)

IndexPages a szablon n

Coś nie gra po ostatnich zmianach szablonu IndexPages/n:

Bonvol (dyskusja) 22:09, 29 maj 2017 (CEST)

@Bonvol: tak, postęp się zatrzymał 21.05. @Ankry: mógłbys zerknąć dlaczego bot nie aktualizuje szablonu pomimo dodawania kolejnych stron w Indeksie? Zdzislaw (dyskusja) 22:33, 29 maj 2017 (CEST)

Nie zapisały się w bazie relacje stron z indeksem; ostatnie edycje indeksu musiały trafić na moment przeciążenie lub padu bazy.
Widoczna w OZ edycja indeksu zwykle pozwala rozwiązać taki problem. Ankry (dyskusja) 23:38, 29 maj 2017 (CEST)

User:Zdzisław

Hej,

czy to może twoje drugie konto, czy ktoś się pod ciebie podszywa? Ankry (dyskusja) 11:02, 6 cze 2017 (CEST)

@Ankry: oficjalnie zawiadamiam, iż User:Zdzisław to od dzisiaj moja osobista pacynka (obiecałem Wieralee, że się spolszczę:) ), pracowałem wytrwale w:User:Zdziś-iem na wiki, aby usurp-ować zablokowane (do dzisiaj) konto User:Zdzisław - również po to aby zabezpieczyć się przed podszywaniem :) Zdzislaw (dyskusja) 11:40, 6 cze 2017 (CEST)
  • @Bonvol: no to się wyjaśniło ;-) Wieralee (dyskusja) 11:43, 6 cze 2017 (CEST)
    • @Wieralee: widzę, że przyglądaliście się Zdziś-owi :) Ten miesiąc tak szybko minął, że dla mnie także dzisiejsza zmiana nazwy była niespodzianką. Zdzislaw (dyskusja) 12:04, 6 cze 2017 (CEST)
  • Cóż, to poszło nawet trochę dalej, bo zdążyliśmy już formalnie zaprotestować ;-) Wieralee (dyskusja) 12:09, 6 cze 2017 (CEST)

Indeks:Album zasłużonych Polaków wieku XIX t.2: Różnice pomiędzy wersjami

Czemu mielibyśmy używać angielskich nazw w polskim kontekście: [13]?

@Ankry: chciałem jedynie obudzić bota na ten indeks, jak się obudzi, cofnę :) Zdzislaw (dyskusja) 21:53, 17 cze 2017 (CEST)

przypis w przypisie

Wiesz może jak sobie poradzić z przypisem w przypisie, który jest na końcu książki. Kronika ze strony 193 Pozdrawiam Nawider (dyskusja) 23:07, 7 wrz 2017 (CEST)

Brak możliwości oznaczania

Witaj! Aktualnie jak się wydaje jest problem z oznaczaniem wersji strony jako przejrzana/uwiarygodniona (w każdym razie u mnie znikły odpowiednie radia). Czy istnieje jakaś metoda obejścia tego problemu. --Fallaner (dyskusja) 12:30, 8 wrz 2017 (CEST)

@Fallaner: nietety, ktoś był popsuł, ale już naprawili. Więcej szczegółow tutaj. Ankry (dyskusja) 16:24, 8 wrz 2017 (CEST)

br-y

Czy planujesz w tym tygodniu przyjrzeć się modułom pod kątem różnych wariacji br-ów? Ankry (dyskusja) 23:11, 11 wrz 2017 (CEST)

@Ankry: tak, dam znać, Zdzislaw (dyskusja) 19:23, 12 wrz 2017 (CEST)
@Ankry: zrobione, Zdzislaw (dyskusja) 22:48, 15 wrz 2017 (CEST)

Daty z Wikidata

Możesz zerknąć na Autor:Laozi ?

@Ankry: z przyjemnością, Zdzislaw (dyskusja) 14:52, 19 wrz 2017 (CEST)
@Ankry: poprawione, Zdzislaw (dyskusja) 15:51, 19 wrz 2017 (CEST)
Super! Ankry (dyskusja) 15:52, 19 wrz 2017 (CEST)

Co tam?

Cześć :) Dostałem wiadomość, że napisałeś e-maila do mnie http://grabilla.com/07a16-a7c57279-f8b4-4a69-b5b5-607d5454530d.html Niestety nie widzę żadnej wiadomości od Ciebie w mojej dyskusji. Daj znać gdzie pisałeś i o co chodzi. Jestem na facebook Borys Kozielski i czytam strony mojej dyskusji, na IRC BorysK Borys Kozielski (dyskusja) 12:19, 22 paź 2017 (CEST)

Indeks:W Roztokach (Władysław Orkan)

Czy mógłbyś zobaczyć dlaczego w tym indeksie pojawiają się błędy w pustych polach Tłumacz, Ilustracje, Spis Treści. --Fallaner (dyskusja) 07:37, 25 lis 2017 (CET)

@Fallaner: Bo brakowało tych pól (choćby pustych) w strukturze tego konkretnego indeksu. Od ostatniego upgrejdu MediaWiki/ProofredPage jest taki efekt. Trzeba w takich sytuacjach wykonać pustą edycję, by pola dodać. Ankry (dyskusja) 09:50, 25 lis 2017 (CET)
@Ankry: Dziękuję, na to najprostsze przecież rozwiązanie nie wpadłem. --Fallaner (dyskusja) 09:59, 25 lis 2017 (CET)
@Fallaner: dziękuję za czujność; to pozostałości niedawnych poprawek i zmian w rozszerzeniu Proofread. Powinno się odświeżyć automatycznie (tak jak większość indeksów), lecz jak widać niektóre wiszą - wystarczy odświeżyć stronę lub zrobić null-edita. Zgłoszę zadanie dla botów aby @Ankry: pomógł odświeżyć profilaktycznie wszystkie indeksy. Zdzislaw (dyskusja) 10:01, 25 lis 2017 (CET)

propozycja gadżetu

W związku z tym, że zanosi się na zniknięcie tradycyjnego paska narzędzi (przynajmniej na jakiś czas), co myślisz o uczynieniu bardziej przyjaznym tego rozszerzonego?

Może by się dało za pomocą jakiegoś gadżetu lub lokalnego .js użytkownika "wyciągnąć" ikonki z subpaska "Narzędzia proofread" na pasek główny, a subpasek wywalić? Inne schowane narzędzia są rzadziej używane (przynajmniej przeze mnie), a konieczność doklikania się do tych i zajmowanie przez nie dodatkowego paska na ekranie trochę dokucza. Ankry (dyskusja) 20:34, 1 gru 2017 (CET)

x30px

Np. tak jak na obrazku, lub po "OCR". Ankry (dyskusja) 20:50, 1 gru 2017 (CET)

  • @Ankry: świetny pomysł, ileż to razy klikałem tam i z powrotem... co zawsze budziło u mnie irytację..., a przecież miejsca na pasku jest dosyć - że też na to nie wpadłem. Zajmę się napisaniem takiego gadżetu, myślę, że przyda się także innym. Ikony przeniosę do nowej grupy lub grupy z OCR-em, ponieważ nie ma mechanizmu ich szeregowania - to w podstawowej mieszałyby się z innymi zawsze w innej kolejności. Zdzislaw (dyskusja) 19:42, 2 gru 2017 (CET)
    • Albo może przenieść całe grupy (są dwie) wywalając z nich label-e? Ankry (dyskusja) 19:47, 2 gru 2017 (CET)
      • @Ankry: tak, jasne, to właściwie nie będzie przeniesienie a utworzenie nowych i usunięcie sekcji proof. Co prawda w roku 2010 pracownicy wm i twórcy rozszerzenia WikiEditor pisali iż zamierzamy wspierać to w przyszłości., to (jak zwykle) po 7 latach nie doczekaliśmy się a nice API to modify things :)) Zdzislaw (dyskusja) 20:01, 2 gru 2017 (CET)

400 000

Skorygowałem, a właściwie uzupełniłem wyniki. Ankry (dyskusja) 11:08, 5 gru 2017 (CET)

Kolorki

Co oznaczają nowe obwódki w indeksach? --Fallaner (dyskusja) 23:32, 7 gru 2017 (CET)

@Fallaner: nie wprowadzono ostatnio żadnych zmian w indeksach. Być może masz włączony gadżet Oznaczaj skorygowane przeze mnie strony. w preferencjach w sekcji Gadżety. Zdzislaw (dyskusja) 23:39, 7 gru 2017 (CET)

ebooki

Mógłbyś zerknąć, na czym dokładnie polegoa problem tutaj i czy coś można na to poradzić? Wg mnie problem z interakcją z mul:Krople wody Ankry (dyskusja) 17:49, 9 gru 2017 (CET)

OCR i testowy gadżet.

Cześć.

  • Zauważyłem dziś, że zniknęła mi ikonka gadżetu OCR; parę dni temu jeszcze była. Może to być jakiś uboczny efekt ostatniego upgrejdu MW?
  • Chciałem dziś na chwilę wyłączyć sobie pasek narzędzi edycyjnych... i nie mogłem: wygląda na to, że testowy gadżet przesuwający ikonki Proofread włącza go sam. Nawet gdy ktoś ma w preferencjach stary pasek (ładują się wtedy oba) lub żadnego (ładuje się wtedy podstawowa wersja paska, bez pozostałych gadżetów).

Dałbyś radę coś z tym zrobić? Ankry (dyskusja) 13:28, 17 sty 2018 (CET)

Uzupełnienie: OCR zniknął tylko z rozszerzonego paska narzędzi; w starym jest. Ankry (dyskusja) 15:07, 17 sty 2018 (CET)
A na enwiki zrobili ostatnio coś takiego. U nich działa. Ankry (dyskusja) 16:49, 17 sty 2018 (CET)
@Ankry: ocr powinien już być, co do nadpisywania starego paska przy włączonym testowym gadżecie przesuwającym ikonki Proofread, to nie wiedzieć dlaczego mw.loader.using( 'user.options' ) nie "działa" przy ładowaniu -> ( mw.user.options.get( 'usebetatoolbar' ) === 1 ) zwraca true,co mnie osłabiło całkowicie... muszę pogrzebać w kodzie... podejrzewam, że "dziwne" zachowanie wynika z problemów z kodem "starego" paska (a to już jest poza nami) ponieważ w konsoli widzę Use of "mw.toolbar" is deprecated. Obawiam się, że znajdę na to czas dopiero po weekendzie. Zdzislaw (dyskusja) 23:31, 17 sty 2018 (CET)

?

kierujesz prośbę do niewłaściwej osoby. sami zaogniacie sytuację robiąc jakąś nagonkę na mnie. zamiast raz zwrócić uwagę na usuwanie niewygodnej krytyki ze strony dyskusji doszukujecie się wciąż mojej złej woli. wygląda to coraz mniej poważnie z Waszej strony. - John Belushi (dyskusja) 12:30, 13 lut 2018 (CET)

W czwartym wymiarze

Przypuszczam, że dlatego, ze do ukończonych tekstów zostały dodane wszystkie zawarte w książce opowiadania. Ankry (dyskusja) 16:24, 14 lut 2018 (CET)

@Ankry: Nie zaszkodzi chyba, gdy w tej kategorii znajdzie się także zbiór (jako projekt tekstowy związany z indeksem oraz pozycja/dzieło łatwo identyfikowana/e przez czytelników ), co cieszy zarówno mnie jak i Joannę :)) Zdzislaw (dyskusja) 16:28, 14 lut 2018 (CET)

Szablon:Centruj

Hej,

Mółbyś dodać w dokumentacji przykład prawidłowego użycia opisanego tam parametru width=? Mam niejasne wrażenie, że jest on ignorowany. Ankry (dyskusja) 08:38, 17 lut 2018 (CET)

@Ankry: tak, masz racje, zaraz to poprawię. Zdzislaw (dyskusja) 11:16, 17 lut 2018 (CET)
@Ankry: już nie jest ignorowany. Zdzislaw (dyskusja) 12:06, 17 lut 2018 (CET)

ebooki

Będziesz we wtorek na Zarządzie? Ankry (dyskusja) 00:15, 26 lut 2018 (CET)

@Ankry: postaram się, Zdzislaw (dyskusja) 16:39, 27 lut 2018 (CET)
Forwardnę ci parę maili. Ankry (dyskusja) 16:41, 27 lut 2018 (CET)

Separator linia

Hej, znalazłam taki separator, ale patrząc na przykłady użycia, to on nie działa, albo ja go nie widzę. Da się coś z tym zrobić? :-) Joanna Le (dyskusja) 15:09, 25 mar 2018 (CEST)

{{Dane tekstu}}, ws-export i tytuł zaczynający się od gwiazdki

Matma Rex pomógł mi zdiagnozować problem z niektórymi "misnested tags": okazało się, że gdy nazwa strony (podstrony) zaczyna się od gwiazdki, to w szablonie {{Dane tekstu}} ukryty kod dla ws-exportera zawiera nieprawidłowy HTML. Sprawa jest mało krytyczna, bo problem ujawnia się raptem na kilku małych stronach, takich jak ta. Ale jakbyś mógł w wolnej chwili zerknąć, czy da się to jakoś poprawić... Ankry (dyskusja) 23:11, 9 kwi 2018 (CEST)

@Ankry: na razie nie znalazłem dobrego rozwiązania, parser wariuje, co jest całkowicie zgodne z Warning: Page titles containing certain characters, such as apostrophes ' or asterisks *, may produce unexpected results when handled with these magic words :). Zdzislaw (dyskusja) 23:46, 10 kwi 2018 (CEST)
Na razie są dwa pomysły: a) zmienić tytuły tych kilku stron Brücknera, b) dopisać coś przed tytułem na czas przepuszczania przez funkcje parsujące, a potem to "odciąć" (ale nie wiem czy to realne). Gwiazdka wydaje się być problemem tylko na początku tytułu. Ankry (dyskusja) 07:02, 11 kwi 2018 (CEST)

Kim/całość

Link w zakładce "źródło" na tej stronie kieruje do indeksu I tomu; nie ma nigdzie linku do reszty "źródła". Masz pomysł jak to naprawić? więcej zakładek? Może @Nawider: jako autor na jakieś sugestie? Ankry (dyskusja) 15:45, 11 kwi 2018 (CEST)

@Ankry: toto generowane jest natywnie w rozszerzeniu proofread i dodawane natywnym js-em. Można jedynie dorobić dodatkowe zakładki skanując lokalnym js-em templateParams. Do zrobienia. Zdzislaw (dyskusja) 20:45, 11 kwi 2018 (CEST)
@Ankry:; Zdzislaw. Panowie to jest tak techniczna sprawa, że ja nie mam nic do powiedzenia. Zgadzam się z każdą propozycją którą przedstawicie. Pozdrawiam :) Nawider (dyskusja) 23:10, 11 kwi 2018 (CEST)

Reminder: Share your feedback in this Wikimedia survey

WMF Surveys, 03:35, 13 kwi 2018 (CEST)

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia survey

WMF Surveys, 02:44, 20 kwi 2018 (CEST)

Gry umysłowe

Dzień dobry. Na Strona:Antoni Stefański - Gry umysłowe.djvu/13 wciąż się nie otwierają obrazki. Nie wiem, czy tylko u mnie. Poza tym cały indeks jest już chyba w porządku. Pozdrawiam. (Anagram16 (dyskusja) 13:12, 5 maj 2018 (CEST))

Marian Gawalewicz

Dzień dobry. Obejrzałem Strona:Maryan Gawalewicz - Poezye.djvu/119. Możemy sobie ułatwić życie, jeżeli zignorujemy te ozdobne inicjały. Do tej pory konsekwentnie wstawiałem szablon {{Skan zawiera grafikę}}, ale bez tego byłoby prościej. Pozdrawiam. (Anagram16 (dyskusja) 19:03, 6 maj 2018 (CEST))

@Anagram16: tak, wystarczy szablon, usunąłem inicjały, Zdzislaw (dyskusja) 20:05, 6 maj 2018 (CEST)

gadżet keszujący skany

Hej,

Czy byłoby rzeczą skomplikowaną napisać gadżet, który dla strony otwartej w trybie edycji pobierze "w tle" (bez ich wyświetlania na stronie) dwa obrazki: skan dla strony następnej i poprzedniej?

Chciałbym to zastosować jako "workaraund" na problem phab:T192199. Według mnie zwiększenie intensywności jego występowania może być związane z wydłużeniem z jakiegoś powodu procesu generowania obrazków na serwerach oraz z tym, że jakieś (bliżej niezidentyfikowane na razie) skrypty sobie z tą sytuacja nie radzą. (Problem jako taki występował od co najmniej 2-3 lat, tyle że sporadycznie.) Ideałem byłaby generacja tych skanów server-side (bez ich pobierania); ale to jest raczej poza naszą kontrolą. Ankry (dyskusja) 08:37, 21 maj 2018 (CEST)

  • U mnie nie występuje sporadycznie, acz bardzo często :( --Matlin (dyskusja) 11:42, 21 maj 2018 (CEST)
  • Tpt wprawdzie rozwiązał problem ładowania się zminiaturyzowanych skanów, jednak moje pytanie jest nadal akrtualne. W procesie ładowania się skanu dużo czasu zajmuje wygenerowanie odpowiedniej miniaturki po stronie serwerów. Jeśli taka miniaturka byłaby wygenerowana z wyprzedzeniem i skeszowana w varhishu na serwerach, to ładowałaby się wcześniej. Jednak nie widzę innej możliwości wygenerowania jej i skeszowania tam niż jej pobranie. Skeszowanie lokalne byłoby dodatkowym przyspieszeniem. W związku z keszowaniem przez przeglądarkę, koszt sieciowy dla użytkowników, którzy pobierają strony po kolei (a takich jest większośc) byłby niewielki. Ankry (dyskusja) 07:53, 25 maj 2018 (CEST)
    • @Ankry: przepraszam, ze nie odpisuje od razu, lecz chwilowo dostep po internetu mam utrudniony. Zobacze, co da sie zrobic jak tylko powroce w zasięg :)) Zdzislaw (dyskusja) 21:55, 26 maj 2018 (CEST)
    • Od jakiegoś bardzo długiego czasu nie ma już tego problemu - dziękuję :) --Matlin (dyskusja) 22:38, 17 cze 2018 (CEST)
  • @Ankry: gadżet udostępniony dla wszystkich. Przydatny szczególnie dla nowych indeksów. Dzieki za pomysł. Zdzislaw (dyskusja) 21:21, 26 lip 2018 (CEST)

Mogę scalić pliki dźwiękowe

Cześć! Tak, dziękuję, mogę scalić pliki dźwiękowe, teraz oznaczone. Niektóre będą trwały do 3 godzin. Z poważaniem, Witalij.VSL56 (dyskusja) 16:02, 3 cze 2018 (CEST)

I begun deletion of multiple invoked "Dane tekstu" template. https://pl.wikisource.org/w/index.php?title=Lalka_(Prus)/Tom_III/IX&oldid=1788829 VSL56 (dyskusja) 16:35, 3 cze 2018 (CEST)

{{Tytuł do indeksu}}

Chyba zachowuje się w sposób nie do końca pożądany, patrz np. tu ("1. Kruk" powinno się pojawiać tylko na stronie indeksu, a nie na stronie z treścią hasła). Zerkniesz? Ankry (dyskusja) 19:34, 5 lip 2018 (CEST)

odświeżacz

Dzięki, ale chyba nie do końca działa.

Patrząc na ideę, mam wrażenie, że nie zadziała jeśli jest na stronie jakiś czerwony link (class="new"). Np. nie działa tu. Niestety nie ma pomysłu jak poprawić (zwłaszcza jak odróżnić linki do stron od linów do main czy Index: w ten sposób).

Ankry (dyskusja) 01:37, 24 lip 2018 (CEST)

Głosowanie technicznie

Jakbyś mógł, zobacz, proszę tutaj... mój głos zniknął? Wieralee (dyskusja) 23:22, 11 sie 2018 (CEST)

@Wieralee: nie zniknął :), tamten dotyczył Wikiźródła:Skryptorium/Pulpit_ogólny#Propozycja_zmiany_zasad:_Odbieranie_uprawnień_z_powodu_nieaktywności :)) pozdrawiam, Zdzislaw (dyskusja) 23:28, 11 sie 2018 (CEST)

Łatka z odbieraniem uprawnień.

Ja cały przyszły tydzień będę zapewne poza siecią. Dlatego zaplanowałem integrację łatki na 27.08. Jeśli ty (lub kto inny) chcesz przejąć nadzór nad tym i rzecz przyspieszyć, nie widzę przeszkód. Ankry (dyskusja) 14:25, 17 sie 2018 (CEST)

@Ankry: przejmować... oj nie, w żadnym razie, zbyt głupi jestem aby ogarnąć te procedury i algorytmy... :) trzeba było im to wrzucić na wczorajszy wieczorny :))) poczekam, lecz obawiam się, że po przeniesieniu do Analysis / under discussion, 27.08 może być nierealne. Ciekawostka, że request z wikidata ta sama osoba przeniesiosła do Config - to process. Czyli, jak zwykle, mały projekt... mamy w głębokim... Zdzislaw (dyskusja) 21:55, 17 sie 2018 (CEST)
"To process" bo nie mają gotowej łatki? Ankry (dyskusja) 05:55, 18 sie 2018 (CEST)

Nowe strony

Dobry wieczór, Zdzisław. Tylko przypadek sprawił, że odebrałem Twój list, bo jestem na wikiurlopie. Odpowiem Ci za godzinę albo dwie, bo sprawy są poważne, a w tej chwili edytor mi przysypia i zawiesza się. (Anagram16 (dyskusja) 00:06, 4 wrz 2018 (CEST)) Jak napisałem powyżej, udałem się na urlop, który oficjalnie zgłosiłem Ankry'emu. Dlatego wolałbym nie toczyć tu żadnego sporu. Uwagi przyjmuję, choć w szczegółach jeszcze nie wszystko rozumiem. Problemy biorą się z tego, że Szekspir miesza wiersz i prozę. Prozę szablonowałem znacznikami "tab" i "br", a wiersz oznaczałem szablonem "poem" i "/poem". Wiersz rozpoznawałem nie tyle po formatowaniu, co po użyciu jedenastozgłoskowca. Można by traktować wszystko jako prozę i oznaczać tylko br-kami. [edytor wyświetla mi znaki po około 10 sekundach] Generalnie rzecz biorąc, najlepiej byłoby założyć wikiprojekt "Dzieła Szekspira", skrzyknąć wikiskrybów, Nawidera, Salicynę i naszego wikipedyjnego szekspirologa Fallanera, podzielić pracę, z góry ustalić zasady co do formatowania i je konsekwentnie realizować. Tam byłby wykres postępu prac i tego typu gadżety, które podobno rozpychają już stronę z indeksami. O takim rozwiązaniu myślałem od dawna przy innych indeksach. Jeśli uważasz, że przypadkowy tryb wyboru stron jest niepożądany, mogę przejść na linearny, choć w antologiach edytowałem poszczególne utwory. Wkleiłem kilka stron przepisywanych i formatowanych w brudnopisie. Jeszcze jedna sprawa na koniec. Na stronie Dyskusja autora:Robert Browning jest przepisany przeze mnie tekst z linkiem do źródła. Szkoda tekstu, który jest PD. Będę się logować, żeby sprawdzić, czy nie otrzymałem od Ciebie odpowiedzi. Jak już wcześniej deklarowałem, będę robił do 30 edycji dziennie, a i to nie zawsze. Dziękuję za dotychczasową współpracę. Wyrażam bardzo nieśmiałą nadzieję, że to jeszcze nie koniec. Nie wiem jednak, czy odpowiada Wam praca z kimś, kto wykonuje zaledwie 20-25 edycji na dobę. Pozdrawiam szczerze. Do następnego kontaktu.(Anagram16 (dyskusja) 01:07, 4 wrz 2018 (CEST))

Spojrzyj, proszę, i skontroluj w wolnej chwili strony od Strona:Dzieła dramatyczne Williama Shakespeare T. 2.djvu/135 do Strona:Dzieła dramatyczne Williama Shakespeare T. 2.djvu/145. (Anagram16 (dyskusja) 13:05, 4 wrz 2018 (CEST))
Jak sobie życzysz, ale pod względem interpunkcyjnym Praktyka Bałtycka pozostawia wiele do życzenia. Mnie zawsze uczyli, że przecinek stawia się przed "ale", "bo", "ponieważ", "gdyż" itp, ale nie przed "mimo że". U autora jest na odwrót. A nie jest to archaizm (1995). A ewidentnych błędów też nie brakuje, jak na stronie 86. (Anagram16 (dyskusja) 15:06, 4 wrz 2018 (CEST))
Jak widzisz na OZetach, ograniczam się do ewidentnych błędów przepisania, jak a zamiast ą lub brak kropki. (Anagram16 (dyskusja) 15:35, 4 wrz 2018 (CEST))
Byłem już krytykowany za zbyt szybkie podnoszenie statusu, więc skupiam się na błędach. No, poza Strona:PraktykaBALTYCKA.pdf/118. (Anagram16 (dyskusja) 15:55, 4 wrz 2018 (CEST))
Zauważyłem, że ktoś korygował, regularnie uruchamiając gadżet "podejrzenie szybka korekta", ale rzeczywiście robił to bezbłędnie. Do usłyszenia wieczorem. (Anagram16 (dyskusja) 16:09, 4 wrz 2018 (CEST))
To nie jest gadżet, który można uruchomić, to znacznik, czyli atrybut danej edycji, który jest nadawany jej automatycznie po spełnieniu określonych warunków. Gdzieś chyba Ankry tłumaczył, jakie warunki spełniają edycje z tym znacznikiem. Jeżeli pisząc gadżet korzystałeś ze skrótu myślowego i miałeś na myśli to samo, co ja, to tę wypowiedź uznaj za niebyłą. --Matlin (dyskusja) 18:41, 6 wrz 2018 (CEST)
@Matlin:, skrót myślowy, metonimia albo synekdocha, jak kto woli. (Anagram16 (dyskusja) 18:52, 6 wrz 2018 (CEST))

