Uwaga
Serwis Wedateka jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Strona:Jana Długosza Dziejów Polskich ksiąg dwanaście - Tom I.djvu/168

Z Wedateka, archiwa
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ta strona nie została skorygowana


łunę światła, tak widokiem swoim wszystkich przeraziła, że nie tylko ci, którzy na polu byli, ale i w domach zamknięci, uczuli się jakby gromem rażeni.

Kilku biskupów Rzymskich śmierć i rozmaite przygody.

Po śmierci Benedykta, który siedział na stolicy lat pięć, miesięcy sześć, a według innych lat dziesięć, papiestwo osierocone było przez dni pięć. Pochowano go w kościele Ś. Piotra. Po nim Jan XIV, tak nazwany Piotr biskup Pawijski, władał na stolicy miesięcy ośm; poczém w zamku Świętego Anioła przez cztery miesiące morzony głodem umarł, pochowany w Watykanie. Następcą miał Jana, rodem Rzymianina, męża wielce uczonego, który dzieł kilka napisał. Żył po swém wyniesieniu bardzo krótko, bo tylko cztery miesiące, i ustąpił miejsca innemu tegoż imienia Janowi, także rodem z Rzymu. Tego Krescenty patrycyusz tak srodze utrapił, że przymuszony był Rzym opuściwszy słać do cesarza Ottona II prośbę, aby mu przybył na pomoc. O czém dowiedziawszy się Rzymianie, sami go przywołali, i ścieląc mu się do nóg z pokorą, błagali przebaczenia, którego im też nie odmówił. Władał na stolicy papieskiej lat dziesięć, tyleż miesięcy i dni siedm. Umarł w Rzymie.

Grzegorz V papież wzięty na stolicę, ustanawia wraz z cesarzem Ottonem III elektorów państwa.

Po śmierci Jana XV papieża, obrano głową kościoła Grzegorza V, rodem Sasa, za wstawieniem się Ottona III cesarza, który był jego krewnym. Ten zwał się dawniej Brunonem; mąż czcigodny i cnotą znakomity. Ale gdy cesarz Otto od Rzymu odstąpił, Krescencyusz dla zbiorów pieniężnych narzucił Placentyna, nazwanego Janem XVI. Z powodu takiego rozerwania stolicy, cesarz wrócił do Rzymu, kazał ściąć Krescencyusza, a Janowi antypapieżowi wyłupić oczy i poobcinać wiele członków, przy czém nic mu nie pomogło jego złoto, a kościół odzyskał pokój żądany. Uwagi godną jest rzeczą, że tenże Grzegorz z Ottonem III naznaczył i ustanowił elektorów cesarstwa, którzy się i później utrzymali i dotąd jeszcze trwają. Ani Francuzi ani Włosi nie zdołali zmienić tego urządzenia, które wprowadzono nie dla jakowej winy Sasów, lecz dla zapobieżenia na przyszłość niebezpieczeństwom. Ztąd wiersze: