Uwaga
Serwis Wedateka jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Strona:Zwierzyna - sposoby przyrządzania.djvu/24

Z Wedateka, archiwa
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została skorygowana


<section begin="glu34" />są też wszelkiego rodzaju sałaty jarzynowe i zielone, kompoty i borówki. Najlepiej zaś smakują z nim sałaty octowe: śliwki, wiśnie lub gruszki w occie. Młodego głuszca można też piec w piecu, lecz zawsze kruchszy i smaczniejszy będzie duszony.
<section end="glu34" /> <section begin="glu35" />35.Głuszec na zimno. Głuszca uduszonego, jak wyżej, wynieść na chłód, aby raptownie zastygł, co jest koniecznym warunkiem soczystości. Sos, zaprawiony mąką i śmietaną, doprawić kilku listkami rozmoczonej w zimnej wodzie żelatyny. Głuszca pokrajać ładnie, jak zwykle na pieczyste, ułożyć w całość i polewać stygnącym sosem kilkakrotnie, aż się uformuje ładna warstwa, gruba na pół palca. Ułożyć na półmisku, ubrać sałatą lub jarmużem. Chcąc podać głuszca w piórach, bierzemy kawał chleba razowego, wysokości piętnastu centymetrów, a tak duży, żeby się upieczony głuszec na nim wygodnie mieścił. Smarujemy chleb ze wszystkich stron lekko szmalcem i rumienimy go w piecu. Ostudzoną taką podstawę układamy na półmisku, przymocowujemy do niej głowę, osadzoną na drucie, ogon i skrzydła, nadając całości kształt tokującego głuszca: w środku układamy pokrajanego ładnie i zalanego zastygłym sosem ptaka i stawiamy na stół. Do tego podaje się sos tatarski lub cumberland.

Zwierzyna - sposoby przyrządzania page24.jpg
Głuszec na zimno

<section end="glu35" />