Uwaga
Serwis Wedateka jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Strona:Jana Długosza Dziejów Polskich ksiąg dwanaście - Tom I.djvu/205

Z Wedateka, archiwa
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona nie została skorygowana


Rok Pański 1011.
Brzetysław książę Połocki wydziera stryjowi swemu Jarosławowi książęciu Kijowskiemu księstwo Nowogrodzkie, ale je potém tenże Jarosław odzyskuje, a według umowy rozprawiwszy się w pojedynku z książęciem Koszohorców, jego wraz z całym narodem czyni swoim dannikiem i hołdownikiem.

Po upadku i zejściu jednego przeciwnika, to jest Światopełka książęcia Ruskiego, powstał przeciw Jarosławowi książęciu Ruskiemu inny znowu nieprzyjaciel, i w miejsce brata wystąpił bratanek. Książę bowiem Brzetysław, syn Izasława książęcia Połockiego, z zebraném Połoczan i Warahów wojskiem uderzył na Nowogrod, a zdobywszy go i shołdowawszy całe Nowogrodzkie księstwo, naznaczył mu swoich starostów i wracał zwycięzko do Połocka, swej stolicy ojczystej. Ale Jarosław książę Kijowski, oburzony wydarciem sobie Nowogrodzkiego księstwa, zabiega mu drogę przy rzece Sudomir. Stoczono z obu stron krwawą bitwę, z której Jarosław wyszedł zwycięzko; znaczna liczba została na placu; Brzetysław porażony uszedł do Połocka; a tak Jarosław odzyskał księztwo Nowogrodzkie i łupy wydarł z rąk przeciwnika. Potém Jarosław książę Kijowski wyprawił się przeciw Rededzie książęciu Koszohorskiemu, którego zamierzył uczynić swym hołdownikiem: a zwyciężywszy go w pojedynku (tak bowiem ułożyli się obaj książęta, aby nie ich wojska ale sami raczej z sobą się rozprawili, a zwyciężony iżby poddał się zwycięzcy) zhołdował kraj cały Koszohorców (Koschochord) i dannikami ich swemi uczynił.

.

Rok Pański 1012.
Bolesław król Polski zapobiegając, aby rycerstwo jego w pokoju nie gnuśniało, wkracza do Saxonii; a gdy mu nikt stawić nie śmiał oporu, kraj cały orężem pustoszy, i u rzeki Suli zabija słupy żelazne na znak granic swojego królestwa.

Bolesław król Polski, ukończywszy wojnę Ruską, począł myśleć o innych wyprawach, ażeby w nieczynności duch rycerstwa nie tępiał, i zwrócił oręż na nieuskromionych dotąd Sasów. Gotując się na tę wyprawę, pościągał zbrojne poczty ze wszystkich ziem i miast swego królestwa. Z dawna już, bo od samego objęcia rządów, sporządzony był i ułożony popis rycerstwa: miało każde z główniejszych miast królestwa wyznaczoną liczbę zaciągu, ilu i jakich winno było dostarczyć żołnierzy na pospolite ruszenie; z łatwością