Klamra

Dzień dobry. Prosiłbym Cię o pomoc w sprawie technicznej. Na stronie 19 jest klamra obejmująca 8 linijek. Tego nie ma nawet w Poradniku cioci Wiery. Nie ma pośpiechu. Z góry dziękuję. (Anagram16 (dyskusja) 12:02, 5 wrz 2018 (CEST))

@Anagram16: jest to w poradniku, trzeba tylko dostosować pod siebie, np. wklejając odpowiednie znaki svg, które oznaczają poszczególne części klamry (otwarcie, zamknięcie klamry, środek klamry i ogonek, który zbiera wszystko co jest w klamrze) (np. right, end-top; right, span; right, end-bot;right, mid).
Raz-23 Brace segment, right, end-top.svg
Dwa-23 Brace segment, right, span.svg
Trzy-23 Brace segment, right, mid.svg  razem
Cztery-23 Brace segment, right, span.svg
Cztery-23 Brace segment, right, span.svg
Cztery-23 Brace segment, right, span.svg
Cztery-23 Brace segment, right, span.svg
Cztery-23 Brace segment, right, span.svg
Pięć-23 Brace segment, right, end-bot.svg

--Matlin (dyskusja) 16:12, 5 wrz 2018 (CEST)

zaiste Wikiskryba:Wieralee/Poradnik_cioci_Wiery_:-)#Klamra_łącząca_dwa_wersy: :) Zdzislaw (dyskusja) 00:05, 6 wrz 2018 (CEST)
Dziękuję. Wszyscy spiskowcy objęci jedną klamrą. (Anagram16 (dyskusja) 00:32, 6 wrz 2018 (CEST))

CSS w indeksie

Umiałbyś ustawić w konkretnym indeksie osobno lewy margines dla <poem> i dla prozy? Ankry (dyskusja) 12:07, 7 wrz 2018 (CEST)

@Ankry: Tak, zrobić mogę automatyczny dla Page, jednakowoż dla main trzeba będzie przygotować dedykowany dla indeksu(ów) {{JustowanieDialog...}}. 5em, tak jak dla poem? Mogę wpisać lecz środkiem nocy gdzieś najwcześniej. Zdzislaw (dyskusja) 17:50, 7 wrz 2018 (CEST)

Szekspir

Dzień dobry. Przepisałem od początku do końca "Henryka V" i "Henryka VI. Część I". Jest tego 212 stron. Nie wiem, czy to dużo, czy mało, ale w każdym razie dwie kompletne sztuki. To na razie tyle. Dalej będę się posuwał raczej w tempie żółwim, jeśli nie ślimaczym. Oczywiście w wolnych chwilach przeczytam ten tekst raz jeszcze. Pozdrawiam. (Anagram16 (dyskusja) 17:11, 8 wrz 2018 (CEST))

Zlot Wikiźródeł i Wikisłownika - Źródłosłów

Szanowny Redaktorze!

W imieniu organizatorów zapraszam Cię do wzięcia udziału w planowanym w dniach 26-28 października 2018 r. przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska drugim zlocie Wikiźródeł i Wikisłownika "Źródłosłów".

Więcej informacji o Zlocie można znaleźć na tej stronie, gdzie można już zgłosić swój udział a także zaproponować poszerzenie tematyki.

Wiadomość rozesłana na prośbę wikiskryby: Zdzislaw (dyskusja) 12:08, 15 wrz 2018 (CEST)

Strona:PL Kasprowicz - Mój świat pieśni na gęśliczkach i malowanki na szkle.djvu/5

Cześć Zdzislaw. Mam prośbę... Mógłbyś dodać odstępy między ramką i tekstem i w ogóle zrobić to bardziej elegancko? ;-) Mój plik z trickami odszedł w siną dal wraz ze spalonym dyskiem i teraz nie mogę się odnaleźć :(( Z góry dziękuję, Wieralee (dyskusja) 16:51, 15 wrz 2018 (CEST)

@Wieralee: dodałem :)) Zdzislaw (dyskusja) 17:53, 15 wrz 2018 (CEST)

Odpowiedź

Dobry wieczór. Mimo tematu cieszę się, że piszesz. Wydawało mi się, że ten temat już omówiliśmy. Ostatnio (sprawdź) edytuję głównie dwa indeksy "Obraz literatury powszechnej" i "Odgłosy Szkocyi". Pierwszym z nich zainteresowane są co najwyżej boty, bo nikt inny do niego nie zagląda, drugi leżał porzucony od lat i też nikt poza mną się nim nie zajmuje. Tutaj więc konfliktu nie może być. Oprócz tego zażółciłem "Tartarina z Tarasconu". Z indeksów Karola Maya już zszedłem. Nie wiem, gdzie jeszcze i komu miałbym nieświadomie przeszkodzić w edytowaniu. Jeśli przypadkiem z kimś się zderzyłem, mogę przeprosić osobiście. Trochę szkoda, że nie ma tu szablonu "w edycji". Pomógłby unikać kolizji edytorskich. Najlepsza byłaby jakaś chorągiewka albo coś w tym rodzaju, informująca, że dany indeks aktualnie jest w opracowaniu redaktora X. Umyślnie wybieram takie indeksy, które wydają się mało popularne, a wręcz zapomniane. Jak widzę indeks w robocie przeważnie chwilę czekam, a potem koryguję. Poza tym, jak zapewne zauważyłeś, zawsze ustępuję, gdy ktoś zgłasza mi konflikt. Zdarza mi się też przy korygowaniu trafić na stronę, którą sam przepisałem i wtedy oczywiście odzywa się alarm. Wracam do "swoich" indeksów. Może jeszcze wkleję parę stron. Pozdrawiam. (Anagram16 (dyskusja) 22:59, 18 paź 2018 (CEST))

Nie wiem, czy skorzystam z niej, ale przyjdą nowi, zapewne lepsi ode mnie i oni skorzystają. (Anagram16 (dyskusja) 23:14, 18 paź 2018 (CEST))
Edmunda Różyckiego przeczytałem wolno i uczciwie, strona po stronie, nie ruszając gadżetu szybkiej korekty. Poprawiłem błędy, których od dawna tam nie powinno być. Są w opisie zmian. Himiltruda to ma oczy. Wydawało mi się, że na ekranie dobrze widzę, bo na książce to już nie bardzo, ale najwidoczniej nie jest tak różowo. Pozdrawiam. (Anagram16 (dyskusja) 23:02, 22 paź 2018 (CEST))
@Anagram16: Tak, nie powinno, widziałem Twoje opisy, Zdzislaw (dyskusja) 23:07, 22 paź 2018 (CEST)

Autor, tłumacz, redaktor

Jeśli dobrze rozumiem, zgodnie z przyjętym standardem, wielu autorów itp. należy w polach indeksu podawać rozdzielając ich średnikami. Jeśli zaakceptujemy tę konwencję, to przydałaby się funkcja w LUA, która poszczególnych autorów podlinkuje (w celu wyświetlania w indeksie). Chodzi o zastąpienie sekcji typu {{#ifexist:Autor:{{{Tłumacz}}}|[[Autor:{{{Tłumacz}}}|{{{Tłumacz}}}]]|{{{Tłumacz}}}}} w {{Index}} czymś, co przetworzy wartości typu Autor1; Autor2; Autor3 na wikilinki [[Autor:Autor1|Autor1]], [[Autor:Autor2|Autor2]], [[Autor:Autor3|Autor3]] (o ile te strony autorów istnieją). Wg mnie uprościłoby to zapis informacji z indeksie, a chyba lepiej zrobić to w LUA niż kombinować z klasycznymi szablonami. Podjąłbyś się tego? Ankry (dyskusja) 02:11, 19 paź 2018 (CEST)


BTW, czy MediaWiki:Proofreadpage index attributes jest jeszcze do czegoś potrzebne? Czy to tylko informacja historyczna, którą można wywalić? Ankry (dyskusja) 02:11, 19 paź 2018 (CEST)

@Ankry: Zgodnie z dokumentacją, jeżeli dane ws zdefiniowały MediaWiki:Proofreadpage index data config, to stare definicje konfiguracyjne nie są wykorzystywane przez rozszerzenie i można je usunąć. Nie usuwałem ich po przejściu na nową konfigurację, ponieważ z niewiadomych powodów zarówno en jak i fr je sobie zostawili :)) Przygotuję obsługę autorów i tłumaczy w wolnej chwili. Zdzislaw (dyskusja) 14:02, 19 paź 2018 (CEST)

Źródłosłów

Hej, przeglądałem program zlotu i zaciekawił mnie ten Twój punkt: Raport sprzedaży: rzecz o e-bookach (ciąg dalszy nastąpił...) - jak będziesz miał jakąś prezentację/notatki z tego, to będę wdzięczny jak wrzucisz po weekendzie. :)

Przy okazji: mam zamiar w listopadzie powtórzyć na Świecie Czytników akcję zachęcającą do pracy na Wikiźródłach. Napisałbym pewnie co nowego się pojawiło, powtórzył podstawowe zasady i odesłał do przewodnika Wiery. Zastanawiam się, jak jeszcze mogę zachęcić swoich czytelników, a może jest coś, na co trzeba im zwrócić uwagę - np. coś ważnego się zmieniło przez ostatnie parę lat. rdrozd (dysk.) 00:04, 23 paź 2018 (CEST)

@Rdrozd: Serdecznie dziękuję za pamięć :)) Prezentacja z mojego wystąpienia na zlocie jest już (jak co roku :)) ) dostępna na commons. Jestem do dyspozycji, gdyby coś wymagało dopowiedzenia lub wyjaśnienia.
Cieszę się, że planujesz przypomnieć o nas czytnikowcom, bardzo cenimy Twoją pamięć o źródłach. Staramy się być coraz bardziej przyjaźni czytającym i ściągającym e-booki. Najczęściej pobierane pozycje w ostatnim roku, poza suchymi danymi statystyk na tej stronie, znajdują się zagregowanie w graficznej formie okładkowej w kolekcji Kolekcja:Najczęściej pobierane 2017-2018. Tworzymy powoli także inne Kolekcje. Mamy znacznie więcej więcej tekstów... Czy coś się zmieniło odnośnie do sposobu w jaki tworzymy teksty i przepisujemy skany? Nie bardzo. Mamy kilka nowych gadżetów, bardzo pomocny i polecany to Popraw tekst OCR. Nie trzeba już na końcu wstawiać znaku podziału wyrazu pomiędzy strony, oprogramowanie połączy je automatycznie. Być może @Wieralee, @Salicyna, @Ankry, @Bonvol:chcieliby coś dodać?... Pozdrawiam, Zdzislaw (dyskusja) 00:10, 1 lis 2018 (CET)
@Rdrozd: Dzięki za zaangażowanie! Co mi przychodzi na myśl? Zbliżyliśmy się do HTML5, eksport stał się stabilniejszy, sam zostałem posiadaczem czytnika. Nowym polecam najpierw korygowanie/uwierzytelnianie starannie porównując, w ten sposób - przy okazji poprawek można zobaczyć, co siedzi w środku i jakie są zwyczaje redakcyjne, by potem samodzielnie coś przepisywać i formatować. Poradnik Wiery jest nieocenionym źródłem informacji, zwłaszcza w formie "jak to zrobić" - ale byłbym ostrożny - sporo rozwiązań pochodzi jeszcze sprzed HTML5 itp. Dlatego sugeruję zachęcać najpierw do korekty i uwierzytelniania do oswojenia się. Z nowości: właśnie powstał system "rezerwacji" indeksów - by móc spokojnie przeczytać od deski do deski i zasugerować innym, że jest mnóstwo innych indeksów, które teraz czekają na chętnego/ą. Ustawicznie dodajemy grafiki i ilustracje do istniejących książek. Z tego co mamy: warto zwrócić uwagę, że dzielnie pracujemy nad książkami "wykupionymi" do domeny publicznej (Wikiźródła:Wikiprojekt Udostępnianie piśmiennictwa - można się przyłączyć w wielu przypadkach do korekty zupełnie nowoczesnych książek). Kiedyś pisałeś o tej inicjatywie - można nawiaząć i pokazać, co się udało zrobić. W przypadku niektórych autorów jesteśmy wręcz bliscy wyczerpania twórczości (mamy prawie wszystkie utwory Sienkiewicza, Grabińskiego, Tarnowskiego, a z nowszych: np. Leo Lipskiego - który jak pamiętam 10 lat temu był bardzo słabo dostępny w ogóle czy Korczaka). Pojawiło się trochę pozycji "regionalnych" - zwłaszcza dot. historii Poznania, i Nowego Sącza. Matlin i Anagram16 i inni mocno podbili dostępność literatury klasyczną - często starożytnej. Na pewno podkreślić, że wyróżnikiem Wikiźródeł ma być kilkupoziomowa korekta, by być jak niewierniejszymi oryginału. Wydaje mi się, że zbyt mały jest stopień wykorzystania Wikiźródeł jako źródeł do artykułów na Wikipedii - liczne noty biograficzne czy książki fachowe mogą być wykorzystane do artykułów w Wikipedii, albo do podparcia cytatów z literatury w Wikipedii czy Wikicytatach. A niektóre są po prostu ślicznie opracowane (Pastorałki (Czyżewski, 1925)). Z wyzwań dla skrybów widzę ogarnięcie tekstów niepodpartych jeszcze skanami - jest ich coraz mniej, ale ciągle są i z doświadczenia widzę, że jest w nich sporo błędów - dlatego zamiana na wersję proofread wydaje się tym bardziej potrzebna. Najoporniej idzie twórczość dramatyczna - pochłania stosunkowo dużo pracy przy formatowaniu. Przy okazji warto wspomnieć, jakie teksty możemy publikować (WŹ podlegają prawu polskiemu i amerykańskiemu) i zaznaczyć, że sporo trochę nowszych utworów polskich jest na wielojęzycznych WŹ ze względu na prawo. A 1600 ukończonych indeksów na polskich WŹ - to nie w kij dmuchał. Bonvol (dyskusja) 00:52, 1 lis 2018 (CET)

