Uwaga
Serwis Wedateka jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Dyskusja użytkownika:Himiltruda

Z Wedateka, archiwa
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Witaj na Wikiźródłach!

Himiltruda, witaj na Wikiźródłach – polskojęzycznej kolekcji dokumentów źródłowych! Cieszymy się, że postanowiłeś(aś) do nas dołączyć.

Mam nadzieję, że polubisz ten projekt i zostaniesz z nami. Jeśli potrzebujesz pomocy, poproś o nią dowolnego aktywnego administratora lub innego doświadczonego użytkownika. Możesz także zadać pytanie w Skryptorium lub poeksperymentować we własnym brudnopisie.

Sunflower Metalhead64 edited.png

Przed przystąpieniem do pracy zapoznaj się z treścią następujących stron:

Pamiętaj: w tym projekcie możemy publikować teksty wyłącznie na wolnej licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach wersja 3.0 (lub zgodnej), lub będących w domenie publicznej (czyli m.in. takich, których autor i/lub tłumacz zmarli ponad 70 lat temu).

Na Wikiźródłach odpowiadamy na stronie dyskusji wikiskryby, dla którego przeznaczona jest ta odpowiedź. Wtedy jest on/-a o tym informowany/-a takim samym pomarańczowym paskiem, jaki Ty ujrzałeś(aś) przed chwilą. Odpowiedź podpisujemy czterema tyldami: ~~~~, które są automatycznie zamieniane na Twój podpis, link do Twojej dyskusji oraz datę zamieszczenia wypowiedzi.

Miłej pracy i zabawy! 

https://pl.wikisource.org/wiki/Dyskusja_wikiskryby:Himiltruda

Wieralee (dyskusja) 23:14, 26 wrz 2015 (CEST)

Witaj w gronie wikiskrybów z uprawnieniami redaktora!

FlaggedRevs-2-1.svg

Wraz z wprowadzeniem do Wikiźródeł wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikiskrybę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty :)

Mechanizm funkcjonowania wersji przejrzanych został opisany na kilku stronach:

W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów.

Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać teksty, które są przeglądane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „FlaggedRevs-1.png Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej jest zacząć od stron, które sam(a) utworzyłeś(aś) lub posiadasz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).

Sprawdzenie tekstu, który posiada już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. szkicem).

Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista tekstów oczekujących na ponowne przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas.
Jak oznaczać teksty?

Na końcu każdego tekstu i szablonu oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „⧼revreview-submit-review⧽”. By oznaczyć wersję, należy po prostu kliknąć. Jeżeli chcesz odznaczyć wersję przejrzaną, musisz kliknąć „⧼revreview-submit-unreview⧽”. Jeżeli chcesz najpierw przetestować wersje oznaczone, wejdź na Testową Wiki.

Cofanie zmian

Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś(aś) także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.

Jeżeli masz wątpliwości, zadaj pytanie jednemu z administratorów. Postaramy się szybko odpowiedzieć.
Wieralee (dyskusja) 01:33, 27 wrz 2015 (CEST)

Gratuluję!

Błyskawiczna kariera. Gratuluję!
To jednak wciąż jeszcze pierwsze kroki ;-) Gdybyś miała jakieś pytania lub wątpliwości, wpisz je w pole opisu edycji lub napisz do któregoś z użytkowników, który aktualnie edytuje (Ostatnie zmiany przewodnikiem ;-))
Dobrej nocy! Wieralee (dyskusja) 01:33, 27 wrz 2015 (CEST)

P.S. Tymi "zdezaktualizowanymi przejrzanymi stronami" na razie się nie przejmuj, ta funkcja u nas jeszcze nie ruszyła. Wieralee (dyskusja) 01:36, 27 wrz 2015 (CEST)

Marja Jasnorzewska - Śpiąca załoga

Hej, czy mogłabyś zazielenić dwie ostatnie strony tego indeksu? Indeks:Marja Jasnorzewska - Śpiąca załoga.djvu Byłby wtedy ukończony. Dziękuję z góry :) Cafemoloko (dyskusja) 18:26, 31 sty 2016 (CET)

@Cafemoloko: Uwierzytelniłam, ale żeby ukończyć w pełni projekt, to trzeba chyba jeszcze porobić strony dla całego tomiku i dla wierszy i te linki pododawać w spisie treści...--Himiltruda (dyskusja) 18:33, 31 sty 2016 (CET)
@Cafemoloko: @Himiltruda: to co dziewczyny, która się za to bierze? ;-) Wieralee (dyskusja) 18:39, 31 sty 2016 (CET)
@Wieralee: @Cafemoloko: Ja się jeszcze nie podejmę tego wyzwania :-( Himiltruda (dyskusja) 18:46, 31 sty 2016 (CET)
@Wieralee: @Himiltruda: - ja to zrobię, ale nie wiem czy dam radę z disambigiem czy jak to się tam nazywa ;-) Cafemoloko (dyskusja) 18:51, 31 sty 2016 (CET)

Share your experience and feedback as a Wikimedian in this global survey

Przypisy

  1. Ta ankieta dotyczy głównie opinii na temat bieżących prac Wikimedia Foundation, nie długoterminowej strategii.
  2. Kwestie prawne: Nie jest konieczne dokonanie zakupu. Trzeba być pełnoletnim aby uczestniczyć. Sponsorowane przez Wikimedia Foundation, zlokalizowana w 149 New Montgomery, San Francisco, CA, USA, 94105. Koniec 31 stycznia 2017. Nie obowiązuje gdzie zakazano. Kliknij aby zobaczyć regulamin konkursu.

Strona:PL Aleksander Fredro - Dzieła tom IV.djvu/355

Zrobiłam to na razie tak... Może jeszcze któryś z panów się pokusi o coś lepszego? ;-) Zrobiłam stronę w głównej, żeby zobaczyć, jak to wygląda. Nie najlepiej, ale przynajmniej wiadomo, jak to czytać, o ile dobrze zrozumiałam intencje autora ;-) Jak coś, to śmiało wytnij ;-) Wieralee (dyskusja) 19:35, 4 mar 2017 (CET)

@Wieralee: Dzięki wielkie :-) Skróciłam troszkę tekst i usunęłam słowo "razem" obok klamry. Wydaje mi się, że dość zgrabnie to wygląda i przekaz treści jest zachowany Himiltruda (dyskusja) 19:58, 4 mar 2017 (CET)

Gratulacje :-)

Osterbrunnen Berga-Elster IMG 1987ОВ.jpg

Gratulacje! To właśnie Ty uwierzytelniłaś nasz 1200-tny ukończony indeks!
Oby owoce Twojej pracy były liczne, jak gruszki (tfu! jajka ;-)  na wierzbie ;-)
Wesołych świąt! Wieralee (dyskusja) 17:23, 14 kwi 2017 (CEST)

@Wieralee: Tak się jakoś złożyło ;-) Podziękowania dla Ciebie Wieralee za jego przepisanie i @Alenutka: - za skorygowanie :-) Wesołych Świąt! Himiltruda (dyskusja) 17:36, 14 kwi 2017 (CEST)

fałszywe ostrzeżenia

Przepraszam za nieprzewidziane trudności: testujemy filtry blokujące niepożądane edycje i coś się omsknęło. Już powinno być wszystko OK. Ankry (dyskusja) 21:43, 10 cze 2017 (CEST)

@Ankry: Jest OK :)

Zlot Wikiźródeł i Wikisłownika - Źródłosłów

Szanowna Redaktorko!

