Uwaga
Serwis Wedateka jest portalem tematycznym prowadzonym przez Grupę Wedamedia. Aby zostać wedapedystą, czyli Użytkownikiem z prawem do tworzenia i edycji artykułów, wystarczy zarejestrować się na tej witrynie poprzez złożenie wniosku o utworzenie konta, co można zrobić tutaj. Liczymy na Waszą pomoc oraz wsparcie merytoryczne przy rozwoju także naszych innych serwisów tematycznych.

Podania i legendy polskie, ruskie i litewskie/Krysztofor

Z Wedateka, archiwa
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Witolf Podania i legendy polskie, ruskie i litewskie • 18. Krysztofor[1] • Lucjan Siemieński Anafielas
Witolf Podania i legendy polskie, ruskie i litewskie
18. Krysztofor[1]
Lucjan Siemieński
Anafielas

{{#lst:Strona:Podania i legendy polskie ruskie litewskie (Lucjan Siemieński) 051.png|18|}} Strona:Podania i legendy polskie ruskie litewskie (Lucjan Siemieński) 052.png Strona:Podania i legendy polskie ruskie litewskie (Lucjan Siemieński) 053.png {{#lst:Strona:Podania i legendy polskie ruskie litewskie (Lucjan Siemieński) 054.png||18}}




Przypisy

  1. Podanie to, lubo nie jest płodem wyobraźni naszego ludu, wszelako stało się jego własnością wraz z innémi legendami, króre w średnich wiekach z Niemiec do nas przybyły. Rozpowszechniło się ono, równie jak często widzieć się dające posągi Krysztofora na domach w Krakowie, Kazimierzu i t. d. Jest téż i pieśń stara o Ś. Krysztoforze, którą Lelewel w księgach bibliograficznych przytacza. Wiara taka panowała w średnich wiekach, iż kto ujrzał wyobrażenie Ś. Krysztofora, miał śmierć szczęśliwą; ztąd przysłowie łacińskie:
    Christophorum videas, postea tulus eas.

    Godną rzeczą zastanowienia jest herb miasta Wilna Krysztofor święty.