jakiś francuski skrypt

Hej,

Może wyczaisz, który skrypt miała użytkowniczka na myśli w tej wypowiedzi? Z opisu wygląda interesująco, ale nie mogę do zlokalizować. Ankry (dyskusja) 21:08, 18 lis 2018 (CET)

@Ankry: hej, miała na myśli wikidata:User:Tpt/ws2wd.js, lecz nie da się tego nijak do nas przystosować (chociaż mamy pewną ilość informacji w metadanych dołączanych przez DT), ponieważ ws2wd.php autorstwa Tpt na Toolforge, obsługuje jedynie frws. Zdzislaw (dyskusja) 00:39, 19 lis 2018 (CET)
Myślę, że przesadzasz. W najgorszym razie trzeba będzie sforsować fortecę toolforge. Napisałem ci w mailu, co mi Tpt odpisał. Ankry (dyskusja) 13:08, 19 lis 2018 (CET)
@Ankry: o tóż toto, nie chciałem tego głośno... Słownik języka polskiego. forsować. 1. «pokonywać przeszkodę z dużym wysiłkiem». Zdzislaw (dyskusja) 00:21, 21 lis 2018 (CET)
Ano. Ale IMO trzeba jednak coś sforsować, żeby potem mieć spacerkiem i z górki, a nie forsować coś innego to tu to tam. Jeśli widzisz jakąś łatwą ścieżkę, to się pochwal... Ankry (dyskusja) 01:06, 21 lis 2018 (CET)

Flis to jest spuszczanie statków Wisłą

Podczas opracowywania Indeksu:Flis to jest spuszczanie statków Wisłą (Klonowic) doszedłem do wniosku, że jest konieczne dodanie sekcji Waryanty (takiej jak Uwagi na wiki). Natomiast nasz szablon przypisy, jak mi się wydaje, nie dopuszcza do wprowadzenia takiej sekcji. Nie chciałem samodzielnie grzebać w tak ważnym szablonie więc proszę o poradę. --Fallaner (dyskusja) 18:41, 2 gru 2018 (CET)

  • @Fallaner:, tzn. zamiast nazwy sekcji "Przypisy" chciałbyś mieć "Waryanty"?
    • Chciałbym Najlepiej by było aby oprócz sekcji Przypisy (a lepiej Przypiski) była jeszcze poprzedzającą sekcja Waryanty z innym niż liczbowe oznaczeniem w tekście. --Fallaner (dyskusja) 18:37, 3 gru 2018 (CET)
      • @Fallaner: Zmiana tytułu sekcji z "Przypisy" na inny, to żaden problem. Natomiast różnicowanie przypisów, to sprawa bardziej skomplikowana i raczej kłopotliwa dla edytującego: i tak trzeba by ręcznie (1) przypisać odpowiednie parametry do tagów <ref>, umożliwiające ich różnicowanie oraz (2) didać odpowiednie sekcje na stronach w main (Przypisy/Przypiski/Waryanty/cokolwiek) w zależności od tego czy w danym fragmencie tekstu dany rodzaj przypisu występuje. Tego ostatniego nie da się zrobić automatycznie. Był kiedyś pomysł, by wydzielik w ten sposób PrzypisyWiki. Według mnie, opracowywanie takiego mechanizmu ma sens, jeśli będzie on w miarę szeroko wykorzystywany. Jeśli z myślą o jednej tylko książce, to trochę przerost formy nad treścią. Takie moje 3gr. Ankry (dyskusja) 23:20, 3 gru 2018 (CET)
        • @Ankry: Myślę, że zawsze jest pierwszy raz i że, jednak będzie on wykorzystywany chociaż zapewne niezbyt często. --Fallaner (dyskusja) 23:52, 3 gru 2018 (CET)

nowe MediaWiki

Hej,

po dzisiejszej aktualizacji MediaWiki przestały się wyświetlać ikonki Proof i ich tooltipy w starym pasku a także komunikaty (z tooltipem włącznie) w GoogleOCR. Dwa pierwsze jakoś poprawiłem (acz pewnie komunikaty by należało brać z systemu a nie kodować na sztywno), lecz z Googla nie zwalczyłem. Pomożesz?

Druga sprawa, to pytanie: jak uzyskać w konsoli komunikaty mw.log() z modułu? Próbowałem tu odkomentować i użyć na wmpl:Wikigranty/projekty, ale konsola jest pusta. Co robię źle? Powalczyłbym z tym szwedzkim interwiki, ale bez masowego debugingu tego, co on z Wikidata naprawdę pobiera, daleko nie zajadę. Ankry (dyskusja) 01:06, 12 gru 2018 (CET)

Problem z GoogleOCR można rozwiązać zmieniając w nim then( customizeToolbar( useBetaToolbar ) ) na then( function(){customizeToolbar( useBetaToolbar );} ) Wargo (dyskusja) w tej wersji 01:19, 12 gru 2018 (CET)
@Wargo: Dzięki, działa. Ankry (dyskusja) 08:33, 12 gru 2018 (CET)
@Ankry: Proof pobiera z systemu. Co do mw.log(), to najprościej, odkomentuj, potem wpisz adres wmpl:Wikigranty/projekty w 'Podgląd strony z tym szablonem' lub przejdź do edycji wmpl:Wikigranty/projekty i odpowiednio 'Pokaż podgląd' lub 'Podgląd zmian', następnie zerknij w 'Dane profilowania parsera:' :)) Zdzislaw (dyskusja) 17:57, 12 gru 2018 (CET)

Interwiki

Wygląda na to, że to co na razie planowałem zrobić w Moduł:Szwedzkie interwiki, zrobiłem. I chyba działa.

Mógłbyś zerknąć, przetestować, wskazać słabe punkty ewentualnie zasugerować optymalizację?

To co jest do zrobienia, to dodatkowe opisy linków. Ale to wg mnie by trzeba zrobić porządnie, w Wikidata jako wielojęzyczną osobną właściwość; być może w ramach tamtejszego Wikiprojektu books.

W stosunku do oryginalnej szwedzkiej wersji:

  • dodałem zabezpieczenie przed zapętleniem (acz do sprawdzenia czy nie pojawią się wtedy duplikaty i kwestia ich eliminacji)
  • wywaliłem interwiki do Wikipedii (IMO bez sensu one były od początku)
  • pobieram linki nie tylko z elementów typu "wydanie" (s[1]), ale też z elementów typu "utwór" (s[2]) - tyle, że te ostatnie tylko w sytuacji gdy dla danego języka nie ma żadnych "wydań". Często takimi linkami są po prostu stare interwiki przeniesione do Wikidata, czasem także nieuźródłowione teksty (brak info by utworzyć element wydania); jednak eliminuję w ten sposób różne disambigi.
  • w przypadku, gdy tekst jest wydaniem kilku utworów (np. oryginalnie wydane jako dwa osobne, a w przekładzie połączone w jedno) przeglądam wszystkie drzewka.

Problemem mogą być Rosjanie, którzy niestety często używają pojęcia "wydanie" w sposób inny niż zamierzony w projekcie ("wydaniem" wiersza bywa u nich tomik poezji lub numer czasopisma, w którym wiersz zamieszczono). Ale cóż, póki ktoś tego nie poprawi, trzeba z tym żyć. Ankry (dyskusja) 16:25, 18 gru 2018 (CET)

Szablon {{SpisZw}}

Coś się popsuło: zupełnie inaczej wygląda efekt jego użycia podczas podglądu (OK) niż na zapisanej stronie (popsute). Np. tu czy tu. Mógłbyś zerknąć? Ankry (dyskusja) 21:00, 20 gru 2018 (CET)

Podobnie {{SpisPozycja}}; patrz tu. Ankry (dyskusja) 21:03, 20 gru 2018 (CET)
  • @Ankry: Hej, to nie nasza wina. To dotyczy wielu szablonów używających, m.in. float (także obrazki - img float). Staram się, aby wycofano, wg. mnie destrukcyjne i błędne, ostatnio wprowadzone zmiany, Zdzislaw (dyskusja) 21:18, 20 gru 2018 (CET)
Skoro temat jest pod kontrolą międzynarodową, to nie jest źle. Grunt by trzymać rękę na Pulsie
BTW, widzę że Francuzom też dopiekł 2MB limit i zaczęli odchudzać swoje szablony. Ankry (dyskusja) 01:35, 21 gru 2018 (CET)
@Ankry: Międzynarodowo, to jest raczej przyczynowy, jak ja to lubię, jednego dnia pomysł, drugiego implementacja, a testy... jakie testy? Zdzislaw (dyskusja) 11:06, 21 gru 2018 (CET)

szablon obrót

Na stronie Rozkl 1919 31 Warszawa-Brześć.jpg po wstawieniu szablonu {{obrót}} do kolumny dochodzi do jej poszerzania się oraz złego pozycjonowania tekstu. Problem może być również z moją przeglądarką (Safari), ale jestem na wyjeździe i niestety nie mogę tego sprawdzić. Byłbym wdzięczny za pomoc. --Fallaner (dyskusja) 15:08, 1 sty 2019 (CET)

@Fallaner: szerokość w obrót trzeba niestety wymusić, przeglądarka ją wyznacza "przed" obrotem. Z resztą trzeba pokombinować, moja propozycja na stronie. Zdzislaw (dyskusja) 19:00, 1 sty 2019 (CET)

Strona:H. Poincare-Wartość nauki.djvu/182

Chyba jednak lepiej używać na mul: polskich szablonów...

Dyskusja

Witam,

Ad. twojego wpisu w dyskusji: przyjąłem do wiadomości. Wątku nie będę dalej rozwijał bo czuję, że to się źle dla mnie skończy. I to nie jest zachęta do dalszej dyskusji i wyłożenie argumentów lecz próba jej zakończenia. A wbrew pozorom nie lubię niepotrzebnie obrywać. Nie chcesz dalszej dyskusji to niech i tak będzie.

Pozdrawiam Electron Smiley kabelsalat.gif <Odpisz> 21:53, 9 sty 2019 (CET)

Statystyki

Hej, czy jest szansa na statystyki z IV kwartału? Widzę, że robienie ich u siebie zarzuciłeś, a bez instrukcji chyba nikt inny nie wie jak je przygotować. Ankry (dyskusja) 12:11, 11 sty 2019 (CET)

@Ankry: ta daaa! Zdzislaw (dyskusja) 21:20, 11 sty 2019 (CET)

A jakby były styczniowe, to by można o nich coś tutaj napisać... Ankry (dyskusja) 21:49, 14 lut 2019 (CET)

@Ankry: ta daaa! Zdzislaw (dyskusja) 23:45, 14 lut 2019 (CET)

Biblia a epuby

Cześć.