W imieniu organizatorów zapraszam Cię do wzięcia udziału w planowanym w dniach 27-29 października 2017 r. przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska pierwszym zlocie Wikiźródeł i Wikisłownika. Więcej informacji o Zlocie można znaleźć na tej stronie, gdzie można już zgłosić swój udział a także zaproponować poszerzenie tematyki.

Ankry (dyskusja) 18:26, 16 wrz 2017 (CEST)

Jordi, czy jak tam się zwał

Witaj. Dziękuję Ci za poszukiwania autora sonetu. Włożyłaś więcej trudu niż niejeden wikipedysta w pisanie biogramu. Wygląda na to, że nie dojdziemy, kto napisał ten utwór, i wypada się z tym pogodzić. Zresztą chyba nie do nas należy tutaj ustalanie tożsamości poetów. Co innego na Wikipedii. To zrozumiałe, że sto lat temu stan wiedzy literaturoznawczej był inny i niejedno dzieło przypisywano innemu twórcy niż obecnie. Podobno hymnu Dies irae nie napisał Tomasz z Celano. Wiemy, ile teorii spiskowych powstało na temat autorstwa dramatów Williama Szekspira. Sądzę, że wiersz będzie figurował jako utwór Jordiego, co najwyżej będzie uwaga, że nic bliżej o nim nie wiadomo. A tak na koniec, gdybyś chciała przejrzeć jedną-dwie strony z opracowywanej antologii, byłbym/bylibyśmy wdzięczni. Pozdrawiam.(Anagram16 (dyskusja) 22:07, 20 gru 2017 (CET))

@Anagram16: Witaj. Postaram się w tym okresie świąteczno-noworocznym skorygować, to, co już przepisałeś z Antologii. Pozdrawiam Himiltruda (dyskusja) 18:07, 21 gru 2017 (CET)
Himiltruda, w okresie świąteczno-noworocznym po prostu świętuj, ale jeśli po Trzech Królach się już naświętujesz, zapraszam do pracy. Do tego czasu jeszcze to i owo przepiszę. Pozdrawiam. (Anagram16 (dyskusja) 18:14, 21 gru 2017 (CET))

Święta

Himiltruda, dziękuję za korygowanie stron, tym bardziej, że robisz to w święta, kiedy wszyscy ludzie się lenią. Specjalnie dla Ciebie drzewko:

Ferdynand Ruszczyc, Świerk (1890)

. (Anagram16 (dyskusja) 00:14, 26 gru 2017 (CET))

Bez treści

Witaj. Pojawiły się kontrowersje w sprawie Strona:Urke-Nachalnik - Gdyby nie kobiety.djvu/195. Skan zawiera pustą stronę. Problemy zwykle zaznacza się w przypadku stron niepełnych, zdefektowanych. Jaka reguła tu zadziałała? Pozdrawiam w niedzielę. (Anagram16 (dyskusja) 12:17, 4 mar 2018 (CET))

@Anagram16: Działa tutaj taka reguła, że jeżeli na stronie nie ma tekstu, a powinien być, to jest to problem i oznaczamy "Problemy". Na tej samej zasadzie jak oznaczałeś tutaj. Pozdrawiam Joanna Le (dyskusja) 12:40, 4 mar 2018 (CET)
@Joanna Le:, dziękuję za wyjaśnienie, @Himiltruda:, przepraszam za zamieszanie. Miłego niedzielnego popołudnia. (Anagram16 (dyskusja) 12:45, 4 mar 2018 (CET))

Gratulacje!

Shimogamo-Broom-M1625.jpg

Serdecznie gratuluję otrzymania nowej funkcji!

Proponuję dobry, klasyczny sprzęt, ale możesz wybrać sobie poręczniejsze narzędzia ;-)
Pozdrawiam i życzę dobrej pracy Joanna Le (dyskusja) 07:55, 14 mar 2018 (CET)
Rzadko tu ostatnio zaglądam i przegapiłam głosowanie, ale oczywiście zagłosowałabym także "za". Gratuluję! :) Salicyna (dyskusja) 10:58, 14 mar 2018 (CET)
@Salicyna: Dziękuję bardzo! @Joanna Le: Dziękuję za sprzęt :-) Model klasyczny jak najbardziej mi odpowiada :-) Pozdrawiam Himiltruda (dyskusja) 12:04, 14 mar 2018 (CET)
Ja również gratuluję, mam też nadzieję, że gwiazdka za tą ciężką pracę nad dramatami Fredry się podoba :) Nawider (dyskusja) 20:15, 14 mar 2018 (CET)
@Nawider: Dziękuję :-) A gwiazdka za Fredrę jest piękna :-) Himiltruda (dyskusja) 20:25, 14 mar 2018 (CET)
Ja również gratuluję. I gdyby były jakieś problemy czy wątpliwości przy korzystaniu z uprawnień, służę pomocą. Ankry (dyskusja) 20:17, 14 mar 2018 (CET)
@Ankry: Dziękuję :-) Gdy będę mieć jakiekolwiek wątpliwości co do uprawnień, nie omieszkam spytać. Himiltruda (dyskusja) 20:25, 14 mar 2018 (CET)

Reminder: Share your feedback in this Wikimedia survey

WMF Surveys, 03:35, 13 kwi 2018 (CEST)

Your feedback matters: Final reminder to take the global Wikimedia survey

WMF Surveys, 02:44, 20 kwi 2018 (CEST)

Błędy

  • Przejrzę jeszcze raz nie tylko tę stronę. Pozdrawiam. (Anagram16 (dyskusja) 17:42, 29 maj 2018 (CEST))

Zawichost

Dziękuję za ukończenie "Zawichosta" Jana Lama. Pozdrawiam. (Anagram16 (dyskusja) 20:14, 1 cze 2018 (CEST))

@Anagram16: Ależ to sama przyjemność. Pozdrawiam :) Himiltruda (dyskusja) 20:15, 1 cze 2018 (CEST)

Poezje (Żuławski)

