Uwaga
Serwis Wedateka jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Wedateka:Zasady Wikiźródeł

Z Wedateka, archiwa
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gtk-ok.svg Na tej stronie znajduje się spis zasad, jakie zostały przyjęte w polskojęzycznych Wikiźródłach.
Wszystkie opracowane do tej pory zasady zostały zgromadzone w kategorii Zasady Wikiźródeł.
Link Opis
Czym są Wikiźródła? Wikiźródła to ciągle rozwijający się projekt, którego celem jest stworzenie wolnego repozytorium tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń w postaci stron Wiki. Na stronie opisano różnice pomiędzy Wikiźródłami a innymi projektami Wikimedia, a także czego tutaj dotyczy zasada neutralnego punktu widzenia.
Prawa autorskie Ściśle przestrzegamy prawa autorskiego, dlatego przed umieszczeniem na Wikiźródłach tekstu należy mieć pewność, że wygasły co do niego prawa autorskie majątkowe lub jego autor udzielił zgody na rozpowszechnianie swojej pracy na zasadach pisanych w jednej z wolnych licencji.
Polityka publikacji Na Wikiźródłach można zamieszczać wyłącznie utwory wcześniej opublikowane. W drodze wyjątku dopuszcza się przekłady autorstwa wikiskrybów.
Zasady ilustrowania tekstów Utwory zamieszczane w Wikiźródłach powinny jak najwierniej odzwierciedlać edycje oryginalne, w tym również w zakresie ilustrowania tekstu. W przypadku przekładów wykonanych przez wikiskrybów dobór ilustracji pozostawia się autorowi tłumaczenia.
Zasady współpracy Przy tworzeniu Wikiźródeł przestrzegaj pewnych zasad współpracy, które pozwolą na rozwój tego projektu, a także zapobiegną konfliktom i nieporozumieniom między Tobą a innymi użytkownikami.
Strona dyskusji Wikiźródła nie są forum dyskusyjnym. Strony dyskusyjne powinny służyć wyłącznie do wyjaśniania kontrowersji związanych z edycją haseł.
Zasady ekspresowego kasowania W pewnych szczególnych, opisanych przypadkach administratorzy mogą usunąć stronę bez konieczności dyskusji.
Zasady usuwania wersji W szczególnych przypadkach administratorzy mogą usunąć jedną z wersji strony.
Zasady zamieszczania linków zewnętrznych Zalecenia dotyczące wstawiania linków zewnętrznych na stronach Wikiźródeł.
Zmiany zasad Opis procedury wprowadzania zmian w zasadach, którymi się kierujemy oraz podsumowania ważniejszych zmian zaaprobowanych przez społeczność Wikiźródeł.