Możesz zerknąć, czemu tutaj generowane epuby nie zawierają stron rozdziałów, a tylko strony ksiąg? Wydaje mi się, że {{Summary}} dodałem wszędzie, gdzie trzeba... Ankry (dyskusja) 11:02, 26 sty 2019 (CET)

Chyba mi się udało coś z tym zrobić: po przerobieniu szablonów, Stary i Nowy Testament ze strony indeksowej chyba się generują w całości.
Natomiast mam problem z całą biblią: Dałem {{Summary}} na linki do ST i NT, ale bierze z nich tylko główne strony ksiąg (bez rozdziałów). Czy jest to jakieś ograniczenie poziomu zagłębień do 2? Czy ja coś źle robię? Jakiś pomysł? Wydaje mi się, że mamy książki o bardziej złożonej strukturze niż ta biblia (tomiki poezji). Ankry (dyskusja) 00:28, 28 sty 2019 (CET)
@Ankry: tak, w zamyśle pobiera do dwóch poziomów. Obchodziłem to tworząc na drugim poziomie niewidocznego diva z linkami do wszystkich pod-podrozdziałów, lecz w przypadku biblii byłoby raczej trudno, chyba że pokusić się na linki do stron całości w 2-gim poziomie :) Zdzislaw (dyskusja) 23:02, 29 sty 2019 (CET)

podmiana obrazków via MediaWiki:Common.js

Masz może pomysł jak to zastosować do wszystkich obrazków z danego pliku/indeksu?

Tym razem chodzi o Indeks:Jan Sygański - Historya Nowego Sącza.djvu oraz phab:T214759, czyli coś poważniejszego niż phab:T206190 jednak prawdopodobnie ten efekt tego samego problemu. Tu jednak chodzi przede wszystkim o nowo tworzone strony.

Moim zdaniem problem jest klasy security: co będzie jak ktoś im wrzuci PDF-a z pornografią dziecięcą i obrazkami nieusuwalnymi z cache'a? Ankry (dyskusja) 10:58, 27 sty 2019 (CET)

@Ankry: chyba tak najprościej. Zdzislaw (dyskusja) 15:50, 27 sty 2019 (CET)

score

Wygląda na to, że scalanie score działa. Acz wymaga jeszcze trochę dopracowania (limity, obsługa błędów) i dokumentacji.

Chciałbym przy okazji upiec drugą pieczeń, czyli dorobić do partytur responsywność. Koncepcja jest taka:

  • generujemy zestaw obrazków o różnych szerokościach (od minimalnej do pewnej zadanej)
  • wkładamy je w div-y odpowiednio oznaczone (pytanie do ciebie: jak byś sugerował je rozróżniać?), z których wszystkie poza jednym mają display:none
  • jakiś kod js inicjowany (a) przy ładowaniu strony i (b) przy zmianie szerokości okna majstruje przy CSS (display) tych elementów.

Pytanie, czy miałbyś pomysł jak to po stronie js zakodować? Ankry (dyskusja) 08:25, 27 mar 2019 (CET)

  • @Ankry: super, wielka praca. responsywność jednakowoż proponowałbym zrobić z zastosowaniem js bezpośrednio do css natywnie generowanych dynamicznie przez score obrazków, bez potrzeby generowania obrazków o różnych szerokościach. Zdzislaw (dyskusja) 22:19, 27 mar 2019 (CET)
  • Natywne, tzn. jakie? A4? A3? A5? na szerokim ekranie możesz mieć 6-8 taktów w wierszu, jak przeskalujesz na telefon będzie nieczytelne. Można się zastanawiać jaki zrobić skok, ale nie da się tego wygenerować ładnie z jednego obrazka Ankry (dyskusja) 22:25, 27 mar 2019 (CET)
  • coś takiego dobrze się czyta na szerokim ekranie (i na szerokim warto mieć długie pięciolinie. Jak to przeskalujesz to układu Strona:, to nie zrobisz korekty,bo ni rozpoznasz nutek. Ankry (dyskusja) 22:35, 27 mar 2019 (CET)
  • @Ankry: tak, rozumiem, "czyta" jest tutaj kluczem, który zbyt pochopnie pominąłem. Twoja propozycja jest do zrobienia w js, nawet nie trzeba ich wszystkich wkładać w div-a, ważne aby oznaczyć stylem, że pochodne obrazki istnieją. Oczywiście pozostaje kwestia ich aktualizacji (ręcznej?) i konwencji nazewnictwa, lecz to już lepiej ugadać na ircu. Ja będę miał czas zajrzeć po weekendzie. Zdzislaw (dyskusja) 09:53, 28 mar 2019 (CET)
  • Same obrazki byłyby generowane "na żądanie" przez rozszerzenie score przy pierwszej próbie wyświetlenia. O div-ach pomyślałem, by w jakiś sposób je oznaczyć - w jakimś tagu HTML-owym muszę to zrobić; nie musi to być akurat div - bo na tagi generowane przez score wpływu za bardzo nie mam. Pytanie, czego użyć: jakiegoś "*width*" z CSS? jakichś klas? czegoś innego? Ankry (dyskusja) 13:59, 28 mar 2019 (CET)

Nędznicy/całość

Kombinuję z iwpages i się zastanawiam czy warto. Główne problemy to:

  • prowadzące w maliny linki w menu bocznym (pewnie je można dla wybranych stron wyłączyć)
  • brak numerów stron (pewnie jakby przerobić skrypt do transkluzji, to by się pojawiły)
  • przypisy

Te ostatnie prowadzą w maliny i nie ma się czemu dziwić. Natomiast z zastanawiam się czy i co można by technicznie z nimi zrobić.

  1. żeby były odróżniane od tych "natywnych" (nie transkludowanych) trzeba by zapewne w treści stron dodać do nich jakis znacznik
  2. transkludowanie treści samych przypisów wydaje mi się możliwe wyłącznie ze strony całości tomów i wyłącznie razem z treścią je zawierającą
  3. żeby to działało, trzeba by szablon {{iwpagesection}} (z enwiki/mul) "nauczyć" transkludowania sekcji z main, nie tylko z Strona:

Uważasz, że to się da zrobić?

PS. Z Potopem będzie chyba łatwiej; tam są prawie same {{przypiswiki}}, które można wyciąć. Ankry (dyskusja) 06:22, 30 kwi 2019 (CEST)

Potop (Sienkiewicz)/całość. Trochę zabawy z omijaniem przypisów po prostu. Natomiast jest inna kwestia: w transkludowanym w ten sposób tekście {{Korekta}} wyświetla pustą wartość. Ze względu na niemożność określenia ns? czy brak skryptu inicjującego? Jakiś fallback by się przydał. Ankry (dyskusja) 10:09, 30 kwi 2019 (CEST)

@Ankry:

  • brak numerów stron - trzeba przerobić (+hook.load) nasz js do pokazywania stron
  • {{s:korekta}} albo pochodna parametru title (bez sensu dla ws) dla action=parse w api, albo.... do protestowania
  • przypisy powinny działać
  • boczne do wyłączenia,

Zdzislaw (dyskusja) 00:04, 1 maj 2019 (CEST)

Co do korekty, okazało się że był to jednak mój przeoczony błąd, więc sorry, za zajęcie twojego czasu. Numery stron są niekrytyczne, więc nic pilnego. Warto je zrobić, ale nie pali się. Przypisy transkludowane działać nie mogą, bo są renderowane przed transkluzją, ale to też udało się pewnym wysiłkiem ominąć (niestety, Biblia w związku z tym odpada). Najpilniejsze pozostaje wyłączenie bocznego menu dla wybranych stron. Jak byś to widział: szablon znacznikowy, czy statyczna lista stron w common.js? To będzie raczej jednocyfrowa liczba stron. Na razie są dwie i 2-3 w planach.
Uzgodniłem raportowanie błędów korekty z wymogami określonymi w dokumentacji. Tak będzie bardziej przejrzyści i mogą inne pomyłki przy tym wyjść.
Natomiast odnośnie numerów stron, zastanawiam się nad rezygnacją z włączania ich za pomocą gadżetu (przerzucenie kodu do common.js) na rzecz możliwości wyłączenia zakładki poprzez gadżet. Już kilka razy userzy z innych wiki sygnalizowali mi, że nie mogą znaleźć numeracji stron u nas, a przepychanie ich przez opisane po polsku gadżety... Zachowanie, że numery stron są inicjalnie wyłączone bym pozostawił. Co o tym myślisz? Ankry (dyskusja) 10:19, 1 maj 2019 (CEST)
@Ankry: linki z lewej wyłączyłem, co do przeniesienie numerów z gadżetu do common, jestem za, nie wydaje mi się jednak, aby była przydatna opcja ich wyłączenia. To nie jest zasobożerne ani wielkie. Zdzislaw (dyskusja) 18:49, 1 maj 2019 (CEST)

ostylowanie obrazków

Masz może pomysł, jak ostylować obrazki na tej stronie, żeby tutaj abażur wskoczył pod abakus, ale niekoniecznie pod DT (chyba, że przepłynie tam z tekstem)? Ankry (dyskusja) 22:05, 3 maj 2019 (CEST)

@Ankry:, niestety, nie mam tutaj pomysłu, trzebaby przerabiać cały układ, Zdzislaw (dyskusja) 13:19, 4 maj 2019 (CEST)
Tak myślałem. Ale skoro to pojedynczy przypadek, po prostu przeniosłem jeden obrazek na lewo. Niemniej, ciekaw jestem (na przyszłość), jak by sobie z tym można poradzić przy innym układzie; tak na przyszłość (bo na to też nie mam pomysłu). Ankry (dyskusja) 19:13, 4 maj 2019 (CEST)
@Ankry:, być może każde hasło musiałoby być w osobnym bloku, lecz wtedy kolejne hasła zaczynałyby się pod rysunkiem.... Zdzislaw (dyskusja) 21:06, 4 maj 2019 (CEST)

epuby indeksów słownika

epuby wygenerowane ze strony indeksowej słownika, jak np tej wydają mi się być niekompletne: zawierają tylko 3 kolumny indeksu. Masz może pomysł co z tym zrobić? Zamienić tabelkę na div-a z kolumnami? Ankry (dyskusja) 00:02, 4 maj 2019 (CEST)

@Ankry: epub zawiera wszystkie hasła, problem leży w sposobie wyświetlania treści przez dany czytnik/viewer - np. ten z calibre ujawnia czwartą kolumnę dopiero po ręcznym powiększeniu ekranu; przy rozdzielczości jednego z Kindle-a całość wyświetlałaby się bez skalowania lub scrolowania przy font-size=50%, lecz nie jesteśmy w stanie mapować wszystkich przypadków. Dla słownika można by zrobić skalowanie w mobile.css, lecz czy przy 50% to będzie czytelne? Zdzislaw (dyskusja) 13:18, 4 maj 2019 (CEST)
Testowałem na Edge. Po powiększeniu, rzeczywiście są, jednak takie przeglądanie jest koszmarnie niewygodne. I ciężko wg mnie uzasadnić trzymanie się sztywnego tabelkowego formatu, skoro między kolumnami są duże, niewykorzystane przestrzenie. Wg mnie dużo lepsza by była po prostu wielokolumnowa lista; jakieś techniczne przeszkody? A może po prostu mniej kolumn?
Inna sprawa, że linki kierujące do stron zewnętrznych zamiast do haseł w epubie czynią cały spis haseł mało użytecznym. Na razie wyłączyłem listy na stronie całości tomu.
@Ankry: zamieniłem 4-kolumnową tabelę na {{Kolumny}}, dodawanie Summary nie ma sensu, Zdzislaw (dyskusja) 21:03, 4 maj 2019 (CEST)

odp: Król Maciuś Pierwszy - audiobook

Nie miałem pojęcia, że koliduje z eksporterem tekstu. Nie mam nic przeciwko przeniesieniu go do infoboksu DT. Borys Kozielski (dyskusja) 15:16, 31 maj 2019 (CEST)

Interwiki

Myślę, że dojrzałem do tego by zaproponować wyłączenie za pomocą js linku do dodawania linków interwiki w main ns. (chyba class="wb-langlinks-add"). Nie ma z niego istotnego pożytku, a wprowadza zamieszanie. Co o tym myślisz? Ankry (dyskusja) 11:13, 2 cze 2019 (CEST)

foo

Wygląda na to, że ten workaround przestał działać. Zmieniłem na inny, ale może warto go przy okazji uogólnić na <1024. Trochę staroci się zaktualizowało, ale są i takie co wiszą już pół roku :( Ankry (dyskusja) 23:08, 4 lip 2019 (CEST)