Hej :) Czy w wolnej chwili mogłabyś zerknąć na Strona:PL Jerzy Żuławski - Poezje tom I.djvu/289, nie mam pojęcia, jak przerobić ten spis treści, żeby pozbyć się center i small i przy okazji wszystkiego nie rozwalić... Z góry serdecznie dziękuję za pomoc :) Sempai5 (dyskusja) 19:25, 16 cze 2018 (CEST)

@Sempai5: Zmieniłam spis na szablon SpisPozycja. Pozostawiam Ci uwierzytelnienie :) Pozdrawiam Himiltruda (dyskusja) 20:50, 16 cze 2018 (CEST)

Bajki z obrazkami

Hejka :-) Mam pytanko, czy masz w planach robić obrazki do Bajek, bo widzę że przepisujesz ten indeks? Jeżeli nie, to mogę się tym zająć w "wolnej chwili". Joanna Le (dyskusja) 19:35, 19 cze 2018 (CEST)

@Joanna Le: Tak, mam zamiar je robić, i to raczej z oryginalnego skanu w bibliotece cyfrowej, gdzie jest trochę lepsza jakość. Problem tylko ze znalezieniem czasu, ale zmobilizuję się :-) Jeśli coś mi nie będzie wychodzić to poproszę Cię o pomoc :-) Himiltruda (dyskusja) 19:48, 19 cze 2018 (CEST)
Tak właśnie myślałam, dlatego wolałam się najpierw zapytać. To dobrze, nie będę się czepiać bajek tylko może skończę te już zaczęte indeksy ;-) A jak będzie potrzebna pomoc to jestem chętna :-) Joanna Le (dyskusja) 19:54, 19 cze 2018 (CEST)

Pieśni niewolnika

Dzięki za źródło. Będę skrobał. (Anagram16 (dyskusja) 12:06, 17 lip 2018 (CEST))

Zlot Wikiźródeł i Wikisłownika - Źródłosłów

Szanowny Redaktorze!

W imieniu organizatorów zapraszam Cię do wzięcia udziału w planowanym w dniach 26-28 października 2018 r. przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska drugim zlocie Wikiźródeł i Wikisłownika "Źródłosłów".

Więcej informacji o Zlocie można znaleźć na tej stronie, gdzie można już zgłosić swój udział a także zaproponować poszerzenie tematyki.

Wiadomość rozesłana na prośbę wikiskryby: Zdzislaw (dyskusja) 12:07, 15 wrz 2018 (CEST)

Karol Dickens - Maleńka Dorrit.

Możesz poprawić strukturę tworzenia w rozdziałach/coś źle zrobiłem/ i nie wiem jak to naprawić. Ja działam na zasadzie kopiuj i wklej z innych książek, oraz dostosowania do obecnych potrzeb. Wydarty (dyskusja) 14:12, 30 wrz 2018 (CEST)

@Wydarty: Nie ma problemu, za chwilę się tym zajmę :-) Himiltruda (dyskusja) 14:14, 30 wrz 2018 (CEST)

Dziękuję Wydarty (dyskusja) 17:09, 30 wrz 2018 (CEST)

Noc Bożego Narodzenia

Czasem warto podawać tłumacza, zwłaszcza, że jest też inny przekład. Ankry (dyskusja) 19:21, 11 paź 2018 (CEST)

Szekspir Paszkowskiego

Dodałem 3 indeksy Szekspira, które były podane przez Ciebie w propozycjach do scalania Proofread. --Matlin (dyskusja) 16:56, 12 paź 2018 (CEST)

Dziękuję

Dobry, pragnę bardzo serdecznie podziękować za ostatnie edycje stron indeksu Edmund Różycki (Szkic biograficzny). Były tam bardzo, bardzo potrzebne. W tym miejscu proszę także Anwar2 oraz Anagram16 o przejrzenie uważnie wspomnianych edycji. Stan sprzed edycji Himiltrudy, nie zasługiwał w żadnym razie na kolor żółty, tym bardziej zielony! Zdzislaw (dyskusja) 22:35, 22 paź 2018 (CEST)

Żmija

Cześć, chciałbym uźródłowić Żmiję tym indeksem. Problem jest taki, że we wspomnianym indeksie nie ma tego tekstu. W związku z tym, że moje próby sproofreadowania Otello wywołały Twoją reakcję, chciałbym zapytać o radę, co z tym zrobić? Uźródłowić, a wspomniany tekst zostawić, niech wisi? Usunąć? Nieuźródławiać? Pozdrawiam, Wolan (dyskusja) 00:25, 28 lis 2018 (CET)

@Wolan: Jak najbardziej można uźródłowić tekst wymienionym indeksem, a Objaśnienia poety zostawiłabym w takiej formie, w jakiej są. Ewentualnie na głównej stronie uźródłowionego tekstu dodałabym dopisek "Zobacz też" i link do Objaśnień. Pozdrawiam, Himiltruda (dyskusja) 00:40, 28 lis 2018 (CET)
@Himiltruda: Dziękuję, Wolan (dyskusja) 21:29, 28 lis 2018 (CET)

Pani de Monsoreau

Zawsze będę wdzięczny za pomoc i poprawę mojej pracy. Nie do końca ja to wszystko rozumiem i moje działania opierają się na zasadzie kopiuj i wklej z innych książek.Wydarty (dyskusja) 17:56, 30 gru 2018 (CET)

Wojna kobieca

W Wojnie kobiecej https://pl.wikisource.org/wiki/Wojna_kobieca jest inny układ numeracji rozdziałów niż sugerował wpis ołówkiem na okładce drugiej części. Kolejność zrobiłem, ale czy będzie się zgadzała struktura pod względem informatycznym w miarę wolnego czasu proszę sprawdź i przerób prawidłowo. Nie spieszy się, gdyż tekstu do przerobienia do miejsca zmian pozostało dość dużo.Wydarty (dyskusja) 11:16, 6 sty 2019 (CET)

@Wydarty: Dziękuję za zwrócenie uwagi na tę numerację. Wprowadziłam trochę zmian w tych rozdziałach, które już przepisałeś i dopasowałam całość struktury. Wydaje mi się, że teraz powinno być już dobrze. Pozdrawiam. Himiltruda (dyskusja) 23:44, 6 sty 2019 (CET)

Brakujące kilka słów w Wojnie kobiecej Tom drugi str 126-127 są w tym samym tłumaczeniu ale innym wydaniu, czy i jak można to uzupełnić? link strony https://polona.pl/item/kobieca-wojna-romans-historyczny-t-3,OTI5MDY3NDE/12/#info:metadata Wydarty (dyskusja) 11:04, 20 lut 2019 (CET)

