Uwaga
Serwis Wedateka jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Strona:Jerzy Bandrowski - Legjony Dąbrowskiego.djvu/42

Z Wedateka, archiwa
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona została zatwierdzona


Licząca 8 tysięcy Legja Nadwiślańska coraz to nową sławą okrywała oręż polski w walkach z powstańcami w Hiszpanji. Pułki polskie cudów waleczności dokazywały pod Tudelą, przy zdobyciu Saragossy, a szalona szarża, za pomocą której pułk szwoleżerów polskich zdobył obwarowane baterje w niedostępnym wąwozie Somo-Sierra, jest czynem, który historja wiecznie wspominać będzie.
W 1809-ym roku Austrjacy, korzystając z tego, iż Napoleon zajęty był wojną w Hiszpanji, wystąpili przeciw Francji a zarazem i przeciw nowoutworzonemu Księstwu Warszawskiemu, sądząc, iż je bez trudu zgnieść zdołają. Stało się inaczej, bo właśnie Polacy bili Austrjaków. Galicja powstała i armja nasza pod wodzą Ks. Józefa Poniatowskiego i jen. Dąbrowskiego przyłączyła do Księstwa Kraków z obwodem i Galicję wschodnią z 1½ miljonem mieszkańców. Tak więc po Prusakach przyszła kolej na