@Ankry: wolałbym aby uleczono przyczynę (wiem, wiem...:) ), zerknę w wolnej chwili i sprawdzę czy da się to sprytnie uogólnić, Zdzislaw (dyskusja) 09:29, 5 lip 2019 (CEST)

audio + dane tekstu

Cześć, Przeniosłam info o nagraniu tekstu Pieśni szląskich do Danych tekstu, zgodnie z Twymi sugestiami dla Borysa Kozielskiego. Czy jest szansa na ikonkę, która by wyróżniała nagranie, taką jaką ma epub? Obecnie na stronie danej pieśni jest 1) pasek odtwarzania midi oraz 2) pasek odtwarzania nagrania mp3 żywego wykonawcy. Warto by je jakoś zróżnicować. Przykład: Moja mamuliczko.--Rosewood (dyskusja) 17:34, 11 lip 2019 (CEST)

@Rosewood: Hej, o ikonę można jedynie uzupełnić "nagrania mp3 żywego wykonawcy". Pytanie jednakowoż brzmi, jaka miałaby być to ikona? Jakieś sugestie? Coś z tego... Zdzislaw (dyskusja) 19:39, 11 lip 2019 (CEST)

mail

Hej, wysłałem ci maila. Zerkniesz? Ankry (dyskusja) 12:42, 15 lip 2019 (CEST)

Strona:F. Antoni Ossendowski - Huculszczyzna.djvu/73

Wstawiłem grafikę na tej stronie oraz na 89 ale nie jestem zadowolony, czy istnieje jakieś lepsze rozwiązanie problemu środkowego obrazka? --Fallaner (dyskusja) 19:29, 5 sie 2019 (CEST)

@Fallaner: jeżeli chodzi o tytułową stronę 73 to nie widzę lepszego sposobu, można by tam stosować jakieś karkołomne triki, lecz nie sprawdzą się dla różnych szerokości ekranu. Jeżeli zaś chodzi o stronę podlinkowaną w tekście (89) to brakuje tam dwóch grafik - tej środkowej nie da się opłynąć tekstem z dwóch stron, więc chyba najlepiej tak jak teraz. Zdzislaw (dyskusja) 21:13, 26 sie 2019 (CEST)

Skaut

Poradziłbyś, jak to ostylowić, żeby ramka tabelki była nad obrazkiem, a nie pod? Ankry (dyskusja) 02:22, 24 sie 2019 (CEST)

@Ankry: tak?, Zdzislaw (dyskusja) 21:15, 26 sie 2019 (CEST)
Tak. Dzięki. Próbowałem z tym z-index, ale coś mi nie wychodziło.
z-index nie zadziała bez position, Zdzislaw (dyskusja) 21:28, 26 sie 2019 (CEST)

Wikimania

To jest brudnopis art. który ma się znaleźć w Wikimaniowym biuletynie. Nie wiem, czy jest sens publikowac to osobno. Ankry (dyskusja) 00:42, 5 wrz 2019 (CEST)

  • Wysłałem ci maila, może zobaczysz to powiadomienie... Ankry (dyskusja) 18:48, 15 wrz 2019 (CEST)

Community Insights Survey

RMaung (WMF) 16:34, 9 wrz 2019 (CEST)

Reminder: Community Insights Survey

RMaung (WMF) 21:14, 20 wrz 2019 (CEST)

Zwijadła w MediaWiki:Common.css

Gdzie ma zastosowanie ta zmiana? Ma ona wpływ na zwijadła w interfejsie np. formularze przeszukiwania wkładu i historii. --Wargo (dyskusja) 18:08, 3 paź 2019 (CEST)

  • @Wargo: miała mieć zastosowanie na wygląd obiektów korzystających z mw:Manual:Collapsible_elements (takich jak Podstrony Wikiskryba:Zdzislaw na mojej stronie), tzn. powodować zgodność z wcześniej stosowanymi u nas skryptami z 2007 z w:en:Wikipedia:NavFrame - po ich usunięciu. Jednak, jak widzę natywne mw:Manual:Collapsible_elements ewoluowały i zostały zastosowanie w formularzach przeszukiwania wkładu i historii, na których, jak zauważyłeś, nasze css powoduje obecnie wpływ na zwijadła. Usunąłem, dziękuję za zwrócenie uwagi. Zdzislaw (dyskusja) 21:12, 4 paź 2019 (CEST)

Reminder: Community Insights Survey

RMaung (WMF) 19:04, 4 paź 2019 (CEST)

Czytnik PocketBook i Wikigranty

Cześć, masz zablokowanego maila, więc piszę tutaj :)

Mamy sytuację, w której występuja problemy z kompatybilnością plików EPUB z czytnikami obsługującymi ten format. Problem aktualny może da się w końcu rozwiązać, ale będą pewnie jednostkowe problemy z danymi tekstami. Moim zdaniem konieczne jest aby osoby, które się bezpośrednio zajmują procesem eksportu, miały możliwość testowania tego co wychodzi z narzędzia, na które mają wpływ. Dlatego warto byś złożył wniosek do Wikigrantów o zakup czytnika PocketBook. To jest druga marka w Polsce po Kindle i jednocześnie najpopularniejszy czytnik w Polsce obsługujący epuby. Również bardzo popularna we Francji, Rosji i innych krajach, które korzystają z Wikiźródeł (więc to będzie robota, z której mogą skorzystać również użytkownicy serwisów w innych wersjach językowych). Druga marka, którą można rozwazyć to Kobo (popularniejsza na świecie niż PocketBook), z tym że zakup Kobo w Polsce jest trudniejszy - a dotychczasowe problemy w odczytywaniu EPUB były na obu czytnikach niemal identyczne, co pozwala mi przypuszczać, że wystarczy zakup czytnika jednej marki. Co do konkretnego modelu, warto wg mnie złożyć wniosek o PocketBook Touch Lux 4 - to jest najtańszy czytnik z w miarę dobrym ekranem i przede wszystkim ciągłą aktualizacją oprogramowania (nie ma sensu kupować starszych lub tańszych modeli, które nie będą reprezentatywne). U dystrybutora kosztuje on obecnie ok. 450 zł, podobnie w sieciach handlowych. Tutaj jest test mojego autorstwa. Jeśli byłyby problemy z grantem, daj znać, pożyczę Ci jeden ze swoich czytników. rdrozd (dysk.) 19:57, 21 paź 2019 (CEST)

  • @Rdrozd: dziękuję za powyższe informacje, zabierałem się właśnie aby napisać do Ciebie z prośbą o te dane :) Dopytam jeszcze, ze względu na to, iż dobrze byłoby, aby czytnik taki spełniał swoją funkcję testową przez minimum 5 lat, czy polecany przez Ciebie model PocketBook Touch Lux 4 ma szansę na wsparcie i aktualizacje przez podobny okres? Innymi słowy, czy nie jest to model już w średnim wieku? Zdzislaw (dyskusja) 22:14, 21 paź 2019 (CEST)
    • To jest model stosunkowo nowy (wypuszczony jesienią 2018) i to taki podstawowy czytnik "średniej klasy" (coś jak Kindle Paperwhite w przypadku Amazonu). Korzysta z niego wiele osób, więc sądzę, że jakiś czas będą go sprzedawali, zresztą nawet dzisiaj ogłosili nową wersję kolorystyczną. Co do wsparcia, niedawno aktualizacje dostały dwie jego poprzednie generacje czyli Touch Lux 2 i 3. Ten pierwszy pochodził z roku 2014. Tak więc jest szansa, że że jeszcze parę lat to wsparcie potrwa, choć ciężko tu mieć pewność. rdrozd (dysk.) 22:48, 21 paź 2019 (CEST)
  • To ja po roku. :) Wiem że była uchwała zarządu dot. zakupienia czytnika na potrzeby testów. Czy taki czytnik został zakupiony i do Ciebie dotarł? rdrozd (dysk.) 15:12, 9 wrz 2020 (CEST)


  • @Zdzislaw, @Rdrozd: Mam czytnik PocketBook Basic 3 (PocketBook 614W) i od początku używania (sierpień 2018) większość ebooków nie działała mi. Sprawdziłem i wykonałem kilka eksperymentów, mam reprezentatywne przykłady. Wgrywam je na folder na Mega.

Epub z "Jednostka i ogół/całość" działa, jest on oparty na tej wersji strony: https://pl.wikisource.org/w/index.php?title=Jednostka_i_og%C3%B3%C5%82&direction=prev&oldid=2509510

Mowca Brutusowi poświęcony. Pobrałem standardowy plik całośći z aktualnej wersji strony. Nie działa - zawiesza się czytnik na stronie tytułowej. Dokonałem modyfikacji w edytorze ebooków Calibre:

  • usunąłem wewnątrz plik "c0_Mo..." Działa, ale są poziome linie (separatory) po każdej stronie. Nie działa spis treści. (IL 1)
  • usunąłem "title.xhtml" Nie działa. Zawiesza się na str. tyt.
  • usunąłem "nav.xhtml" Nie działa. W ogóle się nie ładuje.
  • usunąłem "toc.ncx" Nie działa. Zawiesza się na str. tyt.
  • usunąłem "title.xhtml", "nav.xhtml" Nie działa. Zawiesza się na str. tyt.

Pobrałem jeszcze

  • plik ze strony /całość Nie działa. Tak jak oryginalny plik.
  • wersję epub2 Nie działa. Tak jak oryginalny plik.

Wydaje mi się, że albo nie radzi sobie czytnik z jakimś skomplikowanym formatowaniem, np. kart tytułowych (gdzie są ornamenty, różnorodne formatowanie). Mam jakieś logi w ukrytych plikach czytnika ale po otwarciu w edytorach tekstów, typu Notepad++, wyświetlają się tylko krzaczki. Matlin (dyskusja) 17:22, 15 paź 2020 (CEST)

ws-noexport

Niestety, dodate tej klasy do szablonu numeracji strony spowodowało, że część dużych stron, które dotychczas były OK stało się za dużymi.

Mogę spróbować zwiększyć na nich ilość substytucji, jednak niekoniecznie się to uda. Czy widzisz może jakąś możliwość, by osiągnąć ten sam efekt przy mniejszej liczbie klas w szablonie {{Proofreadpage pagenum template}}? Ankry (dyskusja) 13:56, 1 gru 2019 (CET)

@Ankry: tak, w chwili obecnej wydaje się, że PageNumber i ws-pagenum są nadmiarowe i po zmianach w kilku skryptach i gadżetach można by PageNumber usunąć, szczególnie, ze nie korzystamy z , a samo PageNumber to nasza lokalna twórczość. Wymaga to jednak audytu i poprawek w innych naszych lokalnych rzeczach. Zajmę się tym w połowie tygodnia. Zdzislaw (dyskusja) 16:37, 1 gru 2019 (CET)
No to poczekam z poprawkami tego, co się może okazać niekonieczne. Ankry (dyskusja) 17:08, 1 gru 2019 (CET)

Problem z listą

Czy mógłbyś zobaczyć dlaczego tekst jest dzieli po pierwszym wierszu tej listy? --Fallaner (dyskusja) 10:59, 8 gru 2019 (CET)

Dodałem szablon {{CentrujStart2}} i pomogło, ale nie wiem czy to jest poprawne technicznie. --Fallaner (dyskusja) 11:17, 8 gru 2019 (CET)

Strony bez skanów i przy okazji: Unicode

Dobry wieczór!

Poproszę znów o (pół)automatyczne odświeżenie zacnej strony Wikiskryba:Zdzislaw/Strony_bez_skanów — która nie jeden raz dała inspirację, gdzie warto pozamiatać.

Przy okazji: chcę zaproponować do usunięcia niestabilny katalog Unicode do usunięcia. Wydaje się, że nie będzie sprzeciwu ze stromy importera (por. wypowiedź przy stronach do usunięcia). Co Ty na to? DW: @Wieralee, @Ankry: (wg przykładowej edycji). Poddam wówczas pod szerszą dyskusję. Bonvol (dyskusja) 21:26, 4 sty 2020 (CET)

  • Zasadniczo jestem za, chociaż nie sprawdzałam ich oglądalności... Nie chciałabym, żeby to był strzał w stopę, bo dla mnie wyznacznikiem potrzeby istnienia tego projektu są odwiedziny potrzebujących. Unicode znalazłam skany na wolnej licencji, tylko ciężko to się robi, bo większość znaków w normalnie skonfigurowanych przeglądarkach się nie wyświetla. Wieralee (dyskusja) 22:46, 4 sty 2020 (CET)
  • @Bonvol: zrobione; odnośnie do Unicode - jest jak najbardziej do usunięcia, nie spełnia w mojej ocenie warunków polityki publikacji, wstrzymywała nas jak sądzę liczba odwiedzin, jest on w jakiś tam sposób lepem, lecz czy wizyty takie bardziej nie zniechęcają, niż promują?? mam wątpliwości... będę głosował za usunięciem, jeżeli zgłosisz taki wniosek, Zdzislaw (dyskusja) 21:26, 5 sty 2020 (CET)

Czy byś skomentował?