@Wydarty: Moim zdaniem {{Przypiswiki}} z odniesieniem do tego drugiego wydania lub {{Korekta}} (najlepiej też uzupełniona o odpowiedni przypis. Ankry (dyskusja) 11:15, 20 lut 2019 (CET)

Anioł Pitoux

Jak widzę to szablon nie obejmuje takiej objętości książek i nie da się scalić tej książki. Pewnie musi być ona w pojedynczych tomach. To samo pewnie będzie dotyczyć pozostałych książek Dumasa tj Wilczyce, Wicehrabia de Bragelonne, Dwadzieścia lat później. A może nie mam racji? W miarę wolnego czasu i chęci pomóż i objaśnij jak to ma być zrobione, lub sama zrób prawidłowo.Wydarty (dyskusja) 12:38, 22 lut 2019 (CET)

@Wydarty: jeśli próbujesz zrobić stronę całości do Anioła Pitoux i zamiast treści stron są pod koniec tylko wymienione jeden za drugą nazwy strony (np. Strona:Anioł Pitoux1.djvu/900 itd), to znaczy, że maksymalna wielkość strony, która jest narzucona przez oprogramowanie Media Wiki, jest przekroczona. Nie jestem pewien czy daje się to obejść. Matlin (dyskusja) 13:59, 22 lut 2019 (CET)

@Wydarty: @Matlin: W wielu przypadkach daje się to obejść, ale wymaga to specjalnego "potraktowania" tych stron. Tu są strony całości tak zrobione, ale chyba tylko @Ankry: może w tym pomóc :-) Himiltruda (dyskusja) 14:54, 22 lut 2019 (CET)
@Wydarty: @Matlin: Te strony są robione za pomocą substytucji, a nie transkluzji, czyli na stronach jest umieszczane treść stron (niektórych) z chwili utworzenia strony całości. Natomiast ewentualne zmiany treści (poprawki) na stronach są co pewien czas aktualizowane ręcznie poprzez ponowne utworzenie strony przez bota. Jeśli chcecie się tym pobawić samodzielnie, to możecie spróbować (kod strony używany do aktualizacji jej treści znajduje się na stronach dyskusji odpowiednich stron). Ankry (dyskusja) 15:12, 22 lut 2019 (CET)
@Ankry: Zrobiłem według kodu z innych stron, ale zastanawiam się czy dobrze i czy słusznie utworzyłem wcześniej stronę całości (w zasadzie to chciałem przerwać, zatrzymując ładowanie strony, ale było już za późno) --Matlin (dyskusja) 16:19, 22 lut 2019 (CET)

Community Insights Survey

RMaung (WMF) 16:34, 9 wrz 2019 (CEST)

Źródłosłów

Cześć.

Za nieco ponad miesiąc odbędzie się Źródłosłów 2019: trzecia edycja wspólnego spotkania społeczności Wikiźródeł i Wikisłownika. Zapraszamy Cię, jako redaktora Wikiźródeł, który uczestniczył w ciągu ostatniego roku w tworzeniu projektu, do wspólnego udziału w wydarzeniu. Zostały jeszcze niecałe 3 tygodnie, aby się zarejestrować. Więcej informacji na stronie wmpl:Źródłosłów.

W imieniu społeczności Wikiźródeł

Ankry, Bonvol, Zdzislaw 00:23, 15 wrz 2019 (CEST)

Reminder: Community Insights Survey

RMaung (WMF) 21:14, 20 wrz 2019 (CEST)

Reminder: Community Insights Survey

RMaung (WMF) 19:04, 4 paź 2019 (CEST)

Prośba

Hej, możesz spróować odtworzyć ostatnią wersję tej strony? Mi ograniczenia zmiany statusu proofread nie pozwalają. Ankry (dyskusja) 00:54, 2 sty 2020 (CET)

@Ankry: Nie wiem, czy to dobrze robię, ale po kliknięciu tu na "Odtwórz" pojawia mi się komunikat "Niektóre lub wszystkie odtworzenia nie powiodły się: Zmiana statusu proofreading tej strony przez Ciebie jest niedozwolona." Himiltruda (dyskusja) 01:06, 2 sty 2020 (CET)
Czyli masz to samo co ja. Dzięki w każdym razie za próbę. Ankry (dyskusja) 01:08, 2 sty 2020 (CET)
Informacyjnie: zgłosiłem phab:T241691. Ale wygląda na to, że trzeba będzie utworzyć osobną grupę uprawnień na takie przypadki. Ankry (dyskusja) 08:51, 2 sty 2020 (CET)

Tajemnica lwiej grzywy

Hi, ten utwór (patrz: w:Lwia grzywa org. The Adventure of the Lion's Mane) Doyle opublikował w 1926 więc nie jest on jeszcze PD-US, chociaż oczywiście jest PD w Polsce. Tak więc zgodnie ze stosowanymi tutaj zasadami trzeba by jeszcze chwilkę odczekać. Mam go w OP ale tam mamy inne zasady. Sorrki ;) Pozdrawiam Electron Smiley kabelsalat.gif <Odpisz> 01:33, 28 sty 2020 (CET)
Btw. Patrz -> . Oryginał mieliśmy także w Wikilivres (PD-Canada, PD-NZ). Ale Wikilivres niestety padły. Electron Smiley kabelsalat.gif <Odpisz> 01:53, 28 sty 2020 (CET)

@Electron: Ok, dzięki za informację. Widzę, że sprawa już załatwiona. Pozdrawiam Himiltruda (dyskusja) 11:13, 28 sty 2020 (CET)

Kościół święto-michalski Kraszewskiego

Hej Himiltruda, zrobiłem rozdziały do książki, mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko. Użyłem kilku szablonów, tak że zmienne są (poza pierwszym i ostatnim rozdziałem) jedynie strony oraz obecność lub brak {{Przypisy}}. Po pierwsze, struktura rozdziałów jest w tej książce nieco niedodefiniowana (brak numeracji) i wydawało mi się, że łatwiej by było w razie czego dostosować przenosząc strony. Po drugie, miałem ochotę wypróbować ten pomysł z szablonami. Mam nadzieję, jeszcze raz, że ci nie popsułem frajdy z książki. BTW, chętnie przeczytam, co sądzisz o tym sposobie. Jeśli Ci się nie spodoba, śmiało zrób po swojemu. Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 10:11, 4 lip 2020 (CEST)