Cześć Zdzisław,

Czy skomentowałbyś w moim brudnopisie14 moje rozważania na temat wewn. linków. W Ziemi Złotowskiej zrobiłem tymczasowy poligon. Chętnie bym przedyskutował ten temat, bo jakoś nikt nie chce go podjąć. (ew. na ircu lub w moim brudnopisie) Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 21:33, 16 sty 2020 (CET)

  • @Draco flavus: skomentuje, lecz chwilowo nie wiem, w którą stronę się obrócić... a te pojedyncze strony, to w chwilach pomiędzy kolejnymi zwątpieniami... być może złapiemy sie na irc-u późną porą, Zdzislaw (dyskusja) 21:50, 16 sty 2020 (CET)

Dziwy (pytanie z IRCa)

Szczegóły pewnie znajdziesz tu i tu. Ankry (dyskusja) 07:46, 17 sty 2020 (CET)

pozycje dd

Hej Zdzisław,

przenosiłem strony i Moja Warszawa pokazuje na twoich stronach (Wikiskryba:Zdzisław/pozycje +dd i Dyskusja wikiskryby:Zdzisław/Pozycje dd ) nieprawidłowo. Moja Warszawa ---> Moja Warszawa (Oppman)

Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 18:33, 17 sty 2020 (CET)

maile

Hej, wysłałem ci wczoraj 2 maile; nie wiem czy dotarły. Ankry (dyskusja) 14:13, 2 lut 2020 (CET) `

Najnowsza kuchnia

Nie wiem jak to rozumieć: rzeczywiście komuś się udało pobrać ebook spod czerwonego linku nigdy nieistniejącej strony? Ankry (dyskusja) 01:13, 7 lut 2020 (CET)

  • @Ankry: lewa kolumna agreguje wszystkie pobrania danej strony wraz z pobraniami z wszystkich podstron. Tutaj suma dla Najnowsza kuchnia, to wynik pobrań jedynie z podstron. Zdzislaw (dyskusja) 21:41, 8 lut 2020 (CET)

Pytanie w sprawie tworzenia epuba / summary

Cześć Zdzislaw,

jest strona indeksowa 365 obiadów za 5 złotych z linkami (m.in.) do 365 obiadów za 5 złotych/Spis potraw. Na niej zaś są liczne linki m.in. do 365 obiadów za 5 złotych/Bulion. Przy tworzeniu ebooka ze str. 365 obiadów za 5 złotych nie są importowane podstrony (np. Bulion). Orientujesz się dlaczego? Po prostu próbuję rozgryźć mechanizm za tym stojący. Naprawić to nie jest trudno (np. dodając {{Summary|widoczny=nie|linki do bulionu i innych potraw}} na głównej stronie indeksowej, tak że głównie mnie interesuje, gdzie tu popełniam błąd w rozumowaniu. W Biblii Wujka ten mechanizm działa do drugiego poziomu (czyli owego przykładowego bulionu).

Drugie pytanie, a raczej prośba, czy możesz rzucić okiem na moją zmianę w opisie {{Summary}}, myślę, że dobrze opisałem parametr widoczny?

Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 09:34, 19 lut 2020 (CET)

  • @Draco flavus: nie wiem jeszcze dlaczego... muszę poprzeglądać kod wsexportera, być może jakieś zabezpieczenie liczby podstron 2-go poziomu, zabezpieczenie przed zapętleniem...? w wolnych chwilach będę szukał odpowiedzi. Zdzislaw (dyskusja) 20:09, 20 lut 2020 (CET)
    • Na razie po swojemu rozwiązałem problem... Jeśli nie jest OK, to zrób po swojemu. Draco flavus (dyskusja) 18:55, 24 lut 2020 (CET)

1 J

Zauważyłem, że takie strony trafiają na twoją listę stron bez skanów. Tam skanów raczej się nie spodziewamy, a społeczność była przeciwna stworzeniu dla nich osobnej przestrzeni nazw. Jakieś sugestie, czego im w tej sytuacji brakuje? Ankry (dyskusja) 19:25, 20 lut 2020 (CET)

  • @Ankry: braki miało moje zapytanie na quarry, poprawiłem, nie będzie ich u mnie następnym razem, lecz problem pozostanie w stats od phe, albowiem nie przewidziano tam [14] dwóch różnych szablonów disambigujących, lepszym rozwiązaniem byłoby u nas dorobić do {{Disambig}} parametr warunkowy wywołania i usunąć zbędny wtedy {{DisambigT}}. Jeżeli nie masz nic naprzeciwko zrobię to. Zdzislaw (dyskusja) 20:04, 20 lut 2020 (CET)
    • A jesteś pewien, że statystyki bazują na szablonie, a nie na __DISAMBIG__? Ankry (dyskusja) 21:36, 20 lut 2020 (CET)
      • @Ankry: tak, bazują w pierwszej kolejności na __DISAMBIG__, nie trzeba nic zmieniać w szablonach, Zdzislaw (dyskusja) 22:23, 20 lut 2020 (CET)

Strona:PL Eminescu - Wybór poezji i poematów.djvu/113 i 114

Bardzo Cię proszę o korektę tych dwóch stron. Niestety, nie znam francuskiego i nie wyłapię wszystkich błędów... Gdy strona będzie zielona, uaktualnię tłumaczenie Google. Z góry bardzo dziękuję :-) Pozdrawiam, Wieralee (dyskusja) 13:31, 30 mar 2020 (CEST)

timeout dla PDF-ów

Chyba "poprawili" wydajność serwera na toolsach:

The process "'ebook-convert' '/tmp/www-data/ws-c0_Ziemia_polska_w_pie_ni-91521083364436.epub' '/tmp/www-data/ws-c0_Ziemia_polska_w_pie_ni-91521336251783.pdf' '--page-breaks-before' '/' '--paper-size' 'a5' '--pdf-page-margin-bottom' '32' '--pdf-page-margin-top' '40' '--pdf-page-margin-left' '24' '--pdf-page-margin-right' '24' '--pdf-page-numbers' '--preserve-cover-aspect-ratio'" exceeded the timeout of 240 seconds.

Może trzeba znowu przełączyć na nasz serwer? Ankry (dyskusja) 16:38, 18 kwi 2020 (CEST)

dopasowanie numeracji stron w {{SpisPozycja}}

Hej, czy na potrzeby strony takiej, jak ta, mógłbyś dorobić do szablonu {{SpisPozycja}} opcję alignp? Dziękuję z góry! Vearthy (dyskusja) 19:12, 13 maj 2020 (CEST)

Czy możesz przy okazji zerknąć, co popsułem w spisie stron w tym indeksie? Vearthy (dyskusja) 19:21, 13 maj 2020 (CEST)

Draco flavus już mi w pierwszej kwestii pomógł (obejście z {{0}}), zdecyduj proszę, czy proponowana przeze mnie zmiana jest potrzebna. Pozdrawiam, Vearthy (dyskusja) 19:54, 13 maj 2020 (CEST)

  • @Vearthy: co jest nie tak w spisie stron w tym indeksie? Zdzislaw (dyskusja) 23:21, 13 maj 2020 (CEST)
    • Ach, już wiem, skąd zamieszanie. Myślałem o spisie treści, a nie stron. Rzymska numeracja rozjeżdża się = jest u mnie przesunięta o kilka pikseli do góry. Vearthy (dyskusja) 01:29, 14 maj 2020 (CEST)
      • @Vearthy: poprawiłem w module przesunięcie o kilka pikseli. Parametr wyrównywania nr stron to page_align, Zdzislaw (dyskusja) 20:39, 23 maj 2020 (CEST)

Moduł:Spis

Hi! Ostatnio coś poprawiałeś w tym module, i po tych poprawkach źle wyświetlany jest numer rozdziału przy dłuższych tytułach, które są wyświetlane w kilku rzędach: jest on mianowicie wyświetlany w ostatnim rzędzie tego tytułu a nie w pierwszym jak było poprzednio, co wygląda nie najlepiej, zobacz np. Szablon:Kradzież w wagonie sypialnym/Spis treści (efektu nie widać jeśli litery są małe i tytuły mieszczą się w jednej linijce, a więc w razie potrzeby należy je powiększyć). Pozdrawiam Electron Smiley kabelsalat.gif <Odpisz> 13:32, 3 cze 2020 (CEST)

Wycofałem twoją ostatnią zmianę dot. przypisów - to ona tu psuła. Trzeba będzie tę kwestię jakoś inaczej rozwiązać. Ankry (dyskusja) 22:39, 4 cze 2020 (CEST)

boisz się edytować?

Może ten tekst nie byłby taki straszny? Ankry (dyskusja) 13:38, 21 cze 2020 (CEST)

@Ankry: kiedyś już o tym myślałem, lecz bałem się, czy będę w stanie... może czas spróbować..., wrzucisz? Zdzislaw (dyskusja) 23:07, 21 cze 2020 (CEST)
Indeks:Wacław Niezabitowski - Ostatni na ziemi.djvu Ankry (dyskusja) 08:51, 22 cze 2020 (CEST)

Strona:Tajemnica zamku Rodriganda. Nr 46.djvu/4

Masz jakiś pomysł na to by w dymku wyświetlał się cały poprawny fragment, a nie tylko jego ostatni akapit? Ankry (dyskusja) 22:08, 21 cze 2020 (CEST)

@Ankry: Crystal Clear app clean.png Zrobione moduł wymagał poprawy. Zdzislaw (dyskusja) 22:31, 21 cze 2020 (CEST)
Ten mw.log chcesz na razie zostawić? Ankry (dyskusja) 22:47, 21 cze 2020 (CEST)
@Ankry: dzięki. Zdzislaw (dyskusja) 22:59, 21 cze 2020 (CEST)

OCR z phetools

Masz jakiś pomysł na to, by ocr z phetools działał jako fallback, gdy nie działa hocr (co ma miejsce obecnie)? Ankry (dyskusja) 16:19, 8 lip 2020 (CEST)

@Ankry: dokładnie tak to u nas zaimplementowałem, Zdzislaw (dyskusja) 00:11, 9 lip 2020 (CEST)
@Ankry: dodałem także 404, teraz przełącza ok, problemem ocr-a jest to, że jeżeli robot ocr na toolforge przez jakiś czas (wygląda, że >1 min.) jest bezczynny, to przy pierwszym wywołaniu ocr-a odpowiedź przychodzi po ok. 5-10 minutach, każde kolejne działa błyskawicznie, do czasu bezczynności przez jakiś czas... nie wiem czy to ma związek z oczekiwaniem na przydzielenie slotu na serwerze... Zdzislaw (dyskusja) 00:11, 9 lip 2020 (CEST)
Ja sądziłem, że wykonuje jakieś operacje wyprzedzająco po udanym zleceniu. Ale może się mylę, nie patrzyłem w kod.
@Ankry: horc obrabia cały indeks przy pierwszym wywołaniu, ocr rozpoznaje tylko przesłany rysunek i dotąd odpowiadał zawsze po kilku sekundach, lecz od kilku miesięcy na odpowiedź ocr czeka się i kilkanaście/kilkadziesiąt minut po bezczynności. Zdzislaw (dyskusja) 16:52, 9 lip 2020 (CEST)

wsexport

Przełączyłem, póki co, na nasz. Bo ten z labs zepsuty :( Ankry (dyskusja) 22:50, 8 lip 2020 (CEST)

@Ankry: btw. skąd ta zamiana (właściwa domena)? na https://wsexport.toolforge.org/tool/book.php jest ustawione (301 Moved Permanently) na https://wsexport.wmflabs.org/tool/book.php. Zdzislaw (dyskusja) 14:26, 10 lip 2020 (CEST)
Tak sugerowali na #wikimedia-tech (że podobno wszystkie narzędzia migrują z domeny wmflabs.org), ale jeśli coś nie działa, to przywróć. Być może to właśnie jest/było jedną z przyczyn niedziałania wsexporta. W każdym razie taka zmiana była potrzebna by znowu działał Google-ocr. Ankry (dyskusja) 15:00, 10 lip 2020 (CEST)

Statystyki sierpniowe

Hej, wysłałem ci zrzut bazy. Jest szansa na nowe statystyki? Ankry (dyskusja) 00:03, 5 wrz 2020 (CEST)

EBOOK Maryny i MOBI Rekruta

Cześć!

Piszę do Ciebie z dwoma drobnymi problemami z ebookami, zerknij do nich w wolnym czasie.

Problem tkwi w każdym z ebooków, a więc sprawa dotyczy być może samego kodu tekstu. Mianowicie: 1/3 tekstu książki nie jest wyjustowana pomimo szablonu Justowanie użytego na stronie. Justowanie zaczyna się w książce po fragmencie:

»Ty będzies płakała,
jo nie bende słysoł,
jo nie bende słysoł,
sionde sobie w pokoiku
listy bende pisoł«

Gdy otwieram e-book edytorem dostarczonym przez Calibre okazuje się, że w pierwszym z trzech xhtmli zawierających tekst brak szablonu align:justify. Wiesz może, w czym może tkwić problem? Da się go jakoś rozwiązać, albo chociaż obejść?

Tutaj z kolei problem dotyczy wyłącznie formatu mobi. Po otwarciu pliku na pierwszej stronie otwiera się ogromne, przekreślone, szare C na białym tle. Wynika to zapewne z próby pobrania przez dokument "strony z okładką". Da się na to jakoś zaradzić?

Dzięki Ci, a przy okazji — spokojnego, owocnego i normalnego 2021 roku!
Szandlerowski (dyskusja) 23:24, 30 gru 2020 (CET)

@Szandlerowski: dziękuję, poprzyglądam się, rzeczywiście dzieląc na xhtml-e wycina w pierwszym oba div-y po stronie tytułowej... poeksperymentuję, dam znać. Zdzislaw (dyskusja) 00:17, 31 gru 2020 (CET)
Cześć Zdzisław! Sprawdziłem wyrywkowo jeszcze kilka innych wygenerowanych PDFów. Brak wyjustowania jakby dotyczył plików tworzonych dla całości, np. https://wsexport.wmflabs.org/tool/book.php?lang=pl&format=pdf-a5&page=Zwada/całość, z linku bez /całość plik nie ma tego błędu. Też jest ciekawe, że w przypadku 4 książek z cyklu Na wysokiej połoninie nie załącza okładki do PDFa. Pozdrawiam, Seboloidus (dyskusja) 18:44, 6 sty 2021 (CET)

Indeks:O. Jan Beyzym T. J. i Trędowaci na Madagaskarze

Witaj! Czy mógłbyś zobaczyć, dlaczego pomimo iż indeks jest ukończony to tabelka proofread się nie zazieleniła. --Fallaner (dyskusja) 22:22, 15 lut 2021 (CET)

Przepraszam za zawracanie głowy, jest już OK. --Fallaner (dyskusja) 22:23, 15 lut 2021 (CET)

Podświetlanie składni a skróty klawiszowe

Cześć! Dobra dusza podpowiedziała mi, abym zwrócił się z następującym problemem do Ciebie. Otóż, czy to normalne zjawisko, że przy włączonej opcji Podświetlania składni nie działają (mi) skróty klawiszowe? Moje okno edycyjne wygląda tak. Pozdrawiam, Seboloidus (dyskusja) 21:45, 21 lut 2021 (CET)

@Seboloidus:Cześć, poprzyglądałem się, to cudo jest wysoce niewspółpracujące nie tylko ze skrótami, lecz także z większością natywnych elementów przybornika :( W wolnej chwili poszukam dokumentacji i sprawdzę czy da się jakość rozwiązać ten problem. Pozdrawiam, Zdzislaw (dyskusja) 00:59, 24 lut 2021 (CET)
Cześć. Z góry dziękuję za pomoc i poświęcony czas! Jeśli by to zaczęło normalnie działać to byłoby pomocnym gadżetem. Na razie korzystam z tego okazyjnie, głównie w przypadkach sprawdzania poprawności składni w utworach, w których jest więcej formatowania niż samego tekstu. Pozdr. Seboloidus (dyskusja) 11:30, 24 lut 2021 (CET)

Odp:Indeks:Zweig - Amok.pdf

Odp:Indeks:Zweig - Amok.pdf

Rzeczywiście wydanie z 1933 jest niechlujne. Ale nie jest takie straszne i nie wyróżnia się mocno niechlujnością. Mam wrażenie że wydawnictwa z lat 30-tych są tymi błędami drukarskimi obarczone, bo dużo ich można spotkać. Mam podobnie w wydaniu "Portretu Doriana Graya" z 1929. Ale wydaje mi się że warto, żebyś wstawił "Amok" z 1925. Ja pozostanę przy obecnym i je powoli przepiszę, a Ty mógłbyś przepisać to lepsze wydanie. Zrobisz jak uważasz. Tommy J. (pisz) 21:55, 4 kwi 2021 (CEST)

ws-export

Hej, ws-export dla "Nad przepaścią" generuje poprawnie e-booka tylko z {{summary}} dla Murowanki działa bez summary. Brak w tym logiki... chyba że czegoś nie widzę. Draco flavus (dyskusja) 20:15, 5 kwi 2021 (CEST)

@Draco flavus: cóż... ten typ tak ma (pytanie czy miał przed usprawnieniem?) phab:T275870. Postaram się sprawdzić, kiedy "ta" funkcjonalność się "zaczęła" - może to mieć wpływ na wiele naszych stron. Zanim je osummarujemy zrobię przegląd. Zdzislaw (dyskusja) 20:41, 5 kwi 2021 (CEST)
właśnie dlatego jestem tym zaniepokojony. Nad przepaścią jest nowe, tzn. niedawno utworzone. Problemem jest, że nie sprawdzamy na bieżąco czy nasze pliki się dobrze generują. Tę stronę akurat sprawdzałem bo się nią interesują wikipedyści. Draco flavus (dyskusja) 21:11, 5 kwi 2021 (CEST)
oczekuję w najbliższych dniach większego zainteresowania Nad przepaścią' -- dlatego proszę na wszelki wypadek, by ebook był stale dostępny (ale widzę, że robisz eksperymenty na kopii) Draco flavus (dyskusja) 21:23, 5 kwi 2021 (CEST)
@Draco flavus: ok, przywróciłem summary w Nad przepaścią (Kraszewski, 1887), Zdzislaw (dyskusja) 21:25, 5 kwi 2021 (CEST)
@Draco flavus: zgłosiłem, zobaczymy, Zdzislaw (dyskusja) 22:28, 5 kwi 2021 (CEST)
Dzięki, jakoś tak sobie myślałem, że to może być nawias lub przecinek... Draco flavus (dyskusja) 22:31, 5 kwi 2021 (CEST)
@Draco flavus: może być i nawias... gdybyś się natknął daj tutaj linka, Zdzislaw (dyskusja) 22:32, 5 kwi 2021 (CEST)
Stypa (Lange) działa, więc raczej to przecinek tu wadzi Draco flavus (dyskusja) 23:02, 5 kwi 2021 (CEST)
A może jakieś znaczenie mają polskie litery w nazwie? Awantura (Kraszewski, 1885), Marzyciel (Reymont), Pan Walery - nie mają polskich liter, nie mają summary, a pobierają podstrony; Sonety (Jan Nepomucen Kamiński), Pan sędzia, W sieci pajęczej, Radykał, Zemsta Czokołdowa - bez summary, nie pobierają podstron, wszystkie mają polskie litery. Himiltruda (dyskusja) 00:53, 6 kwi 2021 (CEST)
@Himiltruda: Dziękuję, wygląda to kiepsko, cos mi się wydaje, że przy okazji dużej poprawy eksportera wpadliśmy z deszczu pod rynnę... Zdzislaw (dyskusja) 01:11, 6 kwi 2021 (CEST)
  • @Draco flavus, @Himiltruda: Wygląda na to, że sprawa została potraktowana bardzo poważnie oraz priorytetowo i problem w najnowszej wersji (wdrożonej dzisiaj) exportera został naprawiony. Proszę Was o testy i informacje czy natknęliście się jeszcze na jakieś problemy w tym temacie. Zdzislaw (dyskusja) 21:27, 7 kwi 2021 (CEST)


Zaproszenie

Droga Wikiskrybko / Drogi Wikiskrybo !

Jesteśmy małą grupą osób, które łączą wspólne zainteresowania, znamy się dość dobrze z naszych edycji dyskusji, również spotykaliśmy się kilkakrotnie w różnym składzie.

Niestety w zeszłym roku takie spotkanie, choć planowane i mamy nadzieję przez wiele osób wyczekiwane, nie doszło do skutku.

Dlatego w tym roku zaplanowaliśmy spotkanie wcześniej, bo na 11 września 2021. Miejsce spotkania to sala w centrum Warszawy (z dogodnym dojazdem komunikacją miejską: metrem, tramwajem, autobusem), lub po prostu piechotą z Dworca Centralnego.

Spotkanie będzie jednodniowe (być może z jakimś fakultatywnym spotkaniem w piątek lub niedzielę). Będzie być może nieco skromniej.

Będziemy poruszać tematy, które nas interesują, możemy też po prostu luźno pogadać.

Wieczorem może pójdziemy na jakąś pizzę?

Salę załatwimy bezkosztowo, jakaś kawa itp. się na pewno znajdzie, resztę musimy załatwić we własnym zakresie. Staramy się o wsparcie WMPL - niemniej jednak jest to niepewne.

I jeszcze dwie prośby, przy przyjeździe należy swoje dane osobiste zostawić (np. w zamkniętej kopercie) któremuś z biurokratów, Po dwóch tygodniach zniszczymy, to na wypadek jakichś pytań o bezpieczeństwo itp.

Druga sprawa, to prośba o zaznaczenie w mejlu, czy jesteś szczepiona/szczepiony. Nie uzależniamy od tego naszego spotkania niemniej jednak chcemy móc elastycznie reagować na zmieniającą się legislację.

Nie uruchomiliśmy jeszcze strony na wiki, gdzie można się będzie wpisywać, dlatego na razie prosimy o mejla do 13 czerwca do któregoś z nas.

Przepraszam za taką formę, ale musimy podjąć działania przed początkiem wakacji, stąd prośba o szybką deklarację.

Ankry Bonvol Draco flavus

Drogie Skrybki i Skrybowie! Zgodnie z zapowiedziami Źródłosłów pod auspicjami WMPL odbędzie się w dniach 10-12 września 2021 w Warszawie w opisywanej wcześniej lokalizacji. Na stronie Źródłosłów 2021 znajdziecie więcej informacji oraz kartę rejestracyjną. Ponieważ zostają już praktycznie tylko cztery tygodnie prosimy do dopełnienie formalności. Zachęcamy również gorąco do wzięcia aktywnego udziału - czekamy na propozycje tematów do dyskusji lub może prezentacji? Pozdrawiamy Ankry Bonvol Draco flavus

mul:Wikisource:Shared Scripts

Źródłosłów 2021

Drodzy Wikiskryby!

Po dwuletniej przerwie postanowiliśmy wrócić do formuły wspólnego spotkania wikiskrybów i wikisłownikarzy - Źródłosłowu, organizowanego pod auspicjami Wikimedia Polska. Jeśli oficjalne ograniczenia dotyczące organizowania spotkań oraz warunki epidemiczne na to pozwolą, Źródłosłów odbędzie się zamiast wcześniej zapowiadanego prywatnego spotkania wikiskrybów, w dniach 10-12 września br. w Warszawie. Zarezerwujcie sobie ten termin w Waszym kalendarzu. Więcej informacji wkrótce.

Ankry (dyskusja) 00:40, 3 lip 2021 (CEST)

statystyki

Cześć Zdzisław, dzięki, zwłaszcza czekałem na kwietniowe.
Która kolumna jest w przypadku typowej powieści bardziej miarodajna? Twoim zdaniem "Nad przepaścią" będzie na drugim, czy na czwartym miejscu? Wikiźródła:Statystyki pobrań e-booków/2021 04 pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 14:24, 21 sie 2021 (CEST)

@Draco flavus: raczej na drugim, a biorąc pod uwagę, że w przypadku zbrodni wiele z wywołań mogły stanowić boty, to nawet na pierwszym :) Zdzislaw (dyskusja) 14:39, 21 sie 2021 (CEST)
Dzięki, ta zbrodnia w ogóle jest jakaś z kosmosu... Draco flavus (dyskusja) 14:44, 21 sie 2021 (CEST)
  • A może po prostu ktoś gdzieś wrzucił link? Wieralee (dyskusja) 16:54, 21 sie 2021 (CEST)
@Wieralee: możliwe Zdzislaw (dyskusja) 14:17, 23 sie 2021 (CEST)
P.S. Mam nadzieję, że to niedopatrzenie, że nie widzę Twojego imienia tutaj? ;) Wieralee (dyskusja) 17:01, 21 sie 2021 (CEST)
@Wieralee: pracuję nad tym :)) Zdzislaw (dyskusja) 14:17, 23 sie 2021 (CEST)

błędy w amoku

Hej, zauważyłem że przy przepisywaniu popełniam jakieś błędy jak tu, ale nie potrafię rozszyfrować na czym one polegają. Coś nie tak mam z klawiaturą? Tommy J. (pisz) 18:18, 22 wrz 2021 (CEST)

@Tommy Jantarek: Cześć, to właściwie nie błędy, to niewidoczne znaki podziału (łączniki opcjonalne) - pozostałe niepotrzebne śmieci po automatycznym OCR. Usuwa je gadżet Wikiźródła:Narzędzia/Popraw tekst OCR. Zdzislaw (dyskusja)