  • @Draco flavus: Ok, w porządku, poprawiłam tylko drobiazgi redakcyjne. Co do meritum — rozumiem, że automatyzacja pewnych procesów może być wskazana ale, o ile szablony {{PoprzedniU}} i {{NastępnyU}} są w miarę oczywiste, to takiej konstrukcji — fromsection="r1{{BieżącyU|2|-1}}" tosection="r1{{BieżącyU|2|-1}} — użytej wewnątrz zupełnie innego indeksu np. na tej stronie na razie nie udało mi się rozgryźć. Gdyby tu był jakiś błąd nawet nie umiałabym go poprawić :( Dobrze by było, żeby przejrzystość i intuicyjność nie padły ofiarą automatyzacji... Pozdrawiam. Himiltruda (dyskusja) 02:02, 5 lip 2020 (CEST)
    • Dzięki za życzliwą odpowiedź, rozważaniom na temat sensowności tej automatyzacji poświęciłem swoją stronę brudnopis30 – jeśli masz ochotę przeczytaj/skomentuj, też mam wątpliwości (vide Podsumowanie). To powyżej to sekcje użyte w książce; szablon bieżący znajduje ostatni (-1) człon nazwy i wstawia go dwucyfrowo (2). Więc w efekcie wywołanie szablonu fromsection="r1{{BieżącyU|2|-1}}" tosection="r1{{BieżącyU|2|-1}} na stronie Ostatnia brygada/Część pierwsza/Rozdział II daje 02, a razem z poprzedzającym tekstem r102, tj. nazwę sekcji. Ma to oczywiście sens tylko wtedy, gdy tak zaplanowano, przepisując książkę. Szablony te konkretnie są dotąd stosowane w trzech książkach (Ostatnia brygada – mój pierwszy eksperyment, Trucizny - robiliśmy razem z @Cafemoloko:) i tym. Co do ewentualnej naprawy, to fakt jest kłopot. Ale a. jest szablon udokumentowany, b. na razie jestem w projekcie, c. zawsze można zrobić od nowa, wpisując na sztywno r102. Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 06:13, 5 lip 2020 (CEST)

Strona: Harada

W jaki sposób mam napisać tą stronę bo nie za bardzo wiem o co chodzi? -- niepodpisany komentarz użytkownika 2a00:f41:1cc2:21f6:503e:aaa0:39d:1138 (dyskusja | wkład) 00:20, 24 lip 2020 (CEST)

Czy jak dodam listę utworów muzycznych tego artysty (harada) to zaakceptujesz? -- niepodpisany komentarz użytkownika 2a00:f41:1cc2:21f6:503e:aaa0:39d:1138 (dyskusja | wkład) 00:26, 24 lip 2020 (CEST)

Na Wikiźródłach zamieszczamy tylko teksty już wcześniej opublikowane, przeczytaj proszę Wikiźródła:Czym są Wikiźródła?. Hasło, które zamieściłeś może zostać umieszczone ewentualnie na Wikipedii. To jest inny projekt. Himiltruda (dyskusja) 00:32, 24 lip 2020 (CEST)

Rozstrzelona korekta

Cześć. Tutaj na dole strony po tekście rozstrzelonym jest błąd - przecinek zamiast kropki (procesualną, Pochód). Nie umiem tego skorygować poprawnie. Mogłabyś pomóc? Kejt (dyskusja) 10:42, 29 lis 2020 (CET)

  • @Kejt: Poprawiłam. Szablon roz* nie współpracuje z szablonem Korekty i trzeba to jakoś obejść. Więcej na ten temat w tej dyskusji. Himiltruda (dyskusja) 15:46, 29 lis 2020 (CET)
  • @Himiltruda: Dziękuję! Twoje rozwiązanie jest proste, nawet bardzo proste w tej sytuacji ;) Kejt (dyskusja) 15:54, 29 lis 2020 (CET)

Sceny sejmowe

Hej, Himiltrudo, chętnie połatam indeks. Wolę to zrobić, po skończeniu przez ciebie korekty (z dwóch powodów: 1. a nuż coś jeszcze wyjdzie, 2. muszę przesunąć strony, co daje czasem (dawało?) nieoczekiwane efekty ze stronami, które pozostały w cache'u. Gdy skończysz, zawiadom mnie. Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 08:20, 2 gru 2020 (CET)

Struktura tekstów

[wydzielony fragment dyskusji z poprzedniego wątku]
Odnośnie pytania z maila - w moim brudnopisie umieściłam trochę przykładów i adnotacji do Twojego tekstu. Himiltruda (dyskusja) 21:17, 2 gru 2020 (CET)

  • Dzięki :) Na iv też nic rozsądnego nie znalazłaś? Są ze dwa-trzy Wydartego ale są na tyle nieregularne, że nie nadają się na przykład. Przejrzę jeszcze moje i Twoje przykłady, zwłaszcza typ iii bywa źle zrobiony. Spójrz i Ty, OK? Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 21:31, 2 gru 2020 (CET) Ps. ten typ vii przeoczyłem faktycznie. Draco flavus (dyskusja) 21:37, 2 gru 2020 (CET) Zdaje się, że Stuartowie i Sprawa Clemenceau są źle zbudowane? dobrze myślę? Draco flavus (dyskusja) 21:54, 2 gru 2020 (CET)
    • @Draco flavus: Dopisałam parę przykładów i uwagi odnośnie Typu IV. Himiltruda (dyskusja) 02:35, 3 gru 2020 (CET)
      • Dzięki za poprawki i uwagi, ale zastanawiałem/zastanawiam się w typie iii, które rozwiązanie jest najlepsze, jakie "zalecić" (czy podać wszystkie - pod kątem choćby poprawiania istniejących), czy jakieś rozwiązanie by należało preferować, czy po prostu podać możliwości i wyjaśnić mechanizmy? Czy obecne przykłady posegregować? Zastanawiam się też, czy te dwa przykłady typu iv (do ewentualnego "spłaszczenia" = z ciągłą numeracją rozdziałów powinny się znaleźć w tutorialu). Draco flavus (dyskusja) 09:12, 4 gru 2020 (CET)
        • @Draco flavus: Czasami ja też się w tym gubię. W przypadku struktury III "utwór/tom/rozdział" trzymam się modelowego, jak dla mnie, rozwiązania, czyli:
- główna strona indeksująca - linki do tomów (części)
- podstrony z tomami - spis rozdziałów ujęty w summary; spis inkludowany z indeksu, bądź, jeśli w książce go nie ma, wpisany przeze mnie bezpośrednio na podstronę z tomem.
W efekcie cała książka ściąga się bez problemów. Przykłady Ładny chłopiec, Jesienią (Kraszewski, 1886), W Roztokach, Czerwone i czarne (Stendhal, 1932). Ale tak naprawdę od osoby "tworzącej" książkę zależy jak ją złoży. Jeśli całą strukturę ujmie w summary na stronie głównej, powstanie spis treści "nierozwijalny". Na podstronach z tomami już nie powinno być wtedy summary. Może zdecydować, że za pomocą summary z parametrem "widoczny=nie" wydzieli osobno linki do "tomów", a na podstronach da "rozdziały" w summary.
Ale są też indeksy typu III, których "działania" nie rozumiem. Według objaśnień zawartych na stronie z szablonem {{Summary}} oraz w Poradniku linki 3-rzędowe powinny być ujęte w summary, żeby się pobrały. W indeksach Dziecię Starego Miasta, Złoty trójkąt, Dola i niedola, Dalaj-Lama są linki 3-rzędowe, ale nie znalazłam żadnego summary, ani na stronie głównej, ani na podstronach, a mimo to książki pobierają się w całości. Nie umiem tego wyjaśnić....
Odnośnie indeksu Stuartowie (Dumas) - dodałam summary na podstronach. Całość dobrze się pobiera. Czy jeszcze dostrzegasz jakieś błędy w strukturze?
"Annę Kareninę" i "Zbrodnię i karę" może zostawić tak, jak jest i nie "spłaszczać"? Części ładnie mieszczą się w tomach. Mógłby to być przykład na typ IV, ale trzeba najpierw dopracować te indeksy, bo w tej chwili nie pobierają się w całości (oprócz pobrania ze strony całości). Himiltruda (dyskusja) 21:25, 4 gru 2020 (CET)
muszę to sobie wszystko przemyśleć, ale nie chciałem robić jakiejś rewolucji czy poprawiać działające rozwiązania. Raczej myślałem o zrobieniu kilku wzorców na przyszłość ("samograjów"). Ale żeby to zrobić muszę rozgryźć problem, stąd "drążę". Draco flavus (dyskusja) 21:59, 4 gru 2020 (CET)
@Draco flavus: Bardzo by się przydał taki zestaw podstawowych wzorców dla tworzenia tekstów i myślę, że dobrze zestawiłeś podstawowe typy. Dorzuciłam jeszcze w brudnopisie przykłady dobrze opracowanych zbiorów, gdzie przynajmniej część samodzielnych utworów jest dodatkowo dzielona na rozdziały (typ VI). Jeśli jeszcze mogę w czymś pomóc to pytaj. Pozdrawiam Himiltruda (dyskusja) 01:44, 5 gru 2020 (CET)
Dzięki za wsparcie, z typem VI nie da się moim zdaniem rozsądnie zrobić strony całości transkludując spisy treści (chyba żeby użyć szablonu {{LinkRel}} ). Możesz to prześledzić na Liote (nowele)/Całość. Dziecię Starego Miasta/całość też jest zresztą źle zbudowane... (innych jeszcze nie sprawdzałem). Im głębiej w to wchodzę, tym bardziej widzę konieczność jakiejś systematyzacji czy zrobienia wzorców. Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 09:35, 5 gru 2020 (CET)
Hej, spojrzysz na Obłomowa (typ 3 = 4 "spłaszczony")? Zrobiłem go moimi szablonami, ale nie o to chodzi. Bardziej by mi zależało na Twojej opinii nt. kolejności w stronach kategorii, właściwej zawartości pól w szablonie Dane tekstu, linkowanie, jest takie (zdaje się) jak pisaliśmy. Czy Twoim zdaniem taki układ w Kategoria:Obłomow jest optymalny, czy na przykład wydzielić strony całości części (moim prywatnym zdaniem zresztą są one w ogóle zbędne – co komu po kawałku powieści????). Czy są jakieś inne braki? Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 11:40, 15 gru 2020 (CET)
@Draco flavus: W Kategoria:Obłomow jest dobrze, może tylko Obłomow/całość powinna ustawiać się po Obłomow/Część czwarta/całość? Na głównej stronie i na stronie całości wprowadziłam drobne zmiany redakcyjne. Na podstronach Części i Rozdziałów jest wszędzie literówka w Danych tekstu. W polu Wydawnictwo zamiast „Bibjoteka Polska“ powinno być „Bibljoteka Polska“. Literówka była na stronie Indeksu, poprawiłam ją. Warto teraz botem przejść przez podstrony i też ją poprawić. Poza tym wszystko wydaje mi się w porządku. Pozdrawiam Himiltruda (dyskusja) 00:55, 18 gru 2020 (CET)
Dzięki, puszczę bota jeszcze dziś, miałem ambicję, by przerobić Żyda, wiecznego tłumacza, tak jak pisaliśmy -- zresztą epub nie działał, nie działa dalej. Mam wrażenie, że po prostu nie da się tymi metodami zrobić głębszej hierarchii, jeśli masz ochotę popróbuj jeszcze... Draco flavus (dyskusja) 16:09, 18 gru 2020 (CET)

Schemat kolejności podstron

Hej, zgadza się ? ( Poprzednia / Następna na postronach w przestrzeni głównej. Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 23:51, 8 gru 2020 (CET)

Kraszewski

Hej, mogę powoli wrzucać Kraszewskiego, nie warto robić wszystkiego na raz i tak dużo Kraszewskiego czeka w kolejce... Z pocięciem podwójnych stron to nie jest specjalny problem, tylko niestety utracimy wtedy warstwę tekstową. Myślę teraz o "Starej pannie" i "Nerze". Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 14:18, 12 lut 2021 (CET)

@Draco flavus: Dzięki za "Czarną godzinę" i "Starą pannę". Oczywiście, że nie ma potrzeby od razu dodawać wszystkiego. Powoli będzie się kończyć to, co jest już zaczęte i potem dopiero sukcesywnie dodawać następne. Pozdrawiam Himiltruda (dyskusja) 01:47, 13 lut 2021 (CET)

Bezimienna

Hej, w takich wypadkach Dane tekstu2 by były idealne. Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 18:07, 13 lut 2021 (CET)

@Draco flavus: Tak, w takich sytuacjach byłaby to przydatna alternatywa dla bota. Dzięki. Pozdrawiam Himiltruda (dyskusja) 23:40, 13 lut 2021 (CET)

Bez serca

Hej wrzuciłem indeks:PL JI Kraszewski Bez serca.djvu nie straciliśmy warstwy tekstowej, niemniej jednak mały mankament jest (w pierwszym tomie na każdej stronie jest tekst dwóch stron). Myślę, że do naszych celów jest OK. Draco flavus (dyskusja) 20:11, 7 mar 2021 (CET)

@Draco flavus: Dzięki :-) Warstwa tekstowa jest OK. Myślę, że dla osoby przepisującej ten "mały mankament" nie będzie stanowił problemu. Himiltruda (dyskusja) 22:47, 7 mar 2021 (CET)

Murowanka

Hej, Himiltrudo, spójrz proszę czy ten Fałat w drugiej części Murowanki należy twoim zdaniem do Kraszewskiego, czy pominąć go? Draco flavus (dyskusja) 21:10, 22 mar 2021 (CET) (str. 29 = 73)

skryptorium

Hej, może dwa wątki byłyby dla ciebie interesujące: PrzenoszenieKategorie ? Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 19:22, 24 mar 2021 (CET)

teksty

Hej, Himiltrudo, @Wydarty: przepisał Zabroba, Stary zamek, Cztery pory roku. Zajmiesz się kategoriami? Lepiej od nas się orientujesz :) jeszcze trzeba dopisać do strony autora (pod: bajki i opowiadania?) Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 21:54, 14 maj 2021 (CEST)

  • @Draco flavus: Co do kategorii na stronach tekstów to w tej chwili nie mam pomysłu. Na stronie autora na razie dodałam te teksty do "Bajek i opowiadań", ale myślę nad lekką przebudową podziału na tej stronie. "Inne powieści" podzielić na historyczne i współczesne, zamiast "bajek i opowiadań" - krótka proza, ewentualnie z dalszym podziałem. Publicystykę też będzie trzeba w przyszłości podzielić, ale muszę nad tym jeszcze pomyśleć. Pozdrawiam Himiltruda (dyskusja) 00:55, 15 maj 2021 (CEST)

Rozmowa ze starym rokiem

Hej, zobacz, co z tą Rozmową Kraszewskiego z Kurjera. Tytuł nigdzie nie występuje chyba. Zostawiamy? Zmieniamy na jakiś generyczny Staruszek...? Draco flavus (dyskusja) 23:05, 25 maj 2021 (CEST)

@Draco flavus: Dodałam przypis do tytułu. W tym przypadku wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem, niż posłużenie się incipitem, ale jeśli uważasz inaczej, proszę, zmień. Pozdrawiam Himiltruda (dyskusja) 01:39, 26 maj 2021 (CEST)
Z ogrodu Hesperyd wrzuciłem na razie do bajek, to taki list liryczny i ckliwy Draco flavus (dyskusja) 22:45, 27 maj 2021 (CEST)

Kategorie w książce „2 w 1“

Cześć! Mam prośbę o pomoc przy książce Listy do przyszłej narzeczonej i Listy do cudzej żony. Składa się ona z przedmowy i dwóch osobnych książek; każda część innego autora. Nie wiem czy dobrze poprzypisywałem autorów do kategorii. Proszę, zweryfikuj to w wolnej chwili.
I jeszcze rzecz z zapisem w tym temacie (# Inne) — co kursywą, autor czy tytuł? Natrafiłem na różne rozwiązania... Seboloidus (dyskusja) 23:13, 2 cze 2021 (CEST)

@Seboloidus: Cześć. W kategoriach wydaje mi się, że wszystko jest idealnie, nie dostrzegłam nic, co chciałabym poprawić. Ewentualnie można się zastanowić, czy te dwa teksty da się określić jako "opowiadania". Jeśli tak, można do tej kategorii dodać kategorię "Zbiory opowiadań". Odnośnie zapisu w "Innych" rzeczywiście w różnych miejscach różnie to bywa. Może trzymać się formy zapisu stosowanej w "Tłumaczeniach", gdzie autor jest pisany kursywą? Himiltruda (dyskusja) 00:28, 3 cze 2021 (CEST)
Dziękuję. Poprawiłem zapis i autora objąłem kursywą. ♦ A w pierwszej kwestii, to trudno mi przychodzi uściślenie podgatunków literackich. Tym bardziej, że często granice ich są nader elastyczne, zaś sam ich dobór przez autorów dość luźny. Na chwilę obecną nie wiem czy te „listy“ można opowiadaniami nazwać. Seboloidus (dyskusja) 00:56, 3 cze 2021 (CEST)


Zaproszenie

Droga Wikiskrybko / Drogi Wikiskrybo !

Jesteśmy małą grupą osób, które łączą wspólne zainteresowania, znamy się dość dobrze z naszych edycji dyskusji, również spotykaliśmy się kilkakrotnie w różnym składzie.

Niestety w zeszłym roku takie spotkanie, choć planowane i mamy nadzieję przez wiele osób wyczekiwane, nie doszło do skutku.

Dlatego w tym roku zaplanowaliśmy spotkanie wcześniej, bo na 11 września 2021. Miejsce spotkania to sala w centrum Warszawy (z dogodnym dojazdem komunikacją miejską: metrem, tramwajem, autobusem), lub po prostu piechotą z Dworca Centralnego.

Spotkanie będzie jednodniowe (być może z jakimś fakultatywnym spotkaniem w piątek lub niedzielę). Będzie być może nieco skromniej.

Będziemy poruszać tematy, które nas interesują, możemy też po prostu luźno pogadać.

Wieczorem może pójdziemy na jakąś pizzę?

Salę załatwimy bezkosztowo, jakaś kawa itp. się na pewno znajdzie, resztę musimy załatwić we własnym zakresie. Staramy się o wsparcie WMPL - niemniej jednak jest to niepewne.

I jeszcze dwie prośby, przy przyjeździe należy swoje dane osobiste zostawić (np. w zamkniętej kopercie) któremuś z biurokratów, Po dwóch tygodniach zniszczymy, to na wypadek jakichś pytań o bezpieczeństwo itp.

Druga sprawa, to prośba o zaznaczenie w mejlu, czy jesteś szczepiona/szczepiony. Nie uzależniamy od tego naszego spotkania niemniej jednak chcemy móc elastycznie reagować na zmieniającą się legislację.

Nie uruchomiliśmy jeszcze strony na wiki, gdzie można się będzie wpisywać, dlatego na razie prosimy o mejla do 13 czerwca do któregoś z nas.

Przepraszam za taką formę, ale musimy podjąć działania przed początkiem wakacji, stąd prośba o szybką deklarację.

Ankry Bonvol Draco flavus

Drogie Skrybki i Skrybowie! Zgodnie z zapowiedziami Źródłosłów pod auspicjami WMPL odbędzie się w dniach 10-12 września 2021 w Warszawie w opisywanej wcześniej lokalizacji. Na stronie Źródłosłów 2021 znajdziecie więcej informacji oraz kartę rejestracyjną. Ponieważ zostają już praktycznie tylko cztery tygodnie prosimy do dopełnienie formalności. Zachęcamy również gorąco do wzięcia aktywnego udziału - czekamy na propozycje tematów do dyskusji lub może prezentacji? Pozdrawiamy Ankry Bonvol Draco flavus

en:The Casebook of Sherlock Holmes

Porządki

Hej, dobrze że robisz porządki i dodajesz te periodyki, może coś takiego byś na commons też założyła? Przyznam, że te zadania kategoryzacyjne mi mało leżą. Druga sprawa to Listy ze Szwecyi – w pierwszym "odcinku" mamy tytuł Listy z wycieczki do Szwecyi, w pozostałych Listy ze Szwecyi. Który dajemy, jeśli któryś ma być redirectem, to który? Draco flavus (dyskusja) 17:48, 5 cze 2021 (CEST)

@Draco flavus: Na Commons może, ale na razie skupię się na uporządkowaniu tego na Źródłach. Odnośnie listów google i books.google pokazują kilka trafień, zarówno Listy z wycieczki do Szwecji, jak i Listy ze Szwecji. Zachowałabym jednak tytuł z 1 odcinka Listy z wycieczki do Szwecyi a redirecty Listy z wycieczki do Szwecji i Listy ze Szwecji, ze współczesną pisownią. Dodatkowo może dałabym jakiś przypis do tytułu? Pozdrawiam Himiltruda (dyskusja) 18:08, 5 cze 2021 (CEST)
Ja mogę na Commons, jeśli Himiltruda nie będzie czuć się na siłach. Ułatwieniem będzie też połączenie kategorii z Wikidanymi - będzie można sprawdzić, czy odpowiednia kategoria na Commons już istnieje. Matlin (dyskusja) 18:09, 5 cze 2021 (CEST)
@Matlin: Każde wsparcie jest mile widziane :-) Himiltruda (dyskusja) 18:16, 5 cze 2021 (CEST)
@Matlin: po niemiecku jest takie trafne określenie nur zu w wolnym tłumaczeniu tutaj będzie to jakoś: no to dawaj albo super
Tak myślę, że powinno to być jakoś widoczne, do przejrzenia, odszukania, gdyby ktoś się brał kiedyś za całe numery czasopism. Opisy starałem się w każdym razie robić sumiennie.
Co do listów, to polegam, Himilitrudo, na Tobie, na razie jest tymczasowy (czerwony) tytuł Listy ze Szwecyi, wynika to po prostu z tego, że zrobiłem "okładkę" z któregoś z następnych numerów i dopiero na końcu zauważyłem niekonsekwencję. Draco flavus (dyskusja) 18:20, 5 cze 2021 (CEST)

Źródłosłów 2021

Drodzy Wikiskryby!

Po dwuletniej przerwie postanowiliśmy wrócić do formuły wspólnego spotkania wikiskrybów i wikisłownikarzy - Źródłosłowu, organizowanego pod auspicjami Wikimedia Polska. Jeśli oficjalne ograniczenia dotyczące organizowania spotkań oraz warunki epidemiczne na to pozwolą, Źródłosłów odbędzie się zamiast wcześniej zapowiadanego prywatnego spotkania wikiskrybów, w dniach 10-12 września br. w Warszawie. Zarezerwujcie sobie ten termin w Waszym kalendarzu. Więcej informacji wkrótce.

Ankry (dyskusja) 00:40, 3 lip 2021 (CEST)

Wacława dzieje

Próbuję jakoś usystematyzować formatowanie tego tekstu, ale w pewnym momencie nabrałem wątpliwości: dlaczego uważasz, że spacje po cudzysłowie otwierającym powinny być łamliwe, a przed zamykającym nie powinno być ich wcale? Myślałem początkowo, że to czyjeś przeoczenie, ale teraz widzą, że wygląda na jakiś zamierzony zabieg. Ankry (dyskusja) 15:20, 13 sie 2021 (CEST)

@Ankry: Z formatowaniem tego tekstu chyba było tak: w Przedmowie wiele razy pojawiają się dodatkowe odstępy przed dwukropkiem, średnikiem, znakiem zapytania, a także przy cudzysłowach w cytatach z poematu, np. tu. Wszystko to zostało przepisane bez dodatkowych spacji, co wydało mi się jak najbardziej prawidłowe. Przechodząc do poematu początkowo uznałam, że tu też spacje przy cudzysłowach są zbędne. Tym bardziej, że zecer ustawił też w wielu miejscach większe odstępy przed wykrzyknikami, znakami zapytania czy średnikami. Zatem albo wszystkie zachować, albo wszystkie pominąć. Po drugie - na jednej z kolejnych stron osoba przepisująca też tych spacji nie umieściła (przeoczenie? nie wiem). Dlatego w pierwszej edycji je usunęłam. Później jednak doszłam do wniosku, że warto zachować te odstępy przy dialogach, bo ładnie wyodrębniają je z tekstu. Przywróciłam je jako zwykłe spacje (niełamiące na początku wersu wydały mi się zbędne, bot poprawił je później na miękkie). I tu powinnam była przywrócić też spacje przed cudzysłowem kończącym (lub dodać, bo w niektórych miejscach nie były przepisane). Dlaczego tego nie zrobiłam, nie wiem. Patrząc teraz na tekst uważam, że, o ile większe odstępy przed średnikami itp. można pominąć, o tyle dla wyodrębnionych dialogów warto zachować spacje niełamliwe zarówno po cudzysłowie otwierającym, jak i zamykającym. Jak najbardziej więc kontynuuj formatowanie. PS. Może na tej stronie też powinna być spacja w 4 wersie od góry, po słowie "krzyża?". Zecerowi się wyraźnie nie zmieściła, ale nas miejsce nie ogranicza. Pozdrawiam Himiltruda (dyskusja) 19:06, 13 sie 2021 (CEST)
To jest francuskie wydanie i pewnie m.in. dlatego są tam "francuskie" cudzysłowy (ze spacją między znakiem a tekstem). Czyli uważasz, że warto te spacje zachować? (mi w sumie wszystko jedno, byle było spójnie) Ankry (dyskusja) 23:24, 13 sie 2021 (CEST)
@Ankry: Wydaje mi się, że warto zachować. Wygląda to przejrzyście. Himiltruda (dyskusja) 01:12, 14 sie 2021 (CEST)

Listy do rodziny

Hej,

do tych listów do rodziny w rozdziale Wikiźródła:Wikiprojekt Kraszewski 2012#Do zrobienia masz jakieś namiary? Pozdrawiam Draco flavus (dyskusja) 22:18, 5 wrz 2021 (CEST)

@Draco flavus: Nie. "Listy do rodziny" były opracowane i wydane już współcześnie 1982, 1993. Wcześniejszych wydań nie znam. Część listów "nie do rodziny" da się "odzyskać" z różnych artykułów w czasopismach PD; trzeba tylko przejść przez dział "Listy" w Bibliografii Nowy Korburt. Dużo listów pozostaje w rękopisie, a inne z kolei zostały zniszczone w 1944. Pozdrawiam Himiltruda (dyskusja) 02:30, 7 wrz 2021 (CEST)
No to pewnie mozemy je zamieścić, ale bez skanów. Ankry (dyskusja) 01:39, 9 wrz 2021 (CEST)
nie spieszy się, mamy Kraszewskiego na najbliższe 20 lat... Draco flavus (dyskusja) 06:36, 9 wrz 2021 